Temat na weekend: Pomniki historii tej ziemi

Skomentuj (3)

zobacz wiÄ™cej (9)

​

Na dworze już coraz chÅ‚odniej. W zasadzie – chociaż pogada do tej pory raczej nas rozpieszcza – nie powinniÅ›my siÄ™ dziwić – idzie przecież zima… A jaka byÅ‚a jesieÅ„ 1942 r.? Jedno jest pewne: tamte andrzejki nie byÅ‚y radosne, nie tylko z powodu okupacji. ATRAKCJE NA WEEKEND.

W Kazimierzu i okolicach przez tydzieÅ„ trwaÅ‚a akcja pacyfikacyjna, która objęła swoim zasiÄ™giem także BochotnicÄ™, CholewiankÄ™, HelenówkÄ™, JeziorszczyznÄ™, ParchatkÄ™, Pożóg, Rogów, RzeczycÄ™, Witoszyn, WÅ‚ostowice i ZbÄ™dowice.

- MiaÅ‚a ona na celu – pisze w artykule „Krwawa Åšroda 18 listopada 1942 r.” w czwartym numerze Brulionu Kazimierskiego Zygmunt Piotr MaÅ„kowski – sparaliżowanie jakiegokolwiek oporu, wymuszenie posÅ‚uszeÅ„stwa i ulegÅ‚oÅ›ci wobec wÅ‚adz. ZwiÄ…zana byÅ‚a z dajÄ…cÄ… siÄ™ wyraźnie odczuć aktywizacjÄ… w rejonie nadwiÅ›laÅ„skim polskiego ruchu oporu oraz partyzantki.

W ciÄ…gu tamtych siedmiu strasznych listopadowych dni ponad 300 osób uwiÄ™ziono, co najmniej 140 osób zamordowano.

Nazwiska ofiar uwieczniono w miejscach pamiÄ™ci w Kazimierzu i Bochotnicy, a także w poÅ‚ożonej nieco na uboczu wsi ZbÄ™dowice, która swojÄ… gehennÄ™ przeszÅ‚a 24 listopada 1942 r. Rozstrzelano tam wtedy 88 mieszkaÅ„ców Kolonii ZbÄ™dowice. MasakrÄ™ przeżyÅ‚a tylko 8 -  letnia dziewczynka Marianna Murat, którÄ… wydobyto spod stosu ciaÅ‚ zamordowanych.

W Bochotnicy zamordowano 22 osób. Mieszkaniec tej miejscowoÅ›ci Edward Grzegorczyk urodzony w 1913 roku zostaÅ‚ zapÄ™dzony 18 listopada wraz z żonÄ… i teÅ›ciowÄ… do strażackiej remizy i byÅ‚ Å›wiadkiem, jak wyprowadzano do pobliskiego zabudowania wybranych więźniów i tam ich okrutnie bito wymuszajÄ…c zeznania, a wielu czwórkami wyprowadzano na strugÄ™ Bystra i tam ich niemal na oczach przetrzymywanych rozstrzeliwano. „Ten sposób - zeznawaÅ‚ - zamordowano szesnaÅ›cie osób, nie liczÄ…c tych, których zastrzelono na terenie objÄ™tym akcjÄ…… - podaje cytowany już Brulion Kazimierski.

A Kazimierz? Mimo, że od tamtej pory minęło blisko 70 lat, dotÄ…d nie udaÅ‚o siÄ™ ustalić, ile osób i kto zginÄ…Å‚ na miejscu, na ulicach miasta, a ilu i kto na zesÅ‚aniu, w niemieckich obozach i wiÄ™zieniach. Czy byÅ‚o to 12 czy 17 osób?

Weekend nastraja nas andrzejkowo, w koÅ„cu to ostatnie chwile na radosnÄ… zabawÄ™ – bo Adwent już stoi u drzwi. Może jednak znajdziemy czas, by odwiedzić pomniki historii tej ziemi, skÄ…dinÄ…d bardzo malowniczej?

 

W Kazimierzu miejsce pamiÄ™ci znajduje siÄ™ u stóp klasztoru franciszkanów. Na jego murach umieszczono tablice pamiÄ…tkowe ofiar nie tylko II wojny Å›wiatowej. Obelisk upamiÄ™tniajÄ…cy ofiary Krwawej Åšrody stoi tuż przy wjeździe do klasztoru.

 

Z Kazimierza autem udać siÄ™ możemy do Bochotnicy. Pomnik Krwawej Åšrody usytuowano tuż przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej. Zobaczymy go – jadÄ…c od strony Kazimierza – po lewej stronie z okien auta. Jeżeli mamy ochotÄ™ na spacer, możemy zaparkować samochód i udać siÄ™ do zamku Esterki. Tam w lesie stoi niepozorny bardzo jeszcze jeden poÅ›wiÄ™cony tym wydarzeniom obelisk. Jak tam trafić? Za studniÄ… publicznÄ… krytÄ… charakterystycznym blaszanym daszkiem skrÄ™camy w lewo i idziemy do koÅ„ca uliczki. Tam czeka nas wspinaczka pod górÄ™. LeÅ›na Å›cieżka doprowadzi nas do monumentu upamiÄ™tniajÄ…cego rocznicÄ™ Krwawej Åšrody. SkrÄ™camy w lewo i wspinamy siÄ™ do ruin. Z zamku pozostaÅ‚y tylko pojedyncze Å›ciany, ale rozciÄ…ga siÄ™ stÄ…d wspaniaÅ‚y widok na okolicÄ™. Warto podjąć wysiÅ‚ek wspinaczki, bo to miejsce owiane legendami. Któż nie sÅ‚yszaÅ‚ o miÅ‚oÅ›ci Esterki i króla Kazimierza? Zamek jest wÅ‚aÅ›nie jej dowodem po wsze czasy.  Ale budowla pamiÄ™ta również panowanie zbójniczki Katarzyny ZbÄ…skiej, która podobno dopiero wtedy przestaÅ‚a nÄ™kać przejeżdżajÄ…cych tÄ™dy kupców, kiedy wydano jÄ… za mąż.

Wracamy do samochodu i jedziemy w kierunku PuÅ‚aw. W miejscowoÅ›ci Parchatka pilnujmy drogowskazu na ZbÄ™dowice. SkrÄ™camy w prawo. Droga grubo ponad kilometr wije siÄ™ wÄ…wozem pod górÄ™. U jego wylotu skrÄ™camy w lewo. Po przejechaniu kolejnego kilometra dojeżdżamy do rozwidlenia dróg – droga polna prowadzi prosto, a asfaltowa - skrÄ™ca w prawo. Tu stoi monument autorstwa artysty rzeźbiarza z Nałęczowa – StanisÅ‚awa StrzyżyÅ„skiego wystawiony w 1982 r. Wykonane ze sztucznego granitu trzy postacie mężczyzny, kobiety i dziecka z krzyżami na piersiach przypominajÄ… o tamtych dniach. Z tyÅ‚u, niżej usytuowano symboliczne w znacznej wiÄ™kszoÅ›ci groby ofiar, które rzeczywiÅ›cie pochowano na cmentarzach parafialnych w Kazimierzu i WÅ‚ostowicach. Tak czy inaczej w rocznicÄ™ wydarzeÅ„ pÅ‚onÄ… tu zawsze znicze. Tam też stoi pierwszy pomnik ufundowany w 1947 r. przez okolicznych mieszkaÅ„ców – krzyż na postumencie z pÅ‚askorzeźbÄ… orÅ‚a.

TÄ… samÄ… drogÄ… wracamy do Kazimierza…

 

Andrzejkowy weekend w Kazimierzu

 

Sobota 26 listopada

 

godz. 19.00 - Klub Dobrego Filmu: "Sezon na Lwy" Michała Szymczaka - Pensjonat Folwark Walencja

Po projekcji spotkanie z twórcÄ….

godz. 19.00 - Koncert andrzejkowy: ZespóÅ‚ Natalia Wilk Jazz Band - Restauracja Kwadrans

godz. 20.00 - Andrzejki - Klub Nocny Baszta  Hotelu “ Zajazd Piastowski“

Dj, drink powitalny, niespodzianka Szefa Kuchni. Wstęp 50 zł / os.

 

godz. 20.00 - U Fryzjera Muzyka Klezmerska - kapela NeoKlez – Knajpa U Fryzjera

 

godz. 20.00 - Cygańskie andrzejki - Siwy Dym

 

godz. 21.00 - Impreza katarzynkowa – Folwarczne Piwnice Pensjonatu Folwark Walencja

Wstęp wolny.

 

Niedziela 27 listopada

 

godz. 9.00 - Ogólnopolska Akcja Charytatywna „Pomóż dzieciom przetrwać zimÄ™” - zbiórka darów przed FarÄ… i Klasztorem

W ramach Ogólnopolskiej Akcji  Charytatywnej „Pomóż dzieciom przetrwać zimÄ™” po mszach Å›wiÄ™tych w Farze i koÅ›ciele przyklasztornym NajÅ›wiÄ™tszej Marii Panny odbÄ™dzie siÄ™ zbiórka żywnoÅ›ci, artykuÅ‚ów chemicznych i szkolnych. ZbiórkÄ™ organizuje Gminny ZespóÅ‚ SzkóÅ‚.

godz. 17.00 - Niedziela Literacka: „Tristan 1946" Marii Kuncewiczowej - Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów

Temat: "Tristan 1946" Marii Kuncewiczowej, powieść osnuta wokóÅ‚ zwiÄ…zku syna pisarki Witolda Kuncewicza z Eileen Herlie - wybitnÄ… brytyjskÄ… aktorkÄ…, który Kuncewiczowa opisaÅ‚a na tle kornwalijskiej legendy o Tristanie i Izoldzie.

 

 

Przez cały weekend trwać będą:

 

  • Wystawa poplenerowa uczestników II Pleneru Kazimierskiej Konfraterni Sztuki JesieÅ„ 2011 - Galeria Kolor ul. Senatorska 7

Na wystawie wystawiono prace: Marty AndaÅ‚y, Hanny Korzeniowskiej, Marty Lipiec, Jolanty Opolskiej, Alojzego Osady, Janusza Sitkowskiego, Leszka Niewiadomskiego, JarosÅ‚awa Struka, Jacka Kwiatkowskiego, Jacka Jarosza, Artura Marcinka, Romana Gruszeckiego 

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

  • Jerzy
    Kiedy doczekamy się prawdy o tych wydarzeniach i poznamy nazwiska tych którzy do tego się przyczynili, swiadkowie jeszcze żyją, tylko boją sie mówić.
    • wilk
      Potomkowie tych kolaborantów, zdrajców żyją i sabotują takie uroczystości jak w Kolonii Zbędowice. Hańba chce się krzyczeć !
  • SZok
    To już tradycja , jak o historii , patriotyzmie albo o sztuce cisza aż podejrzana

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2021! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2021. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę