Maria u Marii

Skomentuj (6)

W Domu Kuncewiczów eksponowana jest unikatowa rzeźba Augusta Zamoyskiego. Pracę prezentującą aktorkę Marię Brydzińską udostępniło Muzeum Zamoyskiego w Jabłoniu.

Autor rzeźby Marii Brydzińskiej August Zamoyski (1893 – 1970) to jeden z najznamienitszych polskich rzeźbiarzy współczesnych. Urodził się niedaleko Parczewa w majątku Jabłoń, gdzie w kuźni i stolarni uczył się podstaw rzeźbiarstwa. Studiował ekonomię i filozofię w Szwajcarii i Niemczech, jednak pasja rzeźbiarska okazała się silniejsza, co nie wzbudziło, jak można przypuszczać, entuzjazmu rodziców artysty - arystokraty.

- Postawę artystyczną Zamoyskiego ukształtowało spotkanie z grupą ekspresjonistyczną „Bunt” oraz formistami (Leonem Chwistkiem, Tytusem Czyżewskim i Stanisławem Ignacym Witkiewiczem) – pisze Monika Januszek-Surdacka, kierownik Domu Kuncewiczów. – Miał swoją pracownię w Zakopanem, był bohaterem wielu anegdot, a także czynnym sportowcem. Do najbardziej spektakularnych wyczynów Augusta Zamoyskiego należał przejazd rowerem z Paryża do Zakopanego. Choć związany z Polską, nie osiedlił się w  kraju. Mieszkał m.in. w Brazylii i Francji. Do Polski przyjeżdżał kilkakrotnie – na odczyty oraz spotkania ze studentami.

Prezentowana w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów rzeźbiona głowa Marii Brydzińskiej powstała w okresie 20 - lecia międzywojennego. Brydzińska była znaną warszawską aktorką i tancerką. Występowała na scenach Teatru Narodowego, Letniego i Komedia oraz w filmach, z których najsłynniejszym jest „Niewolnica miłości”. W roku 1927 po wyjściu za mąż za hrabiego Maurycego Potockiego zakończyła karierę aktorską. Zmarła w roku 1990 we Francji.

Rzeźba przywołująca postać Marii Brydzińskiej jest eksponowana w Domu Kuncewiczów w ramach projektu „Zakopane we Kazimierzu”.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (5)

Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2023.
Pokaż stopkę