Nadwiślańska cieszy oczy

Skomentuj (45)

zobacz więcej (9)

Ulica Nadwiślańska cieszy oczy. Chociaż spod śniegu nie widać dziś granitowej kostki, która zamieniła tradycyjne kazimierskie kocie łby oraz prawie idealnie równego chodnika, po którym można bez obaw ciągnąć walizki jak po płycie lotniska, to jednak to miejsce zmieniło się diametralnie, zarówno w części przy Batorym jak i tej, przy Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza. Pojawiły się tu nawet pierwsze w Kazimierzu światła, zwracające uwagę kierowców na przejście dla pieszych przy budynku poczty.

Ulica Nadwiślańska to teraz piękny pasaż, który jak dawniej prowadzi z rynku ku Wiśle.

- Uliczka jest piękna! Miasteczko zyskuje na wizerunku, cieszę się że Kazimierz stara się, by nasi goście byli przyjęci jak najlepiej – mówi malarz Piotr Żółkiewski. – Podoba mi się bardzo! Może jeszcze doczekam remontu Krzywego Koła...

Jest tu dziś przestronnie i przyjemnie pusto. I chciałoby się,  żeby tak było i latem: bez wątpliwej urody namiotów i budek z niby-pamiątkami.

- Jest wygodniej po remoncie, bo ulica była już bardzo krzywa i rozjeżdżona – mówi przewodnik turystyczny Danuta Borzecka. – Straciła jednak swój urok, jaki dawały jej kocie łby, które mogły być uładzone, tak jak u franciszkanów. Chodniki są wygodne i estetyczne. Dobrze, że pojawiły się te obniżenia przy przejściu, bo kilkakrotnie widziałam, jak ludzie się przewracali wchodząc na chodnik. Trochę mnie martwi, że na wiosnę i tak nie będzie można przejść chodnikiem, bo zajmą go stragany. Może warto by pomyśleć o ograniczeniu szerokości stoisk, tak by zmieścili się kupujący i przechodnie?

Najprawdopodobniej jednak stragany nie wrócą na Nadwiślańską.

- Od dłuższego czasu wsłuchiwałem się w głosy wielu mieszkańców, którzy dość krytycznie oceniali handel na ulicy Nadwiślańskiej. Przed wyborami wprost zadeklarowałem, że nie wyobrażam sobie dalszego handlu na ulicy Nadwiślańskiej. Zgadzam się osobami, które uważają, że ta ulica musi być przywrócona mieszkańcom i naszym gościom nawet kosztem niezadowolenia tych, którzy na tym terenie zarabiają na przede wszystkim weekendowej sprzedaży – mówi burmistrz Kazimierza Artur Pomianowski. – Obecnie pracujemy nad przygotowaniem nowych zasad handlu w naszym mieście. Zależy mi na tym, aby były one czytelne, co pozwoli uniknąć różnych wątpliwości podnoszonych tak przez kupców, jak i przez mieszkańców. Trudno wyobrazić sobie, że uczynimy z miasta targowisko pełne namiotów, nawet jeśli oczekuje tego grupa osób zarabiających na czasowym handlu. Rozumiem te oczekiwania, ale przestrzeń w centrum jest ograniczona. Najważniejszy musi pozostać elementarny porządek oczekiwany przez mieszkańców i prowadzących tutaj stałą działalność.

Przy tak pięknie odnowionej ulicy szpeci wygląd Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza prowadzony przez Powiat Puławski. Łuszcząca się farba wraz z odpadającym tynkiem nie dodaje uroku temu miejscu. Zwracał na to uwagę w interpelacji radny Marcin Pisula na jednej z ostatnich sesji Rady Powiatu Puławskiego.

- W budżecie na ten rok nie ma planów remontu fasady budynku szkoły – mówi wicestarosta puławski Leszek Gorgol. – Razem z panem dyrektorem, który jest gospodarzem tego miejsca, spróbujemy się przyjrzeć jednak temu problemowi i oszacować, jaka jest skala potrzeb, żeby można było wspólnymi siłami poprawić estetykę tego miejsca.

Skomentuj


Dodane komentarze (45)

 • bezrobotny
  Popieram Robert, a odnośnie konkursu to głośno było w ubiegłym roku i miało się zmienić bo wszyscy psioczyli na p.inkasent wręcz mieli zarzuty ale popierał ją były burmistrz bo podobno rodzina ale teraz przyszło nowe i może się coś zmieni tylu młodych chętnych do pracy nawet kulawych.Ciekawe kiedy ogłoszą konkurs.
 • handlarz
  Kiedy będzie konkurs na ajenta pobierającego opłaty targowe tak miało się zmienić na lepsze i cisza.Już wystarczy starej ajentki i jej rządów no i stara i kulawa...
  • Kupujacy
   Handlarzu ty też kiedyś będziesz stary być może i kulawy.Każdy pobiera kasę tak samo czy stary czy młody .Także nie wiem w czym rzecz.
  • Tupecik
   A ty jestes łysy i gruby
  • Tupecik
   Łysy i gruby to do handlarza bylo nie kupującego
 • Robert
  Dobry pomysł na handel miał Nałęczów robiąc stragany nie namioty tylko drewniane stragany wszystko w jednym miejscu u nas miejsce by się znalazło np. parkingi nad Wisłą ale te namioty na ulicach i pseudo stragany nie pasuje do tak uroczego miejsca pozdrawiam.
  • mieszkaniec
   @Robert
   Problem poważny, bo ludzie stworzyli sobie miejsca pracy...
   A z drugiej strony takie stragany na Nadwiślańskiej, czy te budy w centrum przy „ rybce „ tragedia !
   Wykorzystanie każdego miejsca w kamienicach ...
   I szukanie rozwiązania, aby nasze miasto wyglądało coraz piękniej, a jednocześnie, aby ludzie mieli pracę
   Kolejny raz powiem, prześcigajmy się w pomysłach na tym forum :)
 • Olo
  To prawda, że Nadwiślańska jest piekna, ale Szkolna nie będzie już ładna. Kładziona tu kostka jest wyjątkowo brzydka i ulica ta całkowicie straci swój wyjątkowy urok i charakter. Szkoda, że nowe oznacza gorsze.
  • miejscowy
   Niby wszystko nieładne. Droga przez Doły też może nie ładna i może Nadwiślańska nieładna. Czy chodnik na Skowieszynku nie ładny czy w Parchatce albo Puławska nieładna. Skoro wszystko niby traci urok to po co było się starać i to robić jak i tak nie pasuje. To jest dopiero urok.
  • mieszkaniec
   @Olo
   A jaką nawierzchnię, Ty byś proponował - pytanie całkiem serio :)
   Myślę, że równa nawierzchnia powoduje już radość mieszkańców tej ulicy.
   Jest jeszcze drugie tyle do zrobienia, aby nie człapać po błocie. Co byś zaproponował ?
   Może warto podrzucić jakiś pomysł burmistrzowi :)
 • Marta
  Przepraszam, czy ktoś się może orientuje, kiedy będzie kolejna sesja Rady?
  • Kaz
   Nie wiadomo kiedy, ale podobno ma być bal sobowtórów. Może zamiast...
 • pijany znad Grodarza
  Tego nie wolno, tamtego nie wolno. W Wikipedii jest hasło :
  "Miasto opuszczone (też miasto widmo) - miasto, które zostało opuszczone przez mieszkańców z dowolnego powodu (wojny, katastrofy naturalnej lub z przyczyn ekonomicznych). Określenie to również stosuje się do miast, które zaznały wyraźnego spadku demograficznego i mieszka w nich mała grupa osób. "


  Tego chcecie ?
  Pojęcie to może również odnosić się do opuszczonych miejscowości, dzielnic, wsi, osad itd., które zostały opuszczone, zniszczone lub wysiedlone i nie zostały ponownie ożywione.
  • elo elo
   Tylko że te stragany obsługują różni przybysze. Przybysze wykupują też różne lokale domy itd. i bywają tu albo i nie, co najwyżej wynajmują dla turystów. Te zjawiska też mogą prowadzić do wymierania miasta. Są takie miasta widma dla turystów. Są też takie miasta dla turystów które np. znudziły się i stały widmami.
   Ale rozumiem twoje intencje.
 • !!!
  JESTEM PRZECIW tym tandetnym straganom z brezentu i tej tandetnej imprezie pod tytułem "festiwal czekolady" który z czekoladą nie miał nic wspólnego. Liczę że nowy burmistrz zrobi z tym porządek. Liczę również że urzędnicy będą egzekwować opłaty za zajmowanie pasa drogowego na rynku przez pseudo artystów pod wpływem alkoholu.
  • L.K
   Należałoby do listy porządkowej dorzucić dmuchane zjeżdżalnie i kolorowe dmuchane zamki w centrum zabytkowego Kazimierza. Trzeba przyznać że Pisula w 4 lata z Kazimierza zrobił istny cyrk na kółkach.
 • kazimierzak
  No i liczę na pana burmistrza, że zrobi porządek z kazimierskim wyciągiem
  • Kazimierzak
   Tak jestem za tym żeby wspomógł pan Burmistrz tą inwestycję przydała by się ogrzewana kanapa pozdrawiam.
 • kazimierzak
  Oby się nie okazało, że burmistrz zrobi porządek na nadwiślańskiej tak jak i zrobił na rynku. Jeśli będziemy takie inwestycje dalej realizować w kazimierzu, to stoczymy się bardzo. 200 metrów drogi bez wymiany infrastruktury podziemnej za 2 mln - nic dobrego to nie wróży.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Znamy sposób na udane Wakacje 2019! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2019. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Weekend listopadowy 11-12 listopada 2019 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę