Nieprzyjazny dla niepełnosprawnych?

Skomentuj (24)

Kazimierz miejsce magiczne. Miejsce piękne. Okazuje się, że może także rozczarowywać i ranić. I takie właśnie wspomnienie z Kazimierza zabrał ze sobą turysta z Katowic, który latem próbował odwiedzić Miasteczko z chorym synkiem. Mimo, że od tamtego dnia minęło już blisko pół roku, wspomnienie to tkwi w sercu głęboko jak zadra. Dopiero dziś zadzwonił do naszej redakcji, by o tym opowiedzieć.

Jest lato. Upalny sierpniowy dzień. Rodzina z Katowic z ośmioletnim synkiem skuszona pięknem Kazimierza z serialu „W rytmie serca” przyjeżdża do Miasteczka. Chłopiec od pięciu lat zmaga się z chorobą nowotworową. Rodzina chce odpocząć, naładować akumulatory. Po prostu – jak inni – pobyć w Kazimierzu. Na miejscu podziwiają jednak miasto zza szyb samochodu. Na parkingach – tych najbliżej rynku – miejsc nie ma. Owszem są – na parkingach podmiejskich. Dla chorego chłopca to jednak dystans nie do pokonania o własnych siłach. Koperty dla niepełnosprawnych na Lubelskiej – zajęte. Stoją na nich – według relacji ojca – wypasione fury, także auta na miejscowych numerach bez uprawniającego do tego oznakowania za szybą.

- Prawie godzinę szukaliśmy parkingu w Kazimierzu – opowiada turysta z Katowic. – Jeden z parkingowych na naszą prośbę o wskazanie parkingu w pobliżu rynku odpowiada: za informację trzeba zapłacić…

Z nostalgią wspominają wizytę w Chęcinach, gdzie pracownik muzeum, gdy zobaczył stan dziecka, z którym podróżowali, otworzył im wewnętrzną drogę i dojechali pod sam zamek. W Zwierzyńcu udostępniono im miejsce na parkingu nieodpłatnie. W Rzeszowie, gdy zgubili drogę – pomógł im policyjny patrol. Katowiczanin wymienia jeszcze inne przykłady zwykłej ludzkiej życzliwości z różnych miejsc turystycznych w Polsce. Żaden z nich niestety nie dotyczy Kazimierza. Tu owszem zetknęli się z policją, gdy w końcu udało im się znaleźć wolne miejsce na kopercie dla niepełnosprawnych przed przychodnią. Nie było to jednak spotkanie przyjemne.

- Policjanci zagrozili nam mandatem, jeśli natychmiast stąd nie odjedziemy – mówi turysta. – Pokazywaliśmy im niebieską legitymację i dokumentację medyczną dziecka. Nie zrobiło to na nich żadnego wrażenia. Po prostu… przegonili nas, zostawiając bez pomocy.

I na tym skończyła się wizyta w Kazimierzu rodziny z chorym dzieckiem.

- Znamy Kazimierz z serialu „W rytmie serca”. Moja żona bardzo chciała tu przyjechać. Na miejscu okazało się, że promocja rozmija się z rzeczywistością. Kazimierz nie jest przyjazny dla niepełnosprawnych – mówi turysta z Katowic. – Sandomierz, w którym realizowany jest inny serial, przeorganizował się dla osób niepełnosprawnych. To przyciąga turystów. Kiedy zrobi to Kazimierz?

 

Skomentuj


Dodane komentarze (24)

 • Urodzony w Kazimierzu
  Szczera prawda ! ! !
 • ała
  Byłem z dzieckiem. Wtedy jeszcze w wózku. Wózek dziecinny jest o wiele łatwiejszy w obsłudze, niż inwalidzki. A mimo tego potwierdzam: Kazimierz to nie jest miejsce dla wózków.
 • BWW
  Turysta niepełnosprawny w Kazimierzu to jeszcze nic z porównaniem co przeżywają mieszkańcy na wózkach i ich opiekunowie . Parkingi daleko od centrum , za mało miejsc oznakowanych ,policja nie sprawdza czy auto posiada uprawnienia albo jeszcze lepiej na szerszym miejscu stoi już dwa autka po obu stronach zajmując po pół metra i dla niepełnosprawnego zostaje wjechać tylko wózkiem bo autem się nie da . To nie żarty mając osobę niepełnosprawną często się z tym spotykam a policji nie ma na tych miejscach a cena mandatu powinna zachęcać .
 • Turysta
  Muzeum Nadwiślańskie posiada ofertę dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Nie wiem czy informacja ta umieszczona jest na stronie www ale korzystałam z takiej możliwości. Pracownicy zajmujący się edukacja muzealną są pod tym kątem szkoleni. Budynek muzeum znajdujący się przy Rynku (Muzeum Sztuki Złotniczej) również dostosowany jest do osób niepełnosprawnych (wejście, toalety,winda). Po wcześniejszym uzgodnieniu z pracownikami istniała także możliwość pozostawienia auta na dziedzińcu muzeum.
 • Łomża
  Wydaje mi się że rozczarowanym turystom chodziło o brak życzliwości i najgorszego typu "góralskość" kazimierzaków. Pazerność i obojętność wobec ludzkiej krzywdy to cechy mało szlachetne. Miejscowi przedsiębiorcy też mogli by pochylić się nad problemem tam gdzie to jest możliwe. W "Knajpie u fryzjera" był kiedyś wjazd do ogródka dla wózków zrobiony na prośbę mojego męża. Właściciel sam go zrobił po ich rozmowie o kazimierskich niedogodnościach dla niepełnosprawnych. Byliśmy w tym roku po blisko dekadzie-zamknięte na głucho, personel mówi że nie można otwierać bo "goście uciekają z rachunków". Zrobił, ale zapomniał o co chodziło, bez sensu trochę.
 • posmiewisko
  Takie koperty dla niepełnosprawnych jak namalowano w Kazimierzu nie istnieją w świetle prawa. W całym mieście nie nawet jednego prawidłowo oznakowanego miejsca dla niepełnosprawnych. Warszawka wie o tym doskonale i parkuje na nich bo policja nic im nie może zrobić. Jak ktoś chce zobaczyć jak wygląda prawidłowa koperta to zapraszam do Bochotnicy pod biedronke.
 • Fakty
  Z daświadczenia ostatnich wakacji wiem, że sytuacja pod tym kątem w Kazimierzu jest dramatyczna. Spędziłam tam tydzień z bliską mi osobą na wózku.
  Chodniki wąskie, nie mieści się wózek, wszędzie schody, schodki, bardzo wysokie krawężniki, nieosiągalnie strome podjazdy. Do większości atrakcji nie ma dostępu dla ludzi na wózkach.
  Rodzice z dziećmi też mają ciężko, ale dzieci są lżejsze niż dorośli, więc można ekstremalnie wnieść dziecko z wózkiem. Z dorosłymi ciężko...
  Wejścia do sklepów, kawiarni, restauracji najczęściej wąskie i ze schodami. Ciasne chodniki pełne ludzi uniemożliwiają przejazd wózkiem.
  Brak informacji, gdzie są miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych, więc trzeba jeździć i szukać, a wszędzie pełno aut i ludzi.
  Brak informacji jak możliwie blisko podjechać np. pod zamek albo do promenady. Trzeba samemu testować i walczyć z nierównosciami.
  Po tygodniu walki z przeszkodami wróciłam wykończona, a mój niepełnosprawny bliski przez cały czas zamiast odpoczywać, przepraszał za kłopot.
  Nawet przez rynek ciężko przebrnąć...
  Takie fakty.
  • ciekawski
   A skąd na chodnikach jest pełno ludzi?Teraz jest pusto.
  • ???
   Szanowna Pani a dlaczego" przez rynek ciężko przebrnąć " ?
  • mama
   @Fakty
   Głos bardzo merytoryczny, aczkolwiek poruszający dwa niezależne od siebie tematy.
   Każda mama kazimierzanka doskonale wie co oznacza- bruk, wzniesienia + wózek z dzieckiem.
   Krótko mówiąc te walory dla których przyjeżdzają turyści są męczące kiedy trzeba pchać wózek, ale przecież bruku nie wymienimy na asfalt, i nie wyrównamy terenu :)
   I to jeden temat, trzeba to zaakceptować, albo jechać tam gdzie równo i płasko :)
   Dostępność obiektów, OZNAKOWANIE to zadanie dla władz miasta i właścicieli obiektów sakralnych !
   Kto wie, że do kościoła Świętej Anny można się dostać od małego rynku ? a wystarczyłaby informacja na tablicy należącej do kościoła na ulicy Lubelskiej
   Kto wie że do Fary można bez pokonywania schodów wjechać od strony zakrystii ?
   Sanktuarium - tu potrzebny jest cud, albo Pudzian, aby tam się dostać, to nie jest śmieszne ...
   Krawężniki...
   Ten temat był już kiedyś poruszany w naszym mieście, myślę, że warto do tego powrócić, może samorząd mieszkańców ze swoją empatyczną przewodniczącą ...
   A swoją drogą ciekawe czy w aplikacji- przewodnik turystyczny po Kazimierzu, można znaleźć informacje dla osób niepełnosprawnych ?
 • MiM
  Za to ja w Rzeszowie dostałem od policji słony mandat a w Kazimierzu za to samo dostałem tylko pouczenie.Chyba napiszę jakąś skargę do rzeszowskiego portalu internetowego,ciekawe czy też napiszą o tym artykuł.
  • #totylkoja
   Pytanie też, jakim tonem ten Pan rozmawiał z Policjantami. Być może był tak roszczeniowy, że dla zasady go pogonili... Z mojego doświadczenia wynika raczej, że Policja jest "ludzka" i po dobroci wiele idzie z nimi załatwić. Ale jak się ich traktuje bez szacunku, to nie ma co się dziwić, że napotyka się na opór.
  • Fakty
   Kwestia krzywej nawierzchni, czyli kocich łbów oraz tragicznych chodników z wystający i płytkami oraz schodami.
   Syty nie zrozumie głodnego, zdrowy chorego.
   Proponuję spędzić JEDEN DZIEŃ w wózku inwalidzkim, przekonać się, jak układa się bezwladne ciało, gdy natrafia na lekko wystający element nawierzchni... Proponuję poczuć jak bolą ręce i kręgosłup od przepychania wózka po nierównym.
   Odrębnym tematem są toalety.
   W większości lokali prowadzą do nich schodki lub są tak ciasne, że nie sposób przedostać się z wózka na ubikację.
   Jedynym ratunkiem były dla nas toalety przy promenadzie, choć kiedyś fala krytyki dotknęła te inwestycję. Niesłusznie, jak uważam, bo to jedyne miejsce w miescie przyjazne niepełnosprawnym.
   Odpowiadając Panu, który pisze że teraz są puste chodniki, napiszę tak: więcej pokory, jak długo dałby Pan radę siedzieć bez ruchu na dworze w taką pogodę?
   Chodzący nie zrozumie unieruchomione go...
   Przykre. Ludzie niby tacy mądrzy, taki postęp technologiczny, ale okazuje się że proste prawa fizyki nie są do ogarnięcia rozumem.
  • ???
   Do Fakty ,niestety i zdroey człowiek znajdzie coś co mu przeszkadza i utrudna życie. Współczuję ,nie mam serca z kamienia ale wiem ,że Rzymu tez nik nie zmieni, a przecież jadą tam miliony ludzi niepelnosprawnych . Kocie łby na rynku to tak jak kamienie na Via Appia ,nie tak historyczne ale byc muszą .Kamienice w ktorych mieszczą się kawiarenki czy sklepy w rynku to również zabytkowe wnętrza nie nowoczesne centra handlowe.
   Niestety tak jest .
  • bywalec nie tylko salonów
   Myślę, że niektórzy turyści mają błędne wyobrażenie o Kazimierzu. Może znają z tv tylko płaski Rynek. Niestety, rzeczywistość jest taka, że chodniki są wąskie i takie pozostaną.Do większości miejsc utrudniony dojazd lub dojście tylko na piechotę, albo jest pod górę, bo takie to miasteczko.
   Nie chcę nikogo przekonywać, że miasto jest przyjazne dla osób na wózkach. Dobrze byłoby, aby opiekunowie lepiej poznali to miejsce przed przyjazdem. Lepiej będzie także dla ich podopiecznych.
   Podobny problem ma Sandomierz. Tam z pomocą przyszli przewodnicy turystyczni.
   Jak?
   Przeczytajcie:
   [link wymoderowano]
   "Wycieczka po Sandomierzu dla niepełnosprawnych - Zwiedzanie Sandomierza
   Sandomierz jest miastem specyficznym, położonym, jak mówi się zwyczajowo, na siedmiu wzgórzach. Coś z tego powiedzenia jest, gdyż zwiedzanie Sandomierza nie należy do łatwych. W Sandomierzu jest mnóstwo schodów, ciągle idziemy z góry na dół, na dół pod górę. Takie uwarunkowania sprawiają, że ze zwiedzaniem Sandomierza mają problem osoby niepełnosprawne ruchowo, szczególnie na wózkach inwalidzkich. Należy do tego dodać, że na Starym Mieście jest wiele barier architektonicznych, które w oczywisty sposób nie stanowią Sandomierza przyjaznego dla niepełnosprawnych. Przygotowaliśmy ofertę specjalną dla osób niepełnosprawnych zarówno ruchowo jak i umysłowo, dostosowując program do ich wymagań."

   Może warto tak w Kazimierzu? Aby nie było, że brak empatii, tylko że wąskie drzwi.
  • Ach
   jeszcze się taki nie urodził co wszystkim by dogodził,zaczniesz wszystko równać to zaraz znajdą się obrońcy zabytkowych szlaków...
 • max
  Dej mi, bo mam horom curke :- o
  "Prawie godzinę szukaliśmy parkingu w Kazimierzu. Koperty dla niepełnosprawnych na Lubelskiej - zajęte. Stoją na nich - według relacji ojca - wypasione fury, także auta na miejscowych numerach bez uprawniającego do tego oznakowania za szybą."
  Jak rozumiem Państwo turyści nie posiadali "niebieskiej" karty parkingowej, inaczej mogliby zostać na kopercie, mieli natomiast oczekiwania. Bo w wielu miejscach... itd.
  Zachowanie policji było prawidłowe, pojazd bez stosownego oznakowania nie jest uprawniony do zajmowania miejsca dla niepełnosprawnych.
  Takie pytanie do Państwa turystów: czym różniłby się Państwa pojazd (bez niebieskiej karty parkingowej) zaparkowany na Lubelskiej bliżej Rynku od tych "wypasionych fur, także na miejscowych numerach bez identyfiktorów za szybą"?
  Właścicielem ?
 • pijany znad Grodarza
  Bo w KD jest samowolka i buractwo.
  • Patrząc z boku
   Na to wygląda. Obawiam się tylko, że o ile można próbować różnymi przepisami zapanować trochę nad samowolką, o tyle mentalności ludzkiej żadna, najlepsza nawet władza, nie zmieni... Tu Wasza Rada jest raczej bezradna...
 • Patrząc z boku
  Kazimierzacy w ogóle robią się "mili" i "gościnni" niczym górale... Patrzą tylko kogo i jak wydoić, a tych, których najbardziej doją najbardziej też krytykują... Nawet między sobą żrecie się jak najęci, ale tylko w sieci jesteście tacy odważni - w oczy jeden drugiemu nic nie powie tylko kłania się w pas w kościółku. Żal na Was patrzeć... I tylko miasta żal...

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Znamy sposób na udane Wakacje 2019! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2019. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Weekend listopadowy 11-12 listopada 2019 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę