Kapeli Brodów weselne granie (video)

zobacz więcej (10)

Festiwal Pardes zakończył się niezwykłym muzycznym akcentem. W kazimierskiej Synagodze wystąpiła Kapela Brodów, która przeniosła publiczność daleko w przeszłość, na wesele żydowskie odbywające się w polskiej wsi.

Koncert, który został wpisany w oficjalny plan obchodów Roku Oskara Kolberga, przyciągnął w sobotni wieczór liczną publiczność. Na kazimierskim Rynku panował charakterystyczny dla sobotniego wieczoru zgiełk. Kwartet grający pod studnią, pokazy ognia, gwar panujący w ogródkach. Kilkadziesiąt metrów dalej, w Synagodze, czas jakby się zatrzymał. Kapela Brodów przedstawiła swój bogaty repertuar odsłaniając przed publicznością niezwykłą rzeczywistość wesel żydowskich. Było skocznie i głośno, energetycznie i rytmicznie. Czasami tylko wesołe melodie były zastępowane przez nostalgiczne dźwięki, by w końcu uwieńczyć koncert hymnem Izraela zagranym na nutę… rzeszowską.

- Jest to muzyka, jak to pisał Stanisław Vincenz: dziwna, zaśniona, lecz niezwykla wyraźna. Są to utwory wydobyte z zakamarków pamięci polskich muzykantów oraz z dzieł Oskara Koldberga. Przez ostatnie 20 lat wędrowałem po polskich wsiach i nagrywałem polską muzykę tradycyjną. Nagrywając wielu skrzypków, wysłuchałem utwory, które nie miały w sobie polskiej nuty. Okazało się, że niektórzy z tych muzyków albo grali na weselu żydowskim, albo mieli w składzie muzyka żydowskiego pochodzenia. Zdarzały się też przypadki, że któryś z muzyków terminował u Żyda i po prostu uczył się od niego gry na skrzypcach – mówił przed koncertem lider kapeli, Witold Broda. – Z tych wędrówek udało mi się wydobyć te pojedyncze utwory. Muszę zaznaczyć, że jest to muzyka wiejska, co ma też bardzo duże znaczenie, ponieważ w mieście grało się inaczej. Dlatego są to zupełnie inne melodie, niż takie, które kojarzą się np. z muzyką klezmerską.

Muzyka prezentowana przez Kapelę Brodów z pewnością przypadła wszystkim zgromadzonym w Synagodze do gustu. Koncert zakończyła owacja na stojąco.

Sobotni koncert zakończył trwający od kilku dni Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską. Następna edycja festiwalu już za rok. Zapraszamy!


Tekst, foto i wideo: Katarzyna Gurmińska

 

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę