Liceum jednak nie powstanie

Nie przyniosła efektów rekrutacja uzupełniająca. W tym roku kazimierskie Liceum Ogólnokształcące nie powstanie.

Mimo usilnych starań społeczności kazimierskiej nie udało się odtworzyć w Kazimierzu Liceum Ogólnokształcącego. Z planowanych dwóch klas pierwszych – mimo, że kierunki: europejsko-medialny oraz artystyczny dobrane zostały ze względu na charakter Miasteczka związanego ze sztuką – nie powstanie nawet jedna.

- Zgłosiła się za mała liczba osób, żeby otworzyć klasę – mówi Janusz Raczkiewicz, dyrektor Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym. – W sumie było tylko 10 kandydatów, w tym pięciu takich, którzy w rekrutacji wskazali tylko naszą szkołę. Nie mogliśmy dłużej czekać. Wszyscy już odebrali dokumenty. Wybrali większe miasta: Puławy i Lublin.

W chwili obecnej do Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu uczęszcza około dwustu uczniów szkoły podstawowej. Nowoczesny budynek oddany rok temu spokojnie mógłby pomieścić dwa razy tyle dzieci i młodzieży bez konieczności wprowadzania zajęć popołudniowych.

- Będziemy próbować w przyszłym roku – mówi dyrektor Raczkiewicz. – Może zaproponujemy inne kierunki?

Duży budynek to duże koszty. By zagospodarować wolne przestrzenie, Urząd Miasta już planuje przenieść do szkoły Bibliotekę Publiczną KOKPiT, która znajdować się będzie w bezpośrednim sąsiedztwie biblioteki szkolnej, zachowując jednak odrębny charakter. Przed wakacjami żywo dyskutowany był także pomysł, by do szkoły przenieść najstarsze roczniki przedszkolaków, które zwolniłyby miejsce dla dzieci mającego powstać w Kazimierzu żłobka. Czy tak się jednak stanie? Sprawa jest otwarta i na razie nic się o niej nie mówi, chociaż gmina ma szansę pozyskać środki na adaptację pomieszczeń pod żłobek i nieodpłatne jego funkcjonowanie przez najbliższe dwa lata. Gdzie ostatecznie i czy w ogóle postanie w Miasteczku żłobek, zdecydują – jak obiecał burmistrz – mieszkańcy w konsultacjach społecznych.

Skomentuj


Mapa

Oświata

szkoła


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2021. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2021. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę