Nie świruj, idź na wybory!

Akcja "Nie świruj, idź na wybory!" swoje źródło ma... w Kazimierzu! Jej pomysłodawca to znany polski fotografik Tomasz Sikora z Mięćmierza.

Tomasz Sikora znany polski artysta fotografik zachęca do udziału w wyborach parlamentarnych: "Nie świruj, idź na wybory!". Nie po raz pierwszy zresztą organizuje taka akcję profrekwencyjną. Od dobrych 14 lat w mediach społecznościowych krążą jego króciutkie filmiki - najpierw pod hasłem "Nie pękaj, dokonaj wyboru!", później "Nie wygłupiaj się, idź na wybory!" a od tego roku "Nie świruj, idź na wybory!".

- Skąd pomysł? Żeby poruszyć młodych ludzi - niecałe 50 % Polaków głosuje - żeby jednak poszli. Ojcowskie nawoływanie w stylu "Idź synu, bo walczysz o swoją przyszłość!" dziś na pewno nie zadziała – mówi pomysłodawca akcji Tomasz Sikora.

O akcji stało się głośno w całej Polsce i to nie dlatego – jak mogłoby się wydawać – że jej pomysłodawcą jest znany fotografik Tomasz Sikora. Tym bardziej nie dlatego też, że jej źródła są w okolicach Kazimierza – letniej stolicy filmu – niektóre  filmiki nagrane zostały już podczas Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Dziś jest ich już grubo ponad 230 i wciąż nadsyłane są nowe. Występują w nich m.in. Janusz Gajos, Krystyna Janda, Robert Janowski, Grzegorz Turnau, Wojciech Pszoniak czy Zbigniew Hołdys.

- Ich bohaterami są nie tylko Janusz Gajos czy Wojciech Pszoniak, w większości są to zwykli ludzie spotkani na ulicach, w szkołach. Niektórzy sami robią i przysyłają – mówi Tomasz Sikora. –  W sumie powstało już ponad 230 takich filmów.

Schemat tych kilkusekundowych obrazków filmowych jest prosty: rozpoczyna je żart, dowcip, wygłup, kończy stwierdzenie: Nie świruj, idź na wybory. Przekaz jest jasny: nie czas na żarty. Trzeba zagłosować! Wziąć udział w wyborach 13 października. Żaden z filmów nie wskazuje, na kogo należy oddać głos, chodzi o to, by w ogóle go oddać.

Skąd więc taka ogólnopolska awantura? Niektórzy dopatrzyli się w akcji kpiny z… osób niepełnosprawnych. Tylko ten, kto uważa, że wolno nazywać świrami osoby niepełnosprawne, mógł się dopatrzeć tu niestosowności.

W słowniku wyrazów bliskoznacznych Synonim.net odnotowano 58 synonimów słowa "świrować", wśród nich m.in. baraszkować, błaznować, broić, brykać, dokazywać, figlować, harcować, hasać, hulać, łobuzować się, mówić głupstwa, pajacować, płatać figle, psocić, robić kawały, robić psikusy, robić wygłupy, robić z siebie błazna, rozrabiać, swawolić, szaleć, szumieć, wariować, wyczyniać harce, wygłupiać się, wyprawiać harce, wyprawiać komedie, zgrywać się, bisurmanić się, dopuszczać się wybryków, stawać na głowie, warcholić, zbytkować, bałwanieć, bzikować, durnieć, fiksować, głupieć, gonić w piętkę, gubić rozsądek, idiocieć, mieć kręćka, tępieć, tracić głowę, tracić rozum, tracić zmysły, tumanieć, wpadać w obłęd, dziwaczeć, popadać w obłęd, tracić panowanie nad sobą, wpadać w szał, wściekać się, ogłupieć, oszaleć, postradać rozum, wpadać w szaleństwo, zwariować. Mieszają się tu żart z błazenadą. I taką błazenadą jest według Sikory rezygnowanie z prawa głosu. Stąd jego hasło: Nie świruj, idź na wybory!

- Nikomu by do głowy nie przyszło, że ktoś kiedyś narzuci tej akcji fałszywą narrację – mówi Tomasz Sikora, który na profilu społecznościowym w specjalnym oświadczeniu przeprasza. - Oświadczamy, że w publikowanych filmikach nikt nie parodiuje i nie naśmiewa się z osób niepełnosprawnych. Nasz przekaz skierowany jest do wszystkich osób, które nie mają zamiaru głosować. Mówimy wprost: Nie wygłupiaj się (nie świruj) idź na wybory! I nic więcej. Nikt nie mówi: nie bądź świrem. Jest to inicjatywa czysto społeczna zachęcająca ludzi do aktywności obywatelskiej.

A wybory parlamentarne już za dwa tygodnie. Pamiętajmy: nasz głos jest ważny. W ten sposób decydujemy o swojej przyszłości. Nic o nas bez nas!

 

Wybrane filmiki z profilu "Nie świruj, idź na wybory!"
Krzysztof a la Hamlet>>>

Ania Włoch>>>

Może by tak na Księżyc?>>>

Ojciec Dostatni>>>

Jan Wołek>>>

Pszoniak>>>

Co tam schody!>>>

 

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę