Niech się mury pną do góry

W Kazimierzu Dolnym sporo ostatnio remontów, rusztowań i ekip budowlanych. Prace trwają m.in. przy Galerii Letniej, gdzie powstaje nowa siedziba Muzeum Złotnictwa.

Muzeum Złotnictwa w Kazimierzu Dolnym mieści się obecnie w budynku dawnej dzwonnicy przy Farze. Jednak to nie tam jest jego właściwe miejsce. Kiedyś działało ono przy Rynku, w miejscu, gdzie jeszcze do niedawna działała Galeria Letnia. Muzeum opuściło tę kamienicę ze względu na jej zły stan techniczny. Wkrótce jednak znów tam powróci. Budynek, który będzie nową siedzibą Muzeum Złotnictwa zostanie bowiem wybudowany na fundamentach starej kamienicy.

 

W roku ubiegłym Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym otrzymało dotację na odbudowę kamienicy, w której mieścić się będzie Muzeum Złotnictwa. Inwestycja wyniesie około 7 milionów 800 tysięcy złotych. Z Regionalnego Programu Operacyjnego muzeum ma otrzymać 4,5 miliona złotych, resztę dołoży z budżetu samorząd województwa, który jest organem prowadzącym muzeum. Ogłoszony więc został przetarg, wybrano wykonawcę i rozpoczęto prace.

 

- Obecnie trwają prace budowlane przy budynku – mówi Wiktor Kowalczyk, zastępca dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. -  Nie jest to etap prac, którym można by się było poszczycić, ale mury rosną.

 

Budowa rozpoczęła się pod koniec ubiegłego roku. W okresie zimowym prowadzone były prace w piwnicach, teraz czas na prace budowlane - otwarte. Efekty zaczynają być już widoczne, więc jeśli pogoda dopisze, być może wykonawcy zakończą prace przed czasem…

 

- Otwarcie muzeum jest przewidziane na rok 2013 – mówi Wiktor Kowalczyk. – Jednak trudno mi w tej chwili podać dokładny termin.

 

Obecnie aktualizowany jest harmonogram prac budowlanych. Jeśli więc tylko pojawią się jakieś nowe informacje, będziemy o tym pisać. Tymczasem róbmy zdjęcia obecnej Galerii Letniej, bo to już ostatnia wiosna bez nowej kamienicy…

 

Skomentuj


Mapa

Muzea

Manufaktura Muzealna


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę