Na Szkolnej jasno i oszczędnie

Kazimierz Dolny przymierza się do wymiany oświetlenia ulicznego na energooszczędne na terenie całej gminy. Jak to może w przyszłości wyglądać, można zobaczyć na przykładzie chociażby ulicy Szkolnej, gdzie właśnie testowane są żarówki niskoemisyjne.

Na ulicy Szkolnej jest teraz jaśniej. Od połowy października testowane są tutaj ekonomiczne lampy uliczne.

- To bardzo nowoczesne, sterowane przy udziale mikroprocesorów źródło światła – mówi wiceburmistrz Kazimierza Dariusz Wróbel. – Każda żarówka jest tak ustawiona, że wytraca moc w określonych porach dnia. Firma ocenia, że powinniśmy uzyskać oszczędności zużycia energii nawet do 70 %.

- Nasze ledówki pozwalają na uzyskanie znacznych oszczędności energii elektrycznej dzięki zastosowaniu opracowanych przez nas rozwiązań, a co za tym idzie, więcej środków finansowych zostaje w kasie samorządu, przy czym nie ma konieczności wymiany całej lampy ulicznej, a jedynie starej żarówki – mówi Agnieszka Denderes z firmy Auto Power Electronic z Opola, która zamontowała oświetlenie na Szkolnej w ramach bezpłatnego testu. –  W każdej naszej ledówce jest mikroprocesor z programem ograniczającym jej moc, a tym samym zużycie pądu w godzinach późnonocnych, tj. w porze kiedy korzystanie z przestrzeni publicznej jest sporadyczne.

Żarówki wymieniono w 21 lampach, w tylu, ile tworzy jeden obwód oświetleniowy. Tyle potrzeba, by w sposób mierzalny ocenić rzeczywiste efekty.

- Jeżeli dojdziemy do wniosku, że efekt związany z ograniczeniem zużycia energii jest na tyle duży, że one nam się sprawdzają, to będziemy mogli je zakupić po cenach promocyjnych – mówi wiceburmistrz. – W tej chwili gmina nie ponosi z tytułu ich użytkowania żadnych opłat.

Na razie lampy świecą, wzbudzając różne emocje – jednym podoba się takie chłodne, prawie dzienne światło, inni wolą klimat ciepłego światła sodowego.

- Jeżeli ma to pójść w kierunku oszczędności, jestem jak najbardziej za – mówi radna Ewa Wolna.

Lampy zainstalowano 10 października pokazowo przy okazji organizowanego przez Związek Gmin Lubelszczyzny Konwentu Samorządów Województwa Lubelskiego poświęconego m.in. sprawom zarządzaniu: systemami oświetlenia dróg i miejsc publicznych oraz gospodarką odpadami komunalnymi. Poświecą jeszcze co najmniej pół roku, być może zostaną na dłużej, jeżeli gmina zdecyduje się na ich zakup.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2020.
Pokaż stopkę