Nagrody Ministra Kultury (video)

Skomentuj (6)

zobacz więcej (11)

„Zasłużony dla Kultury Polskiej” - honorowe odznaczenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z rąk burmistrza miasta Kazimierza Dolnego otrzymali Wanda Konopińska Michalak i Waldemar Odorowski – pracownicy Muzeum Nadwiślańskiego.

Odznaczenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej” dla Wandy Michalakowej i Waldemara Odorowskiego przyznane zostały na wniosek burmistrza Grzegorza Duni, który wręczył je 12 października w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki.


- Kiedyś wyraziłem taką opinię, że Kazimierz to albo przywilej, albo obowiązek – powiedział, odbierając odznaczenie, dr Waldemar Odorowski. – Właściwie można to połączyć, ale ja jestem po stronie obowiązku, ponieważ Kazimierz jest wyzwaniem. To nie jest miejsce, jakich wiele. To jest miejsce jedyne. I tak naprawdę staram się wypełniać ten obowiązek wraz z Wandą – bo my jesteśmy na tym samym poletku – Wanda na literackim, ja – sztuk pięknych – ale w sumie uzupełniamy się. Mam nadzieję, że to wyróżnienie nas zmobilizuje do jeszcze większego – nie wysiłku, bo to nie jest dobre słowo w naszym wypadku – ale do większej wyobraźni.

Uroczystość uświetnił recital młodej kazimierzanki, laureatki ogólnopolskich konkursów wokalnych Moniki Malczak. W jej wykonaniu zebrani wysłuchali nastrojowych piosenek Seweryna Krajewskiego i Agnieszki Osieckiej oraz Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory w nowych aranżacjach.


Wanda Konopińska-Michalak - w swojej działalności kierownika Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów – Oddziału Muzeum Nadwiślańskiego skupiła się nie tylko na twórczości Marii Kuncewiczowej, ale – jak podkreślała prowadząca uroczystość Ewa Wolna przewodnicząca Komisja Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki – zgodnie z wolą autorki „Cudzoziemki” prowadzi salon literacki otwarty dla współczesnych literatów. Jest inicjatorką Niedziel literackich oraz adresowanego do dzieci i młodzieży cyklu „Paszporty Republiki Globu” i „Poniedziałki Literackie”, autorką miniatur teatralnych popularyzujących twórczość Kuncewiczów i innych przedstawicieli inteligencji polskiej XIX I XX wieku, wystawianych przez amatorski zespół teatralny skupiający inteligencję Miasteczka. Jednym z jej ostatnich projektów jest inicjatywa „Matki odchodzą” upamiętniająca sylwetki kobiet kazimierskich poprzez wspomnienia ich dzieci, co znalazło odzwierciedlenie w stworzonym i redagowanym przez panią Wandę kwartalniku literackim „Klematis”.

Dr Waldemar Odorowski jako historyk sztuki i kierownik Kamienicy Celejowskiej - Oddziału Muzeum Nadwiślańskiego jest autorem ponad 100 wystaw zorganizowanych w Muzeum Nadwiślańskim. Jest autorem książek „Malarze Kazimierza Dolnego” i „Kolonia artystyczna w Kazimierzu Dolnym XIX – XXI wiek”, a także ponad 100 publikacji o Kazimierzu Dolnym i jego tradycjach artystycznych. Jest współtwórcą powstałej w 2000 r. Kazimierskiej Konfraterni  Sztuki, która pod jego prezesurą (od 2006r.) organizuje wystawy nie tylko w Kazimierzu, ale także  w partnerskich miastach Kazimierza - Berlinie-Steglitz (1993), Staufen - Niemcy (1994) oraz w jednej z najważniejszych kolonii europejskich w niemieckim mieście Worpswede (2013). Swoją działalnością sprawił, że Kazimierz Dolny znów zaczął być postrzegany na mapie Polski i Europy jako kolonia artystyczna. Odznaczony srebrnym Krzyżem Zasługi (1997) i Złotą Odznaką Opieki nad Zabytkami (1997). Wyróżniony przez Marszałka Województwa Lubelskiego za działalność w dziedzinie „animator kultury” (2003).

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (6)

Mapa

Muzea

Gmach Główny Muzeum


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Znamy sposób na udane Wakacje 2021! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2021. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę