Już po... (fotoreportaż)

Skomentuj (7)

zobacz więcej (43)

Góra Trzech Krzyży usłana ludzkimi ciałami - tego należało się spodziewać.  Jak również tego, ze nie będzie nikogo, kogo wzruszyłby ten widok. Podzielili przecież ich los w innych miejscach… Nastał czas apokalipsy!

Tego dnia oczekiwaliśmy od dawna. Właściwie odkąd upowszechniła się wiadomość o tym, że starożytny kalendarz Majów nie przewiduje dalszego ciągu ludzkiej historii po 21 grudnia 2012 r. Niektórzy – jak podawały media – potraktowali tę wiadomość na tyle serio, że rozpoczęli przygotowania do tej apokalipsy. W Kazimierzu również. Nie oznacza to, że ze sklepów zniknęły produkty żywnościowe i woda w butelkach, a długo przedtem kilofy i łopaty (do kopania schronów pod Górą Trzech Krzyży i w okolicznych wąwozach), ale w dzień końca świata na ulicach pojawili się ludzie, którzy zachowywali się dość nietypowo. Próbowali nadrobić miniony czas i zrobić coś, czego dotychczas nie mieli odwagi zrobić w życiu. A życie, którego się tak zachłannie czepiali ci młodzi, płynęło obok nich naturalną koleją. W dzień końca świata na rynku w najlepsze trwał – jak co piątek – targ. Sprzedawano gotowane buraki wybarwione intensywnie czerwienią, ale nie tą niepokojącą – zwyczajną czerwienią świątecznego barszczyku z uszkami. I karpie, dla których świat planowano zakończyć w Wigilię, czyli już po dniu końca świata według Majów. Ludzie zatrzymywali się na chwilę rozmowy, szczęśliwi z kolejnego spotkania ze znajomymi, czy ostatniego? Nie widać na ich twarzach przerażenia, jakby wierzyli bardziej polskiemu nobliście, który już dawno przewidział, że innego końca świata nie będzie…

"A którzy czekali błyskawic i gromów,
Są zawiedzeni.
A którzy czekali znaków i archanielskich trąb,
Nie wierzą, że staje się już."
(Koniec świata, Czesław Miłosz)

Na kazimierskim niebie pojawiły się wprawdzie znaki i ptaki zdawały zachowywać się niespokojnie, ale nie zakłócało to zwykłego rytmu życia Miasteczka. Aż stało się jasne, że Miłosz miał rację. Armagedon przeżyliśmy! I można spokojnie kontynuować przygotowania do świąt.

Dzień końca świata uwieczniali w Kazimierzu nad Wisłą uczestnicy warsztatów fotograficznych prowadzonych przez Maksa Skrzeczkowskiego i Daniela Mroza. Trzynastka młodych miłośników fotografii mimo trzaskającego mrozu wyruszyła w plener, by uwiecznić to, co miało nastąpić nieuchronnie.

- Przeżyliśmy koniec świata w Kazimierzu Dolnym!!! – śmieje się Maks Skrzeczkowski. – Wraz z 13 śmiałkami, których nie przeraził 11-stopniowy mróz ani wizja apokalipsy, spędziliśmy wspaniały dzień. Zrealizowaliśmy 4 plenery tematyczne: „Coś, czego nigdy wcześniej nie robiłem”, „Początek końca”, ”Co ludzie robią w dniu końca świata”, ”Koniec albo nie koniec”. Przez cały dzień 21.12.2012, a w szczególności o 12.12, zastanawialiśmy się "Koniec albo nie Koniec". Jednak  po południu, gdy zbliżył się nieuchronny koniec...warsztatów, wiedzieliśmy, że to nie koniec i że ...jutro też chwycimy aparaty i ruszymy w plener!

 

Fot. uczestnicy warsztatów fotograficznych
w Kazimierzu Dolnym

 

Skomentuj


Dodane komentarze (7)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę