Marzanna Niezależnych

Skomentuj (8)

Topienie Marzanny to tradycja, którą celebrują nie tylko najmłodsi. W sobotę w marzannowym rajdzie po raz 44. uczestniczyli dorośli z Klubu Turystyki Pieszej „Niezależni” z Lublina.

Na promie w Bochotnicy spłonęła i spłynęła Wisłą kolejna Marzanna.

- Już 44. raz topimy Marzannę – mówi prezes Klubu Turystyki Pieszej Niezależni z Lublina, który w tym roku obchodzi 45-lecie swojego istnienia. – To najdłużej istniejący rajd klubowy, tylko w stanie wojennym nam się nie udało zorganizować tego rajdu.

Marzannę zgodnie z tradycją przygotowano z tradycyjnych materiałów.

- Nasza Marzanna jest ekologiczna: patyki, siano, słoma i bibułki – mówi Jerzy Frąk. – To fajnie wygląda, jak 40– , 50–, 60– latkowie z wypiekami na twarzy sklejają Marzannę, by ją potem utopić. To powrót do dzieciństwa, do starych tradycji, do starych wierzeń, jeszcze przedchrześcijańskich.

Topienie Marzanny to był początek rajdu. Z Bochotnicy wąwozami Niezależni przeszli do Puław. Wędrówce sprzyjała pogoda – skoro Marzanna spłynęła do Gdańska – nie mogło być inaczej jak tylko wiosennie.

 

Fot. Artur Pomykała
przewodnik turystyczny PTTK Puławy

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

 • Onufry
  Pijany! Całą wodę żeś wychlał z Grodarza! Grodarz suchy od korzeniowego po Wisłę :(
 • komtur Kuno von Lichtenstein
  Pogański kraj, pogańskie obyczaje
  • Ulka - Kazimierz
   Naszą tożsamość buduje tradycja nie tylko judeochrześcijańska. Także słowiańska.
  • komtur Kuno von Lichtenstein
   @ Ulka... Gott Mit Uns !
  • pijany znad Grodarza
   Oboje rację macie. BOG tam, gdzie zwycięzca.
  • Baba Kazimierska
   To nie tylko pogaństwo .Wielu ludzi zaśmieca rzeki i jeziora, czym się da.
  • komtur Kuno.....
   @ Pijany.... My w niezmierzonej swej mądrości mamy wypisane na swoich sztandarach "Tam gdzie siła to tam prawda i sprawiedliwość" W nagrodę możesz wysłuchać Nasz Hymn > Teutonic Order Real Anthem
  • pijany znad Grodarza
   Gadaja tez , ze : " nec Herkules kontra plures", to może nie literackie tlumaczenie, ale wiem , że chodzi o to : i Herkules [wymoderowano], kiedy wieka kupa". Panie Boże, prowadz do zwycięstwa..

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2023. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę