Nagroda AIG PRIX dla "Kuchni Słowian..."

Skomentuj (9)

zobacz więcej (7)

„Kuchnia Słowian…” autorstwa Hanny i Pawła Lisów po raz kolejny została doceniona i nagrodzona. Tym razem książka zdobyła nagrodę AIG PRIX w kategorii „Prix de la Littérature Gastronomique” przyznaną przez Akademię Gastronomiczną.

Pod koniec stycznia „Kuchnia Słowian, czyli o poszukiwaniu dawnych smaków” autorstwa Hanny i Pawła Lisów została nagrodzona przez Magazyn Literacki Książki, jako „Książka Sierpnia 2015” w kategorii „Kultura kulinarna”. 11 marca, w Restauracji Belvedere w Łazienkach Królewskich w Warszawie podczas uroczystej Gali wręczenia nagród AIG PRIX oraz ARS COQUINARIA „Kuchnia Słowian…” została wyróżniona po raz kolejny. Tym razem przez Akademię Gastronomiczną, zdobywając nagrodę AIG PRIX w kategorii „Prix de la Littérature Gastronomique”.


- Akademia Gastronomiczna w Polsce rokrocznie nominuje polskie osobistości gastronomiczne do  prestiżowych nagród AIG PRIX – przydzielanych przez Międzynarodową Akademię Gastronomiczną dla wybitnych jednostek i instytucji, które wyróżniają się na obszarze danego kraju międzynarodowym poziomem – piszą organizatorzy. - W tegorocznej ceremonii udział wzięli zeszłoroczni laureaci nagród AIG PRIX, zdobywcy stażów ufundowanych przez Akademię w programie Top Chef, a także licznie zgromadzeni Członkowie Akademii oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych mediów gastronomicznych.


Na uroczystej gali nie mogło zabraknąć również kazimierzaków, czyli Hanny i Pawła Lisów, autorów nagrodzonej „Kuchni Słowian…”. Ludzi, którzy swoją książkę tworzyli zarówno w Kazimierzu Dolnym, jak i …a może przede wszystkim, w Żmijowiskach, oddziale Muzeum Nadwiślańskiego nieco oddalonym od Miasteczka. Ludzi pełnych pasji, miłośników historii i archeologii doświadczalnej. Ludzi, którzy od ponad 10 lat realizują swoje marzenia i zdobywają wiedzę na temat życia Słowian. Zwyczajnych i sympatycznych ludzi, których możemy spotkać spacerując nad Chodelką i Jankówką, na terenie Grodziska Żmijowiska.
Czym dla nich jest ta nagroda?

 

- Być może nawet nie zdajemy sobie sprawy z rangi tej nagrody i nie wiemy, jakie mogą być reperkusje jej przyznania – mówi Paweł Lis. - Być może nie dociera jeszcze do nas, że nasza książka jest dopiero drugą w Polsce wyróżnioną przez Międzynarodową Akademię Gastronomiczną. Na razie zadziwia nas jedno: nie spodziewaliśmy się, że istnieje jakakolwiek drogą łącząca kurną, słowiańską chatę z dymiącym ogniskiem ze Żmijowisk z paryskimi i warszawskimi salonami. Nam udało się trafić na taką drogę. I jak przystało na badaczy, jej odkrycie jest dla nas największą satysfakcją i nagrodą za ponad 10 lat żmudnej, trudnej pracy. Pracy wykonywanej możliwie jak najbardziej rzetelnie. Mamy wrażenie, że właśnie ta rzetelna praca - a nie pozycja, koneksje, miejsce i środowisko działalności - nadała naszej książce taką wartość, która pozwoliła jej zaistnieć właśnie na salonach nad Sekwaną. Z tego właśnie jesteśmy dumni i szczęśliwi.


Zdjęcia z uroczystości przyznania nagród AIG PRIX oraz ARS COQUINARIA możemy oglądać dzięki uprzejmości Akademii Gastronomicznej w Polsce. Ich autorem jest Daniel Miśko.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (9)

Mapa

Muzea

Grodzisko Żmijowiska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2021! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Zaskocz ją na Walentynki 2021. Wyjedź razem z nim w nieznane. Zobacz oferty walentynkowe na romantyczny weekend dla dwojga.
Pokaż stopkę