Nagrody Ministra Kultury (video)

Skomentuj (6)

zobacz więcej (11)

„Zasłużony dla Kultury Polskiej” - honorowe odznaczenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z rąk burmistrza miasta Kazimierza Dolnego otrzymali Wanda Konopińska Michalak i Waldemar Odorowski – pracownicy Muzeum Nadwiślańskiego.

Odznaczenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej” dla Wandy Michalakowej i Waldemara Odorowskiego przyznane zostały na wniosek burmistrza Grzegorza Duni, który wręczył je 12 października w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki.


- Kiedyś wyraziłem taką opinię, że Kazimierz to albo przywilej, albo obowiązek – powiedział, odbierając odznaczenie, dr Waldemar Odorowski. – Właściwie można to połączyć, ale ja jestem po stronie obowiązku, ponieważ Kazimierz jest wyzwaniem. To nie jest miejsce, jakich wiele. To jest miejsce jedyne. I tak naprawdę staram się wypełniać ten obowiązek wraz z Wandą – bo my jesteśmy na tym samym poletku – Wanda na literackim, ja – sztuk pięknych – ale w sumie uzupełniamy się. Mam nadzieję, że to wyróżnienie nas zmobilizuje do jeszcze większego – nie wysiłku, bo to nie jest dobre słowo w naszym wypadku – ale do większej wyobraźni.

Uroczystość uświetnił recital młodej kazimierzanki, laureatki ogólnopolskich konkursów wokalnych Moniki Malczak. W jej wykonaniu zebrani wysłuchali nastrojowych piosenek Seweryna Krajewskiego i Agnieszki Osieckiej oraz Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory w nowych aranżacjach.


Wanda Konopińska-Michalak - w swojej działalności kierownika Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów – Oddziału Muzeum Nadwiślańskiego skupiła się nie tylko na twórczości Marii Kuncewiczowej, ale – jak podkreślała prowadząca uroczystość Ewa Wolna przewodnicząca Komisja Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki – zgodnie z wolą autorki „Cudzoziemki” prowadzi salon literacki otwarty dla współczesnych literatów. Jest inicjatorką Niedziel literackich oraz adresowanego do dzieci i młodzieży cyklu „Paszporty Republiki Globu” i „Poniedziałki Literackie”, autorką miniatur teatralnych popularyzujących twórczość Kuncewiczów i innych przedstawicieli inteligencji polskiej XIX I XX wieku, wystawianych przez amatorski zespół teatralny skupiający inteligencję Miasteczka. Jednym z jej ostatnich projektów jest inicjatywa „Matki odchodzą” upamiętniająca sylwetki kobiet kazimierskich poprzez wspomnienia ich dzieci, co znalazło odzwierciedlenie w stworzonym i redagowanym przez panią Wandę kwartalniku literackim „Klematis”.

Dr Waldemar Odorowski jako historyk sztuki i kierownik Kamienicy Celejowskiej - Oddziału Muzeum Nadwiślańskiego jest autorem ponad 100 wystaw zorganizowanych w Muzeum Nadwiślańskim. Jest autorem książek „Malarze Kazimierza Dolnego” i „Kolonia artystyczna w Kazimierzu Dolnym XIX – XXI wiek”, a także ponad 100 publikacji o Kazimierzu Dolnym i jego tradycjach artystycznych. Jest współtwórcą powstałej w 2000 r. Kazimierskiej Konfraterni  Sztuki, która pod jego prezesurą (od 2006r.) organizuje wystawy nie tylko w Kazimierzu, ale także  w partnerskich miastach Kazimierza - Berlinie-Steglitz (1993), Staufen - Niemcy (1994) oraz w jednej z najważniejszych kolonii europejskich w niemieckim mieście Worpswede (2013). Swoją działalnością sprawił, że Kazimierz Dolny znów zaczął być postrzegany na mapie Polski i Europy jako kolonia artystyczna. Odznaczony srebrnym Krzyżem Zasługi (1997) i Złotą Odznaką Opieki nad Zabytkami (1997). Wyróżniony przez Marszałka Województwa Lubelskiego za działalność w dziedzinie „animator kultury” (2003).

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (6)

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2022 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę