Kazimierska gęsina na świętego Marcina

Na świętego Marcina najlepsza gęsina – o tym wiedzą już chyba wszyscy. Święto niepodległości jest więc doskonałą okazją, by spróbować tego delikatesu, jakim jest mięso z gęsi.

Degustację gęsiny, o której mówią, ze jest arystokracją wśród drobiu, najlepiej zacząć chyba od restauracji, gdzie potrawy z gęsi przygotuje profesjonalnie mistrz kuchni. Okazją do tego może być pobyt w Kazimierzu Dolnym, gdzie jedna z restauracji regularnie serwuje gęsinę w ramach ogólnopolskiej akcji „Gęsina na świętego Marcina”. Kuchnia i Wino – bo to o niej rzecz – w swoim menu a la carte ma carpaccio z gęsi w wydaniu jak najbardziej regionalnym – z orzechami, dynią, gruszką i porzeczką.

Dwie inne kazimierskie restauracje - Kazimierzówka i Willa Bohema – biorą udział w konkurencyjnej akcji „Czas na gęsinę” także promującej polską gęsinę.

Kazimierzówka serwuje w listopadzie zupę rydzową na gęsinie, a jako danie główne wątróbkę z gęsi owsianej, z karmelizowaną cebulą i duetem jabłkowym czy nogę z gęsi confit z pieczonym jabłkiem, grzybowym puree z pieczonym czosnkiem, modrą kapustą, konfiturą z derenia.

Willa Bohema zaprasza na gęsie wątróbki duszone w porto podane na glazurowanych jabłkach oraz pierś z gęsi owsianej pieczoną w bakaliach i jarzynach.

W Kazimierzu potrawy z gęsi serwowane są także w innych miejscach.

Dwa Księżyce oferują gęś pieczoną na miejscu a nawet na wynos. Wystarczy złożyć zamówienie dwie doby wcześniej, by delektować się soczystym pieczystym. W menu restauracji są także nóżki gęsie na musie jabłkowym z kopytkami i surówką z marchewki, pierś gęsia z sosem śliwkowym, kluseczkami półfrancuskimi i glazurowanym burakiem, a nawet pierogi z gęsiny.

Z kolei w Siwym Dymie w Celejowie skosztujemy gęś duszoną na modrej kapuście w sosie z miodu pitnego i suszonych owoców. To potrawa, która jest stałą pozycją w tutejszej karcie dań.

UWAGA! Jeśli Państwo także promujecie w swoim obiekcie powrót gęsiny na polskie stoły i chcecie, aby Wasz obiekt także został tu wymieniony, bardzo prosimy o kontakt mailowy: redakcja@kazimierzdolny.pl

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

lub zarejestruj sięZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2018 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2018.
Pokaż stopkę