Marzanna Niezależnych

Skomentuj (8)

Topienie Marzanny to tradycja, którą celebrują nie tylko najmłodsi. W sobotę w marzannowym rajdzie po raz 44. uczestniczyli dorośli z Klubu Turystyki Pieszej „Niezależni” z Lublina.

Na promie w Bochotnicy spłonęła i spłynęła Wisłą kolejna Marzanna.

- Już 44. raz topimy Marzannę – mówi prezes Klubu Turystyki Pieszej Niezależni z Lublina, który w tym roku obchodzi 45-lecie swojego istnienia. – To najdłużej istniejący rajd klubowy, tylko w stanie wojennym nam się nie udało zorganizować tego rajdu.

Marzannę zgodnie z tradycją przygotowano z tradycyjnych materiałów.

- Nasza Marzanna jest ekologiczna: patyki, siano, słoma i bibułki – mówi Jerzy Frąk. – To fajnie wygląda, jak 40– , 50–, 60– latkowie z wypiekami na twarzy sklejają Marzannę, by ją potem utopić. To powrót do dzieciństwa, do starych tradycji, do starych wierzeń, jeszcze przedchrześcijańskich.

Topienie Marzanny to był początek rajdu. Z Bochotnicy wąwozami Niezależni przeszli do Puław. Wędrówce sprzyjała pogoda – skoro Marzanna spłynęła do Gdańska – nie mogło być inaczej jak tylko wiosennie.

 

Fot. Artur Pomykała
przewodnik turystyczny PTTK Puławy

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

 • Onufry
  Pijany! Całą wodę żeś wychlał z Grodarza! Grodarz suchy od korzeniowego po Wisłę :(
 • komtur Kuno von Lichtenstein
  Pogański kraj, pogańskie obyczaje
  • Ulka - Kazimierz
   Naszą tożsamość buduje tradycja nie tylko judeochrześcijańska. Także słowiańska.
  • komtur Kuno von Lichtenstein
   @ Ulka... Gott Mit Uns !
  • pijany znad Grodarza
   Oboje rację macie. BOG tam, gdzie zwycięzca.
  • Baba Kazimierska
   To nie tylko pogaństwo .Wielu ludzi zaśmieca rzeki i jeziora, czym się da.
  • komtur Kuno.....
   @ Pijany.... My w niezmierzonej swej mądrości mamy wypisane na swoich sztandarach "Tam gdzie siła to tam prawda i sprawiedliwość" W nagrodę możesz wysłuchać Nasz Hymn > Teutonic Order Real Anthem
  • pijany znad Grodarza
   Gadaja tez , ze : " nec Herkules kontra plures", to może nie literackie tlumaczenie, ale wiem , że chodzi o to : i Herkules [wymoderowano], kiedy wieka kupa". Panie Boże, prowadz do zwycięstwa..

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2021! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Zaskocz ją na Walentynki 2021. Wyjedź razem z nim w nieznane. Zobacz oferty walentynkowe na romantyczny weekend dla dwojga.
Pokaż stopkę