Jedna trzecia to były dzieci

Skomentuj (12)

zobacz więcej (8)

Na pomniku w Zbędowicach stoją trzy postacie z wyrytymi na piersiach krzyżami: mężczyzna, kobieta i dziecko. Napis na cokole głosi: „Ku czci mieszkańców Zbędowic masowo zamordowanych w dniu 22 listopada 1942 r. przez zbrodniarzy hitlerowskich za współpracę z ruchem oporu”. 88 ofiar. Jedna trzecia to były dzieci.

Uroczystości pod pomnikiem w Zbędowicach w niedzielę 3 listopada – z udziałem kombatantów przedstawicieli władz samorządowych, wojewódzkich i centralnych oraz lokalnej społeczności – upamiętniają 71 rocznicę pacyfikacji Kolonii Zbędowice.

- Wieś Kolonia Zbędowice powstała w latach 1922 – 1926, kiedy to z inicjatywy marszałka Piłsudskiego nagrodzono ziemią dzielnych żołnierzy, którzy odparli od granic państwa polskiego nawałę bolszewicką. 22 listopada 1942 r. w Kolonii Zbędowice zjawił się specjalny oddział pacyfikacyjny stacjonujący w Puławach. Oprawcy rozeszli się po gospodarstwach, nakazując mieszkańcom załadować cały dobytek na wozy. Żądano, aby mieszkańcy wydali ze swego grona ludzi współpracujących z partyzantami. Mieszkańcy milczeli. Za to został na nich wydany wyrok tzw. sądu polowego, który skazywał wszystkich na śmierć przez rozstrzelanie. W momencie dokonania egzekucji zostały podpalone zabudowania. W tej największej na Ziemi Puławskiej akcji pacyfikacyjnej dokonanej na ludności wiejskiej zginęło 88 osób, z czego jedną trzecią stanowiły dzieci. Sprawcami tej zbrodni byli prawdopodobnie żandarmi I Zmotoryzowanego Batalionu Żandarmerii SS oraz 791 Batalionu Ostlegionów - historię wydarzeń z niedzieli 22 listopada 1942 r. przypomniał w skrócie radny Roman Suszek.

W intencji ofiar mordu na Zbędowicach odprawiono polową mszę świętą.

- To wydarzenie nakłada na każdego z nas obowiązek. Jaki? Dbać o ojczyznę. Co to znaczy dbać o ojczyznę? To znaczy żyć uczciwie, żyć w prawdzie, być dumnym z tego, że jest się Polakiem. I nie chodzi tutaj o żaden szowinizm. Ale bez poczucia własnej tożsamości i zakorzenienia będziemy tylko wyrobnikami na cudzym chlebie, pełnymi kompleksów – powiedział w homilii ks. Jan Pietruszka.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła orkiestra dęta OSP Opoka pod batutą kapelmistrza Mariana Stankiewicza. Wartę honorową przed pomnikiem zaciągnęli członkowie Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej WiN im. Zapory z Bełżyc, a także poczty sztandarowe ochotniczych straży pożarnych z gmin Kazimierz Dolny i Końskowola.

Skomentuj


Dodane komentarze (12)

 • MArcin
  Dajcie spokój, zachowajmy powage. Tematyka tej wiadamosci mowi sama za siebie.
 • pijany znad Grodarza
  @ Agent>
  Termin " powołanie" jest tak zeszmacony, że oszczędz mi, jego przywołanie.
 • mieszkaniec
  Zapraszam wszystkich na uroczystości 71 rocznicy pacyfikacji Zbędowic, organizowany przez Społeczny Społeczny Komitet Ochrony Pamięci Bitwy Partyzanckiej i Zagłady Kolonii Zbędowice 1942.Uroczystość odbędzie się 24 listopada o godz.11.oo przy pomniku.
  W uroczystościach udział wezmą liczni mieszkańcy Zbędowic hierarchowie duchowni TVP i Radio.
 • ???
  Ty @szok to się znasz na ludziach!
  A stałoby się coś złego, gdyby na zakończenie mszy powiedzieć np.: że dzisiejszy dzień to nie tylko Wniebowzięcie NMP ale także Święto Wojska Polskiego, rocznica Cudu Nad Wisłą itd. w związku z tym cieszymy się z licznego udziału pocztów sztandarowych oraz mieszkańców i zapraszamy wszystkich zebranych do WSPÓLNEGO przemarszu i złożenia wiązanek (zapalenia zniczy).
  Ale nie ma sprawy. Jest obowiązek i PRAWDZIWI pójdą bez gadania.
  A TYM, co nie czują tego obowiązku nie warto powiedzieć coś od serca, ani zachęcać, ani namawiać ani zawracać sobie NIMI głowy.
  11 listopada oczekuję z radością i nadzieją,że może coś się odmieni.
 • agent
  Pietruszko to jedyny kapłan z powołania nie leci na kase jak ta reszta cala a kazania ma takie które potrafią trafić do człowieka
 • Edgar Łącz
  Czy przypadkiem nie zbaczata z temata? :)
 • szok
  ????? Myslę że ludzie którzy nieśli te sztandary nie oczekiwali podziekowania ,bo któż oczekuje podziekowań za taki honor i obowiązek ?Naprawdę tak mało cenisz ludzi ?i myślisz ze trzeba Ich namawiać do złożenia hołdu poległym i pomordowanym ??To dopiero jestem w szoku!
 • pijany znad Grodarza
  @ Szok. Jeżeli tak było :"'''oblał go po prostu nie żrącą substancją tylko tym w co włożył niegdyś polską flagę. " to pochwalam.
 • ???
  Ten sam ksiądz odprawiał mszę 15 sierpnia w farze.
  W kościele obecne były poczty sztandarowe z całej gminy a po mszy zaplanowany był przemarsz pod klasztor, celem oddania hołdu poległym i pomordowanym i złożenia wiązanek.
  Z ambony nie padło ani jedno słowo informujące o tym lub zachęcające do pójścia pod pomnik, ani jedno słowo podziękowania pocztom sztandarowym.
  15 sierpnia nie było obowiązku dbania o ojczyznę?
 • szok
  Dziarmolisz Pijany.Jaka nowomowa?Nowomowę to stosuje Wojewódzki , najpierw twierdzi że go ''brunatny'' oblał żrącą substancją i wykrzykiwał prawicowe hasła .Dzisiaj się okazuje że wycofał zeznania po tym jak kazali mu powiedzieć co to za hasła.Bidaczek chyba wstydził się powiedzieć że ten rzekomy ''brunatny;''oblał go po prostu nie żrącą substancją tylko tym w co włożył niegdyś polską flagę.
 • pijany znad Grodarza
  Wielokrotnie sluchalem kazań ksiedza Jana Pietruszki. Nieodparcie odnoszę wrażenie, że wzoruje sie On na ś.p. ksiedzu Popiełuszce, ale całkowicie wypacza przewodnią mysl księdza Jerzego. Jerzy - w patriotycznych kazaniach - negował nienawiść, szuka zrozumienia. Ksiadz Jan stosuje nowomowę PRAWDZIWYCH POLAKOW.
 • szok
  Bardzo piękne i mądre słowa księdza Jana Pietruszki.
  Po wojnie komuniści dokończyli'' dzieła ''niemieckiego okupanta, aby śladu nie zostało po najdzielniejszych piłsudczykach którzy odparli od granic Polski bolszewików ziemię po nich rozdano a po domostwach nie został nawet pył.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę