Kazimierz pożegnał ojca Bonifacego

Skomentuj (1)

zobacz więcej (13)

Tłumy odprowadzały ojca Bonifacego w tę ostatnią drogę. Sanktuarium Matki Bożej Kazimierskiej nie mogło pomieścić wszystkich, którzy przyszli go pożegnać.

Kapłani i wierni – morze ludzi wypełniło kościółek Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Kazimierzu w czasie mszy pogrzebowej ojca Bonifacego. Ludzie stali także na zewnątrz – na dziedzińcu przy drodze krzyżowej i na schodach. Przyszli pożegnać kapłana – kaznodzieję, kapłana - spowiednika, kapłana – misjonarza, kapłana – który nie bał pochylić się nad drugim człowiekiem, wysłuchać go i jeżeli trzeba służyć radą, wykorzystując mądrość ludzi Afryki, kapłana – autorytet.

- Bonum facere – dobrze czynić. Bonifacy – dobrze czyniący. Myślę, że całe jego życie było realizacją tej dewizy zawartej w jego zakonnym imieniu. Dobro czynił drugiemu człowiekowi nie tylko tu, w kraju, ale i na misjach – powiedział jeden z kałanów dekanatu kazimierskiego.

W czasie homilii podkreślano także artystyczne dokonania ojca Bonifacego: obrazy, które namalował w kościołach w Afryce uwiecznione zostały na znaczkach pocztowych wydanych przez rząd w Togo, jego fotografie z Afryki, których pozostawił bardzo wiele, dokumentują nie tylko uroczystości religijne, ale pokazują także życie zwykłych ludzi, ludzi, którzy mu ufali, bo traktował ich z szacunkiem. Ducha Afryki pokazują także przysłowia, które namiętnie zbierał, opracowywał i planował wydać, ale … nie zdążył.

- Święty Franciszek powiedział, że można dzień dzisiejszy przeżywać z pasją, na przyszłość patrzeć z nadzieją pod warunkiem, że na przeszłość patrzy się z wdzięcznością. Jak słyszeliśmy, takie było życie naszego ojca Bonifacego – powiedział przedstawiciel kurii lubelskiej. – Na przeszłość patrzył z wdzięcznością, widząc tam ślady Żywego Boga, teraźniejszość – czy była w Polsce, czy w Afryce – przeżywał z pasją, a na przyszłość patrzył z nadzieją i nie zawiódł się. Dzisiaj ta nadzieja wypełnia się w Chrystusie zmartwychwstałym.

Ojca Bonifacego pochowano na kazimierskim cmentarzu w kwaterze ojców franciszkanów.

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (1)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Karnawałowy zawrót głowy! Poznaj oferty noclegowe, w których miło spędzisz czas w Karnawale 2018. Sprawdź noclegi i baw się dobrze!
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2018! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę