Leszek Furtas - Zasłużony dla Gminy Kazimierz Dolny

Kazimierski malarz, społecznik i geodeta. Kazimierski radny. Człowiek posiadający „charytatywną duszę”, kierujący się dobrem. Leszek Furtas -  Zasłużony Dla Gminy Kazimierz Dolny.
Leszek Furtas zmarł 7 czerwca 2016 roku. Mieszkał i pracował w Kazimierzu Dolnym. Z zawodu był geodetą, z zamiłowania – malarzem, a z pasji – społecznikiem. Był też radnym Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym, przez dwie kadencje. Członkowie Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym, złożyli wniosek przygotowany przez wiceprzewodniczącą komisji - Ewę Wolną, o nadanie pośmiertnie tytułu „Zasłużony dla Gminy Kazimierz Dolny” Leszkowi Furtasowi.

- Przez wiele lat pracował jako geodeta, ale dla naszej gminy zasłużył się jako artysta, jeden ze współtwórców Kazimierskiej Konfraterni Sztuki – czytamy w piśmie przygotowanym przez członków Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym. - Malował Kazimierz i okolice, a jego obrazy były chętnie nabywane przez miłośników naszej ziemi i rozsławiały jej piękno. Jego prace pokazywane na licznych wystawach w kraju i za granicą, znajdują się w zbiorach prywatnych wszędzie tam ukazując piękno naszego Miasteczka. Leszek Furtas jako urodzony społecznik działał na rzecz naszej gminy i jej mieszkańców. Przez dwie kadencje był radnym. Zawsze kierował się dobrem ogółu i nie szczędził sił, aby dobro to osiągać. Miał „charytatywną duszę” - żadna akcja na rzecz potrzebujących  - czy to kolegów – malarzy, czy chorych dzieci – nie mogła odbyć się bez jego obrazów. Nawet w dniu pogrzebu Leszka miała miejsce taka akcja.

Kazimierscy radni podczas wspólnego posiedzenia wszystkich komisji Rady Miasta zaopiniowali pozytywnie projekt uchwały. Ostateczną decyzję, w formie uchwały, radni podejmą na najbliższej sesji Rady Miasta, która odbędzie się 24 czerwca 2020 roku.

Wręczenie aktu nadania tytułu odbędzie się w trakcie otwarcia wystawy jubileuszowej Kazimierskiej Konfraterni Sztuki, jesienią 2020.

Fot. Leszek Furtas podczas wystawy 'Kanał Sztuki' w 2015 r. Fot. AS

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę