Liceum jednak nie powstanie

Nie przyniosła efektów rekrutacja uzupełniająca. W tym roku kazimierskie Liceum Ogólnokształcące nie powstanie.

Mimo usilnych starań społeczności kazimierskiej nie udało się odtworzyć w Kazimierzu Liceum Ogólnokształcącego. Z planowanych dwóch klas pierwszych – mimo, że kierunki: europejsko-medialny oraz artystyczny dobrane zostały ze względu na charakter Miasteczka związanego ze sztuką – nie powstanie nawet jedna.

- Zgłosiła się za mała liczba osób, żeby otworzyć klasę – mówi Janusz Raczkiewicz, dyrektor Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym. – W sumie było tylko 10 kandydatów, w tym pięciu takich, którzy w rekrutacji wskazali tylko naszą szkołę. Nie mogliśmy dłużej czekać. Wszyscy już odebrali dokumenty. Wybrali większe miasta: Puławy i Lublin.

W chwili obecnej do Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu uczęszcza około dwustu uczniów szkoły podstawowej. Nowoczesny budynek oddany rok temu spokojnie mógłby pomieścić dwa razy tyle dzieci i młodzieży bez konieczności wprowadzania zajęć popołudniowych.

- Będziemy próbować w przyszłym roku – mówi dyrektor Raczkiewicz. – Może zaproponujemy inne kierunki?

Duży budynek to duże koszty. By zagospodarować wolne przestrzenie, Urząd Miasta już planuje przenieść do szkoły Bibliotekę Publiczną KOKPiT, która znajdować się będzie w bezpośrednim sąsiedztwie biblioteki szkolnej, zachowując jednak odrębny charakter. Przed wakacjami żywo dyskutowany był także pomysł, by do szkoły przenieść najstarsze roczniki przedszkolaków, które zwolniłyby miejsce dla dzieci mającego powstać w Kazimierzu żłobka. Czy tak się jednak stanie? Sprawa jest otwarta i na razie nic się o niej nie mówi, chociaż gmina ma szansę pozyskać środki na adaptację pomieszczeń pod żłobek i nieodpłatne jego funkcjonowanie przez najbliższe dwa lata. Gdzie ostatecznie i czy w ogóle postanie w Miasteczku żłobek, zdecydują – jak obiecał burmistrz – mieszkańcy w konsultacjach społecznych.

Skomentuj


Mapa

Oświata

szkoła


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę