Kazimierz wyemituje obligacje

Gmina Kazimierz Dolny od końca ubiegłego roku emituje obligacje komunalne. Z założonych 6278 tys. zł, które gmina chce pozyskać z obligacji, uzyskano już 3377 tys. zł. Kolejna emisja przewidziana na rok 2015 została przyspieszona i odbędzie się jeszcze w tym roku.

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej zdecydowano się podjąć uchwałę o dodatkowej nieplanowanej w tym roku emisji obligacji komunalnych. Miasto liczyło na zwrot jeszcze w tym roku pieniędzy zainwestowanych w zakończone już w oparciu o środki unijne inwestycje, takie jak: rewaloryzacja Wzgórza Zamkowego, budowa pompowni strefowej czy budowa placów zabaw. Tak się jednak nie stało, mimo dopełnienia formalności przez miasto. Przypuszcza się, że pieniądze te powinny wpłynąć z Urzędu Marszałkowskiego najpóźniej w pierwszym kwartale przyszłego roku. W związku z tym, aby zapewnić dalszą płynność finansową gminy, miasto zmuszone było szukać pieniędzy gdzie indziej. Pewnym rozwiązaniem było przyspieszenie emisji obligacji przewidzianych na rok 2015.

- Ponieważ mamy zobowiązania tegoroczne, to prosimy o to, by emisja obligacji, która była zaplanowana na rok 2015 została wykonana w tym roku w grudniu – powiedział zwracając się do radnych na sesji Rady Miejskiej burmistrz Andrzej Pisula. – Te przesunięcia związane z odzyskaniem środków finansowych z Unii Europejskiej nie wynikają z naszej winy, ale żeby zadbać o płynność finansową, to taką roszadę musimy wykonać po to, by można było realizować płatności tegoroczne.

Przyspieszenie emisji obligacji uznano za lepszy środek niż zaciągnięcie kredytu krótkoterminowego w związku z faktem, że nieznany jest dokładny termin otrzymania środków unijnych z Urzędu Marszałkowskiego.

Kolejna – i ostatnia już – pula obligacji kazimierskich wyemitowana zostanie w 2016 r. Wykupowanie pierwszych serii zaplanowano na 2018 r. Ostatnie mają być wykupione do 2024 r.

Środki uzyskane z obligacji mają posłużyć do spłaty wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu kredytów oraz do finansowania planowanego deficytu budżetu w latach 2013 – 16.

 

Skomentuj


Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2021. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2021. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę