Niezwykłe podróże muzyczne

Skomentuj (1)

I mamy półmetek XIV Letnich Wieczorów Muzycznych. Każdy dotychczasowy koncert był inny, każdy zabrał nas w zupełnie inną podróż muzyczną, a jednak wszystkie były tak samo niezwykłymi przeżyciami.

Na ostatnim koncercie wystąpili Wiktor Łyjak - organy i Roman Siwek - puzon. Wśród wykonanych przez muzyków utworów pojawiły się m.in.: Preludium i fuga g-moll – D. Buxtehude, II Suita wiolonczelowa – J. S. Bacha, Ave Maria – F. Schuberta oraz Improwizację Maryjnę - Wiktora Łyjaka.

 

Wiktor Łyjak ur. 1954 r. w Skierniewicach, studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie w klasie organów prof. Joachima Grubicha. Koncertował w kraju i za granicą, dokonał nagrań dla Polskiego Radia. Swoje interpretacje utrwalił na kilkunastu płytach kompaktowych wydanych w Anglii, Belgii, Korei Płd. i w Polsce. Jako jedyny polski organista posiada Złotą Płytę i Platynową Płytę

Artysta związany od lat z Warszawą, był organizatorem letnich koncertów organowych w kościele Świętego Krzyża, a w latach 1976 – 1983, pełnił tam obowiązki organisty. Od przeszło dwudziestu lat, jako tytularny organista gra w Kościele Prokatedralnym (Seminaryjnym). Kieruje Międzynarodowym Festiwalem Organowym "Johann Sebastian Bach", organizowanym przez Warszawskie Towarzystwo Muzyczne, gdzie jest członkiem Zarządu. Wykłada również w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.

Roman Siwek od 25 lat prowadzi klasę puzonu i tuby w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Poprzednio był pedagogiem w wyższych szkołach muzycznych w Krakowie i Katowicach. Do dzisiaj Roman Siwek prowadzi aktywną działalność artystyczną jako solista-puzonista w Orkiestrze Filharmonii Narodowej, a poprzednio w Wielkiej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji. Zdobyte na konkursach nagrody - w Pradze (II), w Genewie (I), sprawiły że wystąpił na estradach wielu filharmonii krajowych w koncertach symfonicznych, recitalach i koncertach kameralnych, głównie z kwintetem instrumentów dętych blaszanych złożonym z muzyków Filharmonii Narodowej. Od wielu lat jest ekspertem programowym w Centrum Edukacji Artystycznej.
 
Już w sobotę 2 sierpnia o godz. 19.30 odbędzie się kolejny koncert. Tym razem wystąpią: Sylwia Strugińska – sopranistka oraz Dalia Jatautaite, która zagra na zabytkowych kazimierskich organach.
 
Sylwia Strugińska jest absolwentką Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie śpiewu solowego ad. Jolanty Gzelli. Już na trzecim roku studiów rozpoczęła współpracę z impresariatami artystycznymi oraz Filharmonią im. Artura Rubinsteina w Łodzi. Młodziutka artystka ma już w dorobku kilka ról na deskach Teatru Muzycznego w Łodzi, a w ramach XIV Jesiennych Koncertów Festiwalowych w Skarżysku-Kamiennej brała udział w koncercie sakralnym z towarzyszeniem gitary. Artystka swój warsztat wokalny kształci na kursach wokalnych prowadzonych przez wybitnych śpiewaków, m.in.: Teresę Żylis-Gara, Ryszarda Karczykowskiego, Włodzimierza Zalewskiego.

Litewska organistka Dalia Jatautaite naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku sześciu lat. Studia na Litewskiej Akademii Muzycznej w Wilnie, którą ukończyła jako pianistka i organistka w 1983 r. Ukończyła również kursy mistrzowskie. Studiowała muzykę kościelną w Graz-u u profesora Ernst-a Triebel-a. Artystka koncertowała i brała udział w festiwalach nie tylko na Litwie ale także w Europie czy USA. Wykłada w Konserwatorium Muzycznym w Kaunas i  przewodniczy Centrum Muzyki Kościelnej w Kaunas. W swoim repertuarze ma przede wszystkim muzykę litewskich kompozytorów. Nagrała płytę w rocznicę 600-lecia jubileuszu miasta Kaunas grając na zabytkowych organach w katedrze św. Piotra i Pawła.

Zapraszamy więc na kolejny koncert, podczas którego usłyszymy takie utwory, jak: C. Franck - Panis Angelicus, G. Caccini - Ave Maria, W. Kilar – Wokaliza, H. Purcell - Music for a wille, F. Schubert – Standchen czy H. Villa-Lobos - Bachianas Brasileiras.

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2023 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę