Nordic walking... samo zdrowie

Skomentuj (5)

zobacz więcej (15)

W miniony weekend po raz kolejny miało miejsce ...najście na kazimierski zamek. Wzięło w nim udział ponad 100 osób!

Najście na zamek organizowane jest już cyklicznie w Kazimierzu Dolnym przez Fundację Bezmiar. To wyjątkowe wydarzenie pod wieloma względami i cieszące się coraz większym zainteresowaniem. Jednak temu nie ma się co dziwić, w końcu nordic walking to samo zdrowie!

Uczestnicy wyprawy mieli do dyspozycji dwie trasy: na 5 km i na 13 km. Grupę bardziej doświadczoną poprowadził mistrz Polski i Europy w nordic walking - Łukasz Witczuk, który w ciągu dwóch minut wymienił mnóstwo zalet płynących z uprawiania właśnie tego sportu oraz objaśnił, w jaki sposób chodzić z kijkami poprawnie.

- Korzyści jest bardzo wiele, ale musimy zacząć od tego, żeby chodzić prawidłowo – mówi Łukasz Witczuk. - Najlepiej skorzystać z usług instruktora, żeby dowiedzieć się, jak to robić profesjonalnie, ponieważ nie jest to taka łatwa sprawa, jakby się mogło wydawać, czyli że „wezmę kijki i pójdę”. Musimy dbać o to, by nasz zakres ruchu linii strzałkowej był jak najdalej do tyłu. Część osób  trzyma kijki z przodu lub się na nich podpiera, a to nie o to chodzi. To nie jest sport "do podpierania się". To jest sport, w którym po to angażujemy ręce, by nabrać prędkości i żeby zaangażować więcej mięśni. A więc idziemy szybko, podobnie jak w narciarstwie biegowym.

Czemu mają służyć wobec tego kijki?

- By się odpychać i generować siłę, moc i używać mięśni pleców – mówi Łukasz Witczuk. - Bo do tych wszystkich czynności, które wykonujemy w ciągu dnia, niestety nie angażujemy w ogóle mięśni pleców. Sprzątamy, kierujemy, zmywamy – wszystko to nie wpływa na mięśnie pleców. A są one bardzo ważne dla kręgosłupa, stabilizują prawidłową postawę.

Jak tłumaczy Łukasz Witczuk, gdy zdecydujemy się uprawiać nordic walking, nie musimy analizować swojego wieku. Skoro jesteśmy w stanie normalnie się poruszać, możemy też chodzić z kijkami. Nordic walking jest także bardzo pomocny przy rehabilitacji, po przeszczepach bioder lub kolan. Poprawia kondycję oddechową, rozciąga klatkę piersiową, wzmacnia gorset mięśniowy... A dodatkowo, z kijkami chodzimy najczęściej po lasach, więc wdychamy świeże powietrze.

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

 • Goździkowa
  Ja palę papierosy mentolowe. Działają wykrztuśnie i powodują brak porannego apetytu, który jest bardzo korzystny na trzymanie linii.
  • kierdziolek soltys
   macie słusznego Goździkowa, przedewszystkiem to trzeba miec linie, kawa z mlekiem i papiruch na śniadanie to dobry start dnia, cie choroba
  • Goździkowa
   @ Kierdziołek - Moja linia jak OSA jest bo kawę bez mleka pijam. Ale przede wszystkim zapytuję czy już autobus obstalowałeś dla wsi na film KLER do Lublina. Może być ten sam co do Lichenia.
  • Kierdziołek sołtys
   U nasz wieś małowiernych, ałtobus to my wynajali by sie po autostradzie A4 przejechać i świat obaczyć , do Lichenia chętnych brak (jeno stara Kropielnicka nalega). Film Kler bedzie wyświetlany w naszym WDK ( 2 seanse bedom), aleś Goździkowa mi objaśniła czemu w pasie takim obłym - bez te mleko do kawy, cie choroba...
 • kierdziołek sołtys
  Po tylu latach dowiedziałem się, iż moje spacery z plecakiem na plecach po 10 - 15 km nie służyły zdrowiu, cie choroba

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę