Nie tylko dla pań

zobacz więcej (15)

Jeszcze przez ponad miesiąc możemy podziwiać piękną polską biżuterię wystawową prezentowaną w Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego na wystawie "STFZ XXV".

Ponad 200 interesujących przykładów biżuterii ze zbiorów Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, 100 plansz ze zdjęciami najbardziej charakterystycznych prac autorskich członków STFZ podziwiać możemy w Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego na wystawie "STFZ XXV". Ekspozycji towarzyszą pokazy multimedialne prezentujące pracę współczesnego artysty złotnika, a także wspólne działania Stowarzyszenia i Muzeum Nadwiślańskiego – i muzyka.

Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych, do którego należą także złotnicy z Kazimierza i okolic, powstało w 1990 roku, kiedy rodziła się nowa Polska.

- Stowarzyszenie powstało w zupełnie innym celu niż działa dzisiaj – mówi prezes Stowarzyszenia Marcin Tymiński. – Powstało, żeby twórcy mogli mieć dostęp do srebra do materiałów do technologii. W stowarzyszeniu łatwiej było cokolwiek osiągnąć. Natomiast w tej chwili zadaniem Stowarzyszenia jest promowanie marki polskiego złotnictwa na świecie i w Polsce. Dzięki Stowarzyszeniu możemy się pokazywać na wystawach w najlepszych galeriach na świecie i w Polsce, na które inaczej byśmy pewnie nigdy nie dotarli. Jesteśmy rozpoznawalni jako grupa polskich designerów na całym świecie a polska biżuteria jest jedną z najlepszych na świecie. Polska biżuteria – to dziś oznacza najlepszą jakość, najlepsze wzornictwo i największa możliwość wyboru, bo jesteśmy chyba najbardziej kreatywnym narodem złotników na świecie!

Na wystawie, która jest swoistym podsumowaniem 25 – letniej działalności Stowarzyszenia, prezentowane są różne pod względem tematyki i formy przedmioty biżuteryjne. Czy istnieje styl we współczesnym złotnictwie artystycznym?

- Tak naprawdę każdy autor ma swój własny styl i trudno mówić o trendach w twórczości artystycznej. Te dzieła, które widzimy w muzeum, są robione tylko i wyłącznie na konkursy i wystawy. Każde z nich jest wypowiedzią artystyczną na temat konkursowy, np. socjologiczny, ekologiczny czy muzyczny. Każdy artysta w swoim własnym, charakterystycznym dla siebie stylu wypowiada się tu na konkretny temat – mówi Marcin Tymiński. – Obecna wystawa nie ma nic wspólnego z trendami. Pojawiają się one na targach, gdzie wystawiane są rzeczy komercyjne, gdzie staramy się wdrażać nowe technologie, nowe wzornictwo – kreować trend tak naprawdę i to działa. A jeżeli chodzi o trendy to w tej chwili tendencja jest taka, że biżuteria jest raczej delikatna – dominuje minimalizm – i matowa.

Wystawa, której internisaż z szykownym tortem odbył się w ubiegłą sobotę, trwać będzie w Muzeum Nadwiślańskim do 4 kwietnia. Złotnicy w Kazimierzu pojawią się również podczas ósmomarcowego weekendu „Kazimierz bywa Kobietą”. Już dziś zapraszamy na kiermasz biżuterii współczesnej członków Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, który odbędzie się z tej okazji w Muzeum Nadwiślańskim, Gmach Główny, Rynek 19 w dniach 7 – 8 marca w godzinach od 10.00 do 18.00, w niedzielę do 16.00.

 

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2024? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2024.
Pokaż stopkę