Jerzy Żurawski honorowym obywatelem Kazimierza

Skomentuj (1)

zobacz więcej (16)

W uznaniu zasług dla ochrony Kazimierza Dolnego władze Miasteczka uhonorowały Jerzego Żurawskiego najwyższym odznaczeniem miejskim.

Kazimierzowi Dolnemu przybył kolejny honorowy jego obywatel. Do grona znakomitości dołączył wieloletni dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego i konserwator zabytków powiatu puławskiego, który z Kazimierzem związany jest od blisko 50 lat.
- W uznaniu zasług Jerzego Żurawskiego społeczność i bardzo liczni miłośnicy Kazimierza Dolnego składają serdeczne podziękowania Panu Dyrektorowi Jerzemu Żurawskiemu. Wyrazem tej wdzięczności i uznania jest tytuł honorowego obywatela. To najwyższy hołd i podziękowanie, jakie miasto może złożyć swojemu obywatelowi – mówił podczas uroczystości Włodzimierz Otulak prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Kazimierzu, stawiając Jerzego Żurawskiego w jednym rzędzie z Karolem Sicińskim. – Karol Siciński odbudował Kazimierz ze zgliszczy i strat wojennych, Ty uchroniłeś go przed innego rodzaju zniszczeniem. Udało Ci się nie dopuścić do realizacji szaleńczych idei, żeby zrobić tu drogi szybkiego ruchu, system wielkokubaturowych ośrodków wypoczynkowych, które bezpowrotnie zniweczyłyby całą wartość tego miejsca. Z dzisiejszej perspektywy to, że Ci się to udało, wydaje się absolutnie nieprawdopodobne! Jesteś człowiekiem niezłomnym!

Mowa tu o zamierzonych przekształceniach Kazimierza w oparciu o plany zagospodarowania z 1969 i 70 r., które zakładały wyburzenie fragmentów Miasteczka, wyznaczenie nowych arterii komunikacyjnych, budowę wielu dużych ośrodków: centrum handlowego w sąsiedztwie rynku, a na zboczach wzgórz ośrodków wypoczynkowych puławskich Zakładów Azotowych. Dwie drogi szybkiego ruchu miały całkowicie odciąć miasto od Wisły. Planowano też dwa ronda i tunel podziemny. Kiedy Jerzy Żurawski przybył do Kazimierza w 1972 r., te inwestycje miały już lokalizacje i prace projektowe już się rozpoczęły. Na szczęście proces degradacji Kazimierza udało się - właśnie dzięki Jerzemu Żurawskiemu-  zatrzymać.
- Jego odważne wystąpienia rozpoczęły ogólnopolską debatę radiową, prasową i telewizyjną i zyskały poparcie licznych autorytetów, a ostatecznie Ministra Kultury i Sztuki i doprowadziły do opracowania nowego planu, który chronił krajobraz i układ urbanistyczny miasta. Efekty tych działań były imponujące: po trzech dekadach pracy Jerzego Żurawskiego zabytkowy Kazimierz został uratowany! – mówił podczas laudacji prof. Politechniki Lubelskiej Bogusław Szmygin. – Do dziś aktualny jest jego model działania, który był warunkiem sukcesu w jakże trudnym obszarze konserwatorskim. To postawa, że można zrobić rzeczy niemożliwe, tylko trzeba – jak dyrektor Żurawski – umiejętnie zarządzać zespołem, motywować  współpracowników do pracy, zjednywać instytucje i pozyskiwać sojuszników, konsekwentnie i cierpliwie dążyć do wytyczenia celów, oponentów zmieniać w sojuszników. Tak właśnie działał dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego i konserwator Jerzy Żurawski.

Tytuł Honorowego Obywatela Kazimierza Dolnego Jerzemu Żurawskiemu wręczyli burmistrz Kazimierza Artur Pomianowski i przewodniczący Rady Miejskiej Mirosław Opoka. Uroczystość uświetnił koncert muzyki mozartowskiej w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej.

 

Transmisja wydarzenia na Facebooku >>>

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę