Kazimierz wyemituje obligacje

Gmina Kazimierz Dolny od końca ubiegłego roku emituje obligacje komunalne. Z założonych 6278 tys. zł, które gmina chce pozyskać z obligacji, uzyskano już 3377 tys. zł. Kolejna emisja przewidziana na rok 2015 została przyspieszona i odbędzie się jeszcze w tym roku.

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej zdecydowano się podjąć uchwałę o dodatkowej nieplanowanej w tym roku emisji obligacji komunalnych. Miasto liczyło na zwrot jeszcze w tym roku pieniędzy zainwestowanych w zakończone już w oparciu o środki unijne inwestycje, takie jak: rewaloryzacja Wzgórza Zamkowego, budowa pompowni strefowej czy budowa placów zabaw. Tak się jednak nie stało, mimo dopełnienia formalności przez miasto. Przypuszcza się, że pieniądze te powinny wpłynąć z Urzędu Marszałkowskiego najpóźniej w pierwszym kwartale przyszłego roku. W związku z tym, aby zapewnić dalszą płynność finansową gminy, miasto zmuszone było szukać pieniędzy gdzie indziej. Pewnym rozwiązaniem było przyspieszenie emisji obligacji przewidzianych na rok 2015.

- Ponieważ mamy zobowiązania tegoroczne, to prosimy o to, by emisja obligacji, która była zaplanowana na rok 2015 została wykonana w tym roku w grudniu – powiedział zwracając się do radnych na sesji Rady Miejskiej burmistrz Andrzej Pisula. – Te przesunięcia związane z odzyskaniem środków finansowych z Unii Europejskiej nie wynikają z naszej winy, ale żeby zadbać o płynność finansową, to taką roszadę musimy wykonać po to, by można było realizować płatności tegoroczne.

Przyspieszenie emisji obligacji uznano za lepszy środek niż zaciągnięcie kredytu krótkoterminowego w związku z faktem, że nieznany jest dokładny termin otrzymania środków unijnych z Urzędu Marszałkowskiego.

Kolejna – i ostatnia już – pula obligacji kazimierskich wyemitowana zostanie w 2016 r. Wykupowanie pierwszych serii zaplanowano na 2018 r. Ostatnie mają być wykupione do 2024 r.

Środki uzyskane z obligacji mają posłużyć do spłaty wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu kredytów oraz do finansowania planowanego deficytu budżetu w latach 2013 – 16.

 

Skomentuj


Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2023.
Pokaż stopkę