Meleksy, bryczki i ogródki kawiarniane znów w centrum uwagi

Na poniedziałkowym wspólnym posiedzeniu komisji Rady Miejskiej radni dyskutowali o opłatach za zajęcie pasa drogowego na potrzeby meleksów, bryczek i ogródków kawiarnianych. Opłaty nie były zmieniane od 7 lat, więc na pewno wzrosną, na co już zanosiło się wiosną, ale temat odłożono na później z powodu pandemii.
Temat podwyżek opłat za zajęcie pasa drogowego na potrzeby meleksów, bryczek i ogródków kawiarnianych na ostatnim wspólnym posiedzeniu komisji Rady Miejskiej wywołał ożywioną dyskusję. Obowiązujące obecnie opłaty ustanowione w 2013 r. wynoszą 67 gr za metr kwadratowy dla ogródków kawiarnianych i 2,50zł dla meleksów i bryczek.
- Uważam, że w obecnej sytuacji, kiedy mamy galimatias na rynku, nie możemy ustalać nowych stawek, tylko powinniśmy ten stan uporządkować – powiedział radny Janusz Kowalski.
Proponowano, by meleksy i bryczki, a nawet taksówki usunąć z rynku, co najwyżej jedynie meleksom zapewniając możliwość załadunku pasażerów w jednym miejscu, na które busiki przyjeżdżałyby po kolei z miejsca postojowego usytuowanego na ulicy Krzywe Koło lub nawet na obrzeżach miasta – na ulicy Puławskiej w okolicy parkingów.
- Gdzie powinny stać meleksy? Wszystkie w miejscu o podobnych możliwościach marketingowo – rozpoznawczych. Ulica dolna Puławska jest idealnym miejscem, gdzie meleksy mogą stać: od Żurawia praktycznie po zakonnice – proponował radny Kowalski. – Zgodnie z sugestią Państwowej Straży Pożarnej rynek powinien być wolny od takich pojazdów za względu na bezpieczeństwo.
Kwestią bezpieczeństwa argumentowano też konieczność usunięcia z rynku bryczek.
- W tej chwili mamy taką sytuację, że bryczki stoją na skrzyżowaniu, na przejściu dla pieszych – mówiła radna Ewa Wolna. – Bryczki powinny stać w jednym miejscu poza rynkiem.
Jako dobre miejsce dla wszystkich bryczek wskazywano ulicę Plebankę.
- Nie może być tak, że całe miasto jest zajęte przez bryczki – mówił radny Leszek Dołęga.
Radni proponowali, by z rynku usunąć także postój taksówek.
- Taksówki? Te samochody już dawno pełnią funkcję jak meleksy – obwożą ludzi po mieście. Takiej funkcji jak taksówka nie ma już w Kazimierzu – mówiła radna Wolna.
Na temat uporządkowania kwestii meleksów, bryczek i taksówek radni debatowali ponad dwie godziny, chociaż wielokrotnie przypominano, że zadaniem radnych na tym posiedzeniu jest wypracowanie stanowiska w sprawie zmiany wysokości stawek opłaty za zajęcie pasa drogowego.
- My nie możemy w tej chwili wyznaczyć miejsca i powiedzieć przedsiębiorcom, że tam mają stawiać swoje pojazdy. Jeżeli przedsiębiorca zgłosi się do urzędu z wnioskiem o zajęcie pasa drogowego, wskaże konkretne miejsce i to miejsce nie będzie zajęte i nie są tam planowane żadne prace, to my nie mamy podstaw prawnych, by przedsiębiorcy odmówić. Jedyne, co możemy w tej chwili zrobić, dopóki nie przyjmiemy rozwiązania docelowego, skonsultowanego z przedsiębiorcami i prawnikami, to przyjąć jako rozwiązanie krótkoterminowe: zmianę stawki za zajęcie pasa drogowego lub pozostawienie tej samej stawki – mówił wiceburmistrz Bartłomiej Godlewski. – Natomiast deklaruję, że chcemy rozwiązać tę sprawę kompleksowo.
Radni zdecydowani byli podwyższyć obecną stawkę za zajęcie pasa drogowego. Podawane propozycje oscylowały w granicach 1zł – 1,20 zł za ogródki i 3 zł – 5 zł za meleksy. Rozważano także zróżnicowanie opłat w sezonie i poza sezonem, co wiązałoby się jednak z koniecznością podejmowania stosownych uchwał dwa razy do roku i wiązałoby się z pewnymi trudnościami.
- To jest uchwała prawa miejscowego. Ona ma swój czasokres wejścia w życie – musi być opublikowana w Dzienniku Ustaw. Tak naprawdę musielibyśmy to robić z chirurgiczną precyzją, żeby wstrzelić się w okres letni/ zimowy – mówiła sekretarz Urzędu Miasta Małgorzata Kuś. – Owszem jest to możliwe, ale wtedy mamy sytuację braku pewności obrotu prawnego. Są to przepisy wymagające pewnej stałości, przewidywalności.
Ostateczna decyzja o wysokości stawek za zajęcie pasa drogowego na potrzeby meleksów, bryczek i ogródków kawiarnianych zapadnie po spotkaniu z przedsiębiorcami, tak by w sezonie 2021 obowiązywały już nowe stawki.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę