Jedna rocznica - dwie uroczystości

Skomentuj (10)

zobacz więcej (6)

71 lat temu 22 listopada 1942 r. wymordowano mieszkańców wsi Kolonia Zbędowice. Rocznicę tę czczono uroczyście przed pomnikiem w Zbędowicach drugi raz w tym roku.

O tragedii sprzed 71 lat we wsi Kolonia Zbędowice pisaliśmy na początku listopada. Wtedy to pod pomnikiem 88 ofiar pacyfikacji niemieckiej miały miejsce uroczystości z udziałem władz gminnych i społeczności lokalnej. Odprawiono uroczystą mszę świętą.


Ponownie w intencji pomordowanych modlono się podczas uroczystej mszy polowej, której przewodniczył były metropolita warszawski Stanisław Wielgus w niedzielę 24 listopada. Obecna była Marianna Próchniak z domu Murat, która ocalała z kaźni tylko dlatego, że własnym ciałem przykryła ją matka, oraz krewni ofiar, a także przedstawiciele środowisk kombatanckich i poczty sztandarowe z wielu miejsc Polski.

Skomentuj


Dodane komentarze (8)

 • Witold D.
  Myślę, że nie ma nic złego jak rożne organizacje dążą do uczczenia pamięci pomordowanych mieszkańców Kolonii Zbędowice. To dobrze, że potomkowie pomordowanych oddają hołd ich pamięci. Okoliczni mieszkańcy licznie przybywają na te uroczystości. Niestety zawsze znajdą się lokalni wichrzyciele którzy będą dążyć do podziałów i krytykanctwa. Mieszkamy tu i wiemy kim są. Ja osobiście podziwiam uczestników, którzy co roku przyjeżdżają tu z całej Polski. Patriotyzm to nie słowa i deklaracje, patriotyzm to postawa i czyny.
 • filantrop
  Społeczny Komitet od wielu lat organizuje tam uroczystości. Duży szacunek dla nich.
 • MArcin
  Dwie uroczystości rocznicowe to taka nowa, świecka tradycja.
  Społeczny Komitet z sobie znanych powodów przywozi swoich kombatantów,swoje poczty sztandarowe,nawet swojego księdza.
  Natomiast nie bierze w tych uroczystościach nikt z liczących się osób z lokalnych władz,organizacji, kościoła a nawet mediów.
  Zapowiadanej przez organizatorów obecności TVP nie sposób traktować poważnie.
  Tak było przed rokiem i tak było teraz.
  To nie jest wynik braku konsultacji, to wynik czegoś innego.
  Może @Obserwator z Puław coś wie?

 • szok
  No tak, tego ''bez pół litry'' nie rozbierjosz.Tu chyba chodzi o to, że w tą samą niedzielę było odsłonięcie tablicy na Farze .Chyba wcześniej nie skonsultowali terminów i tak wyszło jak wyszło .No prosto posowiecki bardak.
 • pijany znad Grodarza
  @ szok napisal:"Czegoś tu nie rozumiem "
  Ty, to musisz być inteligeNtny , bo tylko" czegoś". Ja, osoboście nic nie kumam. A PIJĘ TĘGO.
 • szok
  Czegoś tu nie rozumiem , dlaczego te uroczystości nie odbyły się w dniu 22 listopada skoro to jest dzień w którym odbyła się pacyfikacja Kolonii Zbędowice ?Jedna uroczystośc na początku listopada i druga pod koniec?O co tu chodzi?
 • MArcin
  Wstyd i hańba to mocne ale niewłaściwe słowa.@Obserwator jest nieuczciwy i na dodatek obraża bez pardonu.
  Informacje o tych uroczystościach jak np.anonimowy wpis pod artykułem z obchodów organizowanych w dniu 3.11.są nierzetelne cyt."Mieszkaniec - Zbędowice 2013-11-05 20:17 (użytkownik niezalogowany IP: 77.114.7...)
  Zapraszam wszystkich na uroczystości 71 rocznicy pacyfikacji Zbędowic, organizowany przez Społeczny Społeczny Komitet Ochrony Pamięci Bitwy Partyzanckiej i Zagłady Kolonii Zbędowice 1942.Uroczystość odbędzie się 24 listopada o godz.11.oo przy pomniku.
  W uroczystościach udział wezmą liczni mieszkańcy Zbędowic hierarchowie duchowni TVP i Radio." trudno traktować jako zaproszenie.Jeszcze trudniej traktować poważnie.
  Oficjalnie Społeczny Komitet milczy.
  Osoby "z zewnątrz" mogą wierzyć, że biorą udział w obchodach, którym patronują najwyższe instytucje państwowe.
  Miejscowi (kuria lubelska, parafia, OO Franciszkanie,Akcja Katolicka,OSP -przepraszam, jeśli kogoś nie wymieniłem) tej wiary widocznie nie mają, mają natomiast dystans.
  Może Społeczny Komitet(czytaj pan M.) niech uderzy się w pierś i pomyśli,dlaczego są dwie uroczystości.
  Zamiast dzielić społeczeństwo na lepszych i gorszych patriotów.
  • Kombatant
   Zadajmy sobie pytanie ilu kolaborantów i ich potomków sabotuje uroczystości organizowane przez Społeczny Komitet Ochrony Pamięci Bitwy Partyzanckiej i Zagłady Kolonii Zbędowice 1942. Prawda historyczna czasem jest bardzo bolesna.
 • Obserwator
  Nie ładnie,ponieważ uroczystości te zostały zbojkotowane przez ludzi związanych z samym Kazimierzem w tym osoby związane z burmistrzem Dunią i Akcja Katolicką.Poparcia udzieli jak widać dostojnicy kościelni i kombatanci z całej polski w tym kombatanci Armii Krajowej ( na zdjęciu)Mimo to na uroczystości przybyli liczni mieszkańcy Zbędowic i patrioci z całej polski.To wstyd i hańba.
  • Kombatant
   Uroczystość patriotyczno - religijna na cmentarzu wojennym w Kolonii Zbędowice miała charakter otwarty i dlatego uczestniczyć w niej mogła w zasadzie każda zainteresowana osoba. Organizatorem był Społeczny Komitet Ochrony Pamięci Bitwy Partyzanckiej i Zagłady Kolonii Zbędowice 1942. Łącznie wzięło w niej udział około 150 osób. Hańbą było brak lokalnych władz.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę