Nie tylko zabrzmią organy

Skomentuj (17)

Koncert bandurzystek z Tarnopola 5 lipca o 19.30 otworzy XXIV edycję Letnich Wieczorów Muzycznych – imprezy, która – zdawało się – zniknie z kalendarza kulturalnego Kazimierza nad Wisłą. Zapraszamy na koncerty do Fary w każdą sobotę lipca i sierpnia.

Od ponad 24 lat, co roku w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą odbywają się Letnie Wieczory Muzyczne. Kilka razy w roku Kazimierska Fara wypełnia się muzyką i publicznością, która
z niecierpliwością wyczekuje kolejnych koncertów, kolejnych wybitnych artystów.

- Wszystko zaczęło się od pomysłu, aby pokazać brzmienie organów Kazimierskiej Fary – instrumentu unikatowego, najstarszego w Polsce, jednego z najstarszych w Europie, który jest w miarę w dobrym stanie, na tyle dobrym, że można na nim koncertować. Z biegiem lat impreza coraz bardziej się rozwijała – mówi Monika Dudzińska, dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury. – Teraz co roku ludzie pytają, czy będą kolejne koncerty. Jest to impreza, która ma swoją stałą publiczność, bo zapraszamy wykonawców na najwyższym poziomie.

W tym roku – mimo ubiegłorocznych trudności – słynne organy Fary kazimierskiej Szymona Liliusza z 1620 roku znów będą cieszyć słuchaczy w każdą sobotę lipca i sierpnia. Repertuar koncertów będzie różnorodny – będą koncerty prezentujące poziom akademicki i koncerty z programem popularnym. Każdy meloman znajdzie dla siebie coś interesującego. Jednych przyciągną takie nazwiska jak Krzysztof Kolberger, prof. Bruno Oberhammer - austriacki kompozytor, organista i nauczyciel muzyki, Konstanty Andrzej Kulka – który jest zaliczany do grona najwybitniejszych skrzypków swojego pokolenia, prof. Roman Siwek - najbardziej znany polski puzonista i profesor puzonu, prof. Georgij Agratina – wirtuoz gry na fletni Pana. Innych z kolei – Józef Broda – grający na trombitach, gajdach, okarynach i drumlach,  Anna Szałapak, o której Agnieszka Osiecka mawiała, że to nie kobieta, nie mężczyzna, tylko po prostu anioł.

Repertuar kazimierskich koncertów jest więc różnorodny, z wykorzystaniem różnych instrumentów. Koncerty są jednak tak pomyślane, by zawsze było miejsce na prezentację słynnych organów Liliusza.

W czasie festiwalu filmowego Dwa Brzegi w kościele świętej Anny Leszek Mądzik - twórca Sceny Plastycznej KUL - przypomni prezentowany tu już spektakl „Bruzda”, a na Nowej Plebanii obejrzeć będzie można jego fotografie.

Organizatorzy Letnich Wieczorów Muzycznych w zasadzie nie zmienili się. Są to wciąż: Kazimierski Ośrodek Kultury, Parafia pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Ap., Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „Kazimierska Fara” oraz Urząd Miasta Kazimierz Dolny. Pojawił się jednak nowy podmiot – Fundacja im. Mikołaja z Radomia z Robertem Grudniem – jej fundatorem i dyrektorem zarazem oraz artystą muzykiem i dyrektorem wielu festiwali muzycznych, który przejął także funkcję dyrektora kazimierskiego festiwalu organowego. Usłyszymy go wielokrotnie podczas Letnich Wieczorów Muzycznych. Dzięki współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Organowym Lublin – Czuby udało mu się nie tylko zorganizować XXIV edycję kazimierskich Letnich Wieczorów Muzycznych, ale również po raz pierwszy pokazać publiczności organy w Janowcu dużo dużo młodsze od kazimierskich – bo pochodzące z 1934 r. Koncerty na drugim brzegu odbywać się będą prawie równolegle z kazimierskimi – w cztery wakacyjne niedziele o 16.30 pod nazwą „Koncerty organowe. Janowiec Lato 2008”.

Wstęp na kazimierski festiwal stanowić będą cegiełki przeznaczone na remont Fary oraz na utrzymanie, konserwację i remont kazimierskich organów – najstarszych czynnych organów Polsce i jednych z najstarszych w świecie.

Cegiełki będzie można nabyć przed wejściem do Fary na godzinę przed koncertem.

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę