Nieustannie oczarowana

Skomentuj (1)

zobacz więcej (9)

Jak w rzeczywistości wyglądała Irena Lorentowicz? Jakie pozostawiła po sobie wspomnienia? Na spotkaniu w Domu Kuncewiczów Maja Raszewska maluje nowy portret swojej nauczycielki i przyjaciółki. Tym razem jednak zamiast pędzla wybrała słowa. Najpiękniejsze.

„Popołudnie wspomnień o niezapomnianej Reni" przybliżyło nieco postać Ireny Lenartowicz. Jak wspomina Maja Raszewska, artystka pojawiając się w szarej Polsce przyciągała spojrzenia wszystkich wokół, gdyż wyglądała zjawiskowo, niczym piękny kolorowy ptak. Wszyscy uczniowie zabiegali o jej względy, nosili jej rysunki czy dokumenty. Każdy chciał być jak najbliżej tej niesamowitej kobiety.

- Ona traktowała nas jak swoje dzieci – mówi Maja Raszewska. – Zresztą później przybrała sobie Krzyśka Kieślowskiego i Jacka Skalskiego na swoich synów. Własnych dzieci nie miała, była rozwódką.

Jak wspomina Maja Raszewska, relacje przyjacielskie pomiędzy Ireną Lorentowicz a uczniami pojawiły się już na samym początku znajomości, czyli wraz z rozpoczęciem pierwszych zajęć z historii sztuki oraz techniki teatralnej.

- Ona od dziecka bywała w teatrze, szczególnie za kulisami, dlatego tak wiele o nim wiedziała – mówi Maja Raszewska. – Ojciec, będąc dyrektorem teatru, zabierał ją tam często ze sobą. Jak sama pisze w swojej książce „Oczarowania”, znała wielu z żyjących „pomników”, m.in. Jana Lechonia, Władysława Reymonta, Leopolda Staffa czy Stefana Żeromskiego.

Jak przyznaje Maja Raszewska, po tym jak ukończyła szkołę, spotykały się bardzo  rzadko. Pewnie za rzadko, jak to w życiu bywa. Jednak we wspomnieniach Irena Lorentowicz jest zawsze żywa, zawsze pełna życia.

- Ona była nieustannie oczarowana życiem, światem i ludźmi – mówi Maja Raszewska. – Wiecznie młoda.

Irena Lorentowicz zmarła w 1985 roku w Warszawie. W Kazimierzu Dolnym bywała co roku, do późnej starości.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę