Lato w muzeum? To jest to!

Jak wygląda życie ptaków nadwiślańskich? Jakie owady żyją nad wodą? Jak zbudowane są kazimierskie wąwozy i jaka roślinność je porasta? – Odpowiedzi na te i inne pytania poznamy podczas zajęć tematycznych w Oddziale Przyrodniczym Muzeum Nadwiślańskiego. Lato w Kazimierzu to także „Lato w muzeum”. Polecamy!

„Lato w muzeum” to cykl bezpłatnych warsztatów i zajęć tematycznych związanych z przyrodą Kazimierza i okolic adresowanych do szerokiego grona odbiorców zainteresowanych tematyką przyrodniczą.

To okazja do poznania życia ptaków i owadów nadwiślańskich na lądzie i na wodzie, a także do bliższego przyjrzenia się kazimierskim wąwozom – ich budowie geologicznej i roślinności, która je porasta, a może uda się wypatrzeć także jakieś zwierzę? Siłą rzeczy warsztaty rozpoczęte w budynku muzeum na ul. Puławskiej muszą przenieść się w teren, żeby to poznawanie kazimierskiej przyrody było pełne.

To jednak nie wszystko. Muzeum proponuje zabrać troszkę tejże przyrody do własnego domu. Jak to możliwe bez… niszczenia środowiska? I właśnie po to są warsztaty zdobienia przedmiotów, gdzie metodami transferu czy decoupage uczestnicy przenosić będą motywy przyrodnicze z papieru na płócienną torbę czy kuferek, a potem  zabiorą te dzieła rąk własnych ze sobą.


Lato w muzeum? To jest to!

11 lipca godz. 10.00 – warsztaty ornitologiczne

Czas trwania: ok. 3 godzin

Cel: zapoznanie uczestników z bogactwem przyrodniczym doliny Wisły, a szczególnie z awifauną występującą na obszarze Małopolskiego Przełomu Wisły

Przebieg zajęć:
część I: prelekcja na temat walorów przyrodniczych doliny Wisły.
część II: krótka wycieczka po Kazimierzu Dolnym z lornetkami i przewodnikami do oznaczania ptaków
część III: godzinna wycieczka statkiem po Wiśle połączona z obserwacją ptaków i innych zwierząt wodnych.

Zgłoszenia: do 10 lipca.

25 lipca godz. 10.00 – warsztaty entomologiczne „Mali mieszkańcy rzeki”

Czas trwania: ok. 3 godzin

Cel: poznanie budowy i zwyczajów owadów nadwiślańskich.

Przebieg zajęć:

I część: zajęcia z lupą
II część: zajęcia plastyczne – dekoracja płóciennej torby motywami owadów metodą transferu

Zgłoszenia: do 24 lipca

8 sierpnia godz. 9.00 – rajd dla wytrwałych wąwozami Kazimierskiego Parku Krajobrazowego

Czas trwania: ok. 6 godzin

Cel: poznanie budowy geologicznej wąwozów lessowych, procesami rzeźbotwórczymi, a także roślinnością charakterystyczną dla lasów grądowych

Długość trasy: ok. 12 km

Przebieg imprezy:
Część I – rajd z przewodnikiem mało znanymi, dzikimi fragmentami pięciu wąwozów
Część II – ognisko i pieczenie kiełbasek

Zgłoszenia: do 7 sierpnia

Uwaga! Należy zabrać solidne obuwie, spodnie z długimi nogawkami, napoje, pozytywne nastawienie i… szczyptę rozwagi.

22 sierpnia godz. 10.00 – warsztaty decoupage „Skrzynia skarbów Kazimierskiego Parku Krajobrazowego”

Czas trwania: ok. 3 godzin

Cel: poznanie podstawowych elementów zdobienia przedmiotów techniką decoupage

Przebieg zajęć: zdobienie pamiątkowej skrzyneczki wybranym przez siebie motywem, inspirowanym przyrodą Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Muzeum zapewnia wszystkie niezbędne materiały plastyczne.

Zgłoszenia:
do 21 sierpnia

Wszystkie zajęcia odbywają się w Oddziale Przyrodniczym Muzeum Nadwiślańskiego przy ul. Puławskiej. Zaczynają się od godziny 10.00 i trwają około 3 godzin. Wyjątkiem jest rajd po wąwozach, który rozpoczyna się o godzinie 9.00 i trwać będzie około 6 godzin. Zgłoszenia do udziału w warsztatach przyjmowane są pod numerem telefonu 81 88 10 326, od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30 do dnia poprzedzającego dane warsztaty. Organizator zastrzega sobie możliwość wcześniejszego zamknięcia listy uczestników w przypadku wyczerpania się miejsc. Decyduje kolejność zgłoszeń. Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Dofinansowano je ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

 

Fot. Oddział Przyrodniczy
Muzeum Nadwiślańskiego

 

 

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Przyrodnicze


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2020.
Pokaż stopkę