Lato w muzeum? To jest to!

Jak wygląda życie ptaków nadwiślańskich? Jakie owady żyją nad wodą? Jak zbudowane są kazimierskie wąwozy i jaka roślinność je porasta? – Odpowiedzi na te i inne pytania poznamy podczas zajęć tematycznych w Oddziale Przyrodniczym Muzeum Nadwiślańskiego. Lato w Kazimierzu to także „Lato w muzeum”. Polecamy!

„Lato w muzeum” to cykl bezpłatnych warsztatów i zajęć tematycznych związanych z przyrodą Kazimierza i okolic adresowanych do szerokiego grona odbiorców zainteresowanych tematyką przyrodniczą.

To okazja do poznania życia ptaków i owadów nadwiślańskich na lądzie i na wodzie, a także do bliższego przyjrzenia się kazimierskim wąwozom – ich budowie geologicznej i roślinności, która je porasta, a może uda się wypatrzeć także jakieś zwierzę? Siłą rzeczy warsztaty rozpoczęte w budynku muzeum na ul. Puławskiej muszą przenieść się w teren, żeby to poznawanie kazimierskiej przyrody było pełne.

To jednak nie wszystko. Muzeum proponuje zabrać troszkę tejże przyrody do własnego domu. Jak to możliwe bez… niszczenia środowiska? I właśnie po to są warsztaty zdobienia przedmiotów, gdzie metodami transferu czy decoupage uczestnicy przenosić będą motywy przyrodnicze z papieru na płócienną torbę czy kuferek, a potem  zabiorą te dzieła rąk własnych ze sobą.


Lato w muzeum? To jest to!

11 lipca godz. 10.00 – warsztaty ornitologiczne

Czas trwania: ok. 3 godzin

Cel: zapoznanie uczestników z bogactwem przyrodniczym doliny Wisły, a szczególnie z awifauną występującą na obszarze Małopolskiego Przełomu Wisły

Przebieg zajęć:
część I: prelekcja na temat walorów przyrodniczych doliny Wisły.
część II: krótka wycieczka po Kazimierzu Dolnym z lornetkami i przewodnikami do oznaczania ptaków
część III: godzinna wycieczka statkiem po Wiśle połączona z obserwacją ptaków i innych zwierząt wodnych.

Zgłoszenia: do 10 lipca.

25 lipca godz. 10.00 – warsztaty entomologiczne „Mali mieszkańcy rzeki”

Czas trwania: ok. 3 godzin

Cel: poznanie budowy i zwyczajów owadów nadwiślańskich.

Przebieg zajęć:

I część: zajęcia z lupą
II część: zajęcia plastyczne – dekoracja płóciennej torby motywami owadów metodą transferu

Zgłoszenia: do 24 lipca

8 sierpnia godz. 9.00 – rajd dla wytrwałych wąwozami Kazimierskiego Parku Krajobrazowego

Czas trwania: ok. 6 godzin

Cel: poznanie budowy geologicznej wąwozów lessowych, procesami rzeźbotwórczymi, a także roślinnością charakterystyczną dla lasów grądowych

Długość trasy: ok. 12 km

Przebieg imprezy:
Część I – rajd z przewodnikiem mało znanymi, dzikimi fragmentami pięciu wąwozów
Część II – ognisko i pieczenie kiełbasek

Zgłoszenia: do 7 sierpnia

Uwaga! Należy zabrać solidne obuwie, spodnie z długimi nogawkami, napoje, pozytywne nastawienie i… szczyptę rozwagi.

22 sierpnia godz. 10.00 – warsztaty decoupage „Skrzynia skarbów Kazimierskiego Parku Krajobrazowego”

Czas trwania: ok. 3 godzin

Cel: poznanie podstawowych elementów zdobienia przedmiotów techniką decoupage

Przebieg zajęć: zdobienie pamiątkowej skrzyneczki wybranym przez siebie motywem, inspirowanym przyrodą Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Muzeum zapewnia wszystkie niezbędne materiały plastyczne.

Zgłoszenia:
do 21 sierpnia

Wszystkie zajęcia odbywają się w Oddziale Przyrodniczym Muzeum Nadwiślańskiego przy ul. Puławskiej. Zaczynają się od godziny 10.00 i trwają około 3 godzin. Wyjątkiem jest rajd po wąwozach, który rozpoczyna się o godzinie 9.00 i trwać będzie około 6 godzin. Zgłoszenia do udziału w warsztatach przyjmowane są pod numerem telefonu 81 88 10 326, od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30 do dnia poprzedzającego dane warsztaty. Organizator zastrzega sobie możliwość wcześniejszego zamknięcia listy uczestników w przypadku wyczerpania się miejsc. Decyduje kolejność zgłoszeń. Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Dofinansowano je ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

 

Fot. Oddział Przyrodniczy
Muzeum Nadwiślańskiego

 

 

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Przyrodniczy


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę