Leszek Furtas - Zasłużony dla Gminy Kazimierz Dolny

Kazimierski malarz, społecznik i geodeta. Kazimierski radny. Człowiek posiadający „charytatywną duszę”, kierujący się dobrem. Leszek Furtas -  Zasłużony Dla Gminy Kazimierz Dolny.
Leszek Furtas zmarł 7 czerwca 2016 roku. Mieszkał i pracował w Kazimierzu Dolnym. Z zawodu był geodetą, z zamiłowania – malarzem, a z pasji – społecznikiem. Był też radnym Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym, przez dwie kadencje. Członkowie Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym, złożyli wniosek przygotowany przez wiceprzewodniczącą komisji - Ewę Wolną, o nadanie pośmiertnie tytułu „Zasłużony dla Gminy Kazimierz Dolny” Leszkowi Furtasowi.

- Przez wiele lat pracował jako geodeta, ale dla naszej gminy zasłużył się jako artysta, jeden ze współtwórców Kazimierskiej Konfraterni Sztuki – czytamy w piśmie przygotowanym przez członków Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym. - Malował Kazimierz i okolice, a jego obrazy były chętnie nabywane przez miłośników naszej ziemi i rozsławiały jej piękno. Jego prace pokazywane na licznych wystawach w kraju i za granicą, znajdują się w zbiorach prywatnych wszędzie tam ukazując piękno naszego Miasteczka. Leszek Furtas jako urodzony społecznik działał na rzecz naszej gminy i jej mieszkańców. Przez dwie kadencje był radnym. Zawsze kierował się dobrem ogółu i nie szczędził sił, aby dobro to osiągać. Miał „charytatywną duszę” - żadna akcja na rzecz potrzebujących  - czy to kolegów – malarzy, czy chorych dzieci – nie mogła odbyć się bez jego obrazów. Nawet w dniu pogrzebu Leszka miała miejsce taka akcja.

Kazimierscy radni podczas wspólnego posiedzenia wszystkich komisji Rady Miasta zaopiniowali pozytywnie projekt uchwały. Ostateczną decyzję, w formie uchwały, radni podejmą na najbliższej sesji Rady Miasta, która odbędzie się 24 czerwca 2020 roku.

Wręczenie aktu nadania tytułu odbędzie się w trakcie otwarcia wystawy jubileuszowej Kazimierskiej Konfraterni Sztuki, jesienią 2020.

Fot. Leszek Furtas podczas wystawy 'Kanał Sztuki' w 2015 r. Fot. AS

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2022.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2021.
Pokaż stopkę