Niedziele Literackie 2012

Skomentuj (11)

W marcu powędrują Przez cztery klimaty. W kwietniu poznają Lato przed zmierzchem. W maju będzie Król kier znów na wylocie. A po czerwcowym zadumaniach nad poezją Herberta pochylą się nad W poszukiwaniu straconego czasu. Jak widać, znana jest lista lektur Niedziel Literackich na rok 2012. Czy można się dołączyć do klubu? Oczywiście!

Mają za sobą cztery lata spotkań i rozmów o literaturze i o życiu oraz 30 wspólnie przeanalizowanych ksiażek z tzw. górnej półki. Uczestnicy kazimierskich Niedziel Literackich w Kuncewiczówce wchodzą w kolejny rok działalności.

- Z dotychczasowej listy lektur widać, że preferujemy "patronkę", czyli Marię Kuncewiczową – dotąd przeczytaliśmy wspólnie jej 4 książki. Lubimy też noblistów i innych wybitnych pisarzy. Niektóre nazwiska dublują się, ponieważ jedna lektura powodowała chęć sięgnięcia po kolejną książkę danego autora, nawet takiego, który wymaga wzmożonej koncentracji, jak Llosa – mówi Wanda Michalakowa kierownik Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów, gdzie Niedziele Literackie odbywają się w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. – Generalnie rzecz biorąc, za prowadzącą kazimierskie spotkania z książką prof. Zofią Mitosek przyjęliśmy hasło "Czytamy wielką literaturę". Dzięki lekturze A. Christie wiemy, że ten typ pisarstwa również ma swoje arcydzieła, natomiast po lekturze Trucicielki E. E. Schmitta można zrozumieć, że ten pisarz, często przez krytykę literacką lekceważony, jak najsłuszniej otrzymał  nagrodę Goncourtów za ten utwór.

W roku, który się właśnie rozpoczął, zaplanowano pochylić się nad następującymi lekturami:

MARZEC  -  Melchior Wańkowicz, Przez cztery klimaty;
KWIECIEŃ - Doris Lessing (Nobel 2007), Lato przed zmierzchem;
MAJ - Hanna Krall, Król kier znów na wylocie;
CZERWIEC - Poezja Zbigniewa Herberta;
WRZESIEŃ - Marcel Proust, W poszukiwaniu straconego czasu, t. I;

"Niedziele Literackie" to autorski projekt prof. dr hab. Zofii Mitosek. Ten swoisty klub czytelniczy liczy już blisko 20 osób – przede wszystkim mieszkańców Kazimierza i Puław, ale także gości pochodzących z Lublina czy Warszawy. Spotkania odbywają się w Kuncewiczówce zawsze w ostatnią niedzielę miesiąca o godzinie 17.00.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (11)

Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Znamy sposób na udane Wakacje 2021! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2021. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę