Kazimierska Konfraternia w KRS

Skomentuj (7)

Zrzesza artystów identyfikujących się z Kazimierzem, odwołując się przy tym do tradycji rozkwitłej tu w latach międzywojnia kolonii artystycznej. Kazimierska Konfraternia Sztuki zyskała osobowość prawną. Pod koniec tego roku w Krajowym Rejestrze Sądowym została zarejestrowana jako stowarzyszenie pod nazwą „Kazimierska Konfraternia Sztuki – Kolonia Artystyczna”.

Zrzesza artystów identyfikujących się z Kazimierzem, odwołując się przy tym do tradycji rozkwitłej tu w latach międzywojnia kolonii artystycznej. W historii Miasteczka zapisała się akcjami wspólnego malowania, których efektem jest olbrzymie płótno "Gdzie tak naprawdę tworzył Szekspir, czyli nieznane kartki z dziejów Kazimierza” czy ponad 30 metrowa Galeria w ro/zwoju. Ma na swoim koncie ożywienie koryta Grodarza, którym w czasie trwania Festiwalu Filmu Kanał Sztuki Dwa Brzegi płynie… sztuka. Na swoim koncie ma wiele innych działań artystycznych i charytatywnych. Istniejąca od 12 lat Kazimierska Konfraternia Sztuki zyskała nową osobowość prawną. Pod koniec tego roku w Krajowym Rejestrze Sądowym została zarejestrowana jako stowarzyszenie pod nazwą „Kazimierska Konfraternia Sztuki – Kolonia Artystyczna”.

- Tak naprawdę myśleliśmy o tym od dawna, z tym że troszkę nas odstraszała skomplikowana procedura – mówi dr Waldemar Odorowski prezes Kazimierskiej konfraterni Sztuki. – Nowa rejestracja umożliwia nam zdobywanie pieniędzy na siebie z rozmaitych źródeł. Wcześniej nie było takich możliwości i byliśmy zdani jedynie na siebie. Jako stowarzyszenie zarejestrowane możemy występować publicznie o wiele szerzej i o wiele dalej niż to było możliwe w przypadku poprzedniego stanu prawnego.

Nie bez znaczenia jest tu też zapewne współpraca z jedną z najstarszych i najważniejszych kolonii artystycznych w Niemczech – Worpswede. Umowa o partnerstwie z niemieckimi artystami ma zostać sfinalizowana najprawdopodobniej w kwietniu 2013 r.

- Chcemy wyjść poza Kazimierz troszkę dalej niż do tej pory. Kolonia artystyczna Worpswede to najważniejsza spośród kilkudziesięciu kolonii artystycznych w Niemczech. Liczymy, że stąd wynikną bardzo szerokie i interesujące kontakty z samym Worpswede, ale także z innymi koloniami - mówi dr Waldemar Odorowski.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (7)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2020.
Pokaż stopkę