Janowiec w roli Zasławka

zobacz więcej (11)

Czytana na Zamku w Janowcu „Lalka” Bolesława Prusa była okazją do wspomnień o realizowanych tutaj 38 lat temu zdjęciach do 9 – odcinkowego serialu telewizyjnego w reżyserii Ryszarda Bera będącego ekranizacją Prusowego arcydzieła.

Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa w Janowcu miało wymiar szczególny. To tutaj w 1977 roku realizowano zdjęcia do serialu telewizyjnego w reżyserii Ryszarda Bera pt. „Lalka”. Janowiec wystąpił w roli powieściowego Zasławka, gdzie główny bohater Wokulski spędzał szczęśliwe chwile z Izabelą Łęcką.

Oglądając film przenosimy się nie tylko do XIX wiecznej wioski w dobrach prezesowej Zasławskiej, ale przede wszystkim do Janowca z lat 70 – XX w. Jak twierdzą niektórzy literaturoznawcy Bolesław Prus opisując zamek w Zasławku inspirował się jednak wyglądem znanego mu zamku w Kazimierzu, gdzie czasami bywał. Skąd więc umieszczenie akcji serialu w Janowcu?


- Może Janowiec w latach 70 – tych bardziej pasował do Zasławka? – zastanawia się Danuta Borzecka z Muzeum Nadwiślańskiego oddział Zamek w Janowcu, koordynator Narodowego Czytania w Janowcu. – Zasławek jest opisywany w „Lalce” jako wieś niewielka, biedna i bardzo prosta, natomiast Kazimierz był miasteczkiem odwiedzanym przez wielu turystów. Janowiec, mimo swojej popularności, był spokojniejszym miejscem. Poza tym zamek w Janowcu jest wielokrotnie większy niż kazimierski, może łatwiej tu było ekipie filmowej pracować?

Sceny realizowane w Janowcu – Zasławku znajdziemy pod koniec 6 odcinka „Wiejskie rozrywki”. Wokulski zmierza do zamku razem z Węgiełkiem – miejscowym stolarzem – złotą rączką, który obiecał mu wykuć na kamieniu pamiątkowe strofy wiersza. Ów kamień przez kilka lat po realizacji „Lalki” leżał jeszcze na Małym Dziedzińcu, gdzie Węgiełek opowiadał Izabeli i Wokulskiemu legendę o zaklętej królewnie i miejscowym kowalu.

- Nic dziwnego, że kamień uległ zniszczeniu, bo zrobiony był dla potrzeb filmu … z listewek ułożonych na kształt kamienia oblanych gipsem! – zdradza tajemnicę filmowego kamienia Tadeusz Dymek z Muzeum Nadwiślańskiego oddział Zamek w Janowcu, który w dzieciństwie wraz z kolegami na Zamku przy tym kamieniu uczestniczył w walkach na miecze z patyków. -  Po sukcesie filmu był atrakcją turystyczną, ludzie go oglądali, dotykali i w końcu się rozpadł. Może warto byłoby go przywrócić?

Janowiecki Zamek wtedy także wyglądał inaczej niż obecnie. Chociaż teraz jest wciąż trwałą ruiną, wtedy był w znacznie gorszym stanie, a jego poważnie zniszczone mury współistniały z wszechobecną roślinnością, co wyraźnie widać na filmie Bera.

Podczas Narodowego Czytania o serialu „Lalka” przypominała na Zamku w Janowcu wystawa janowieckich fotosów z filmu Bera. A w budynku bramnym Zamku trwało czytanie „Lalki” Bolesława Prusa w wykonaniu studentów trzeciego wieku z Puław i Świdnika. Współorganizatorem Narodowego Czytana w Janowcu oprócz Muzeum Nadwiślańskiego była Gminna Biblioteka Publiczna.

 

Skomentuj


Mapa

Zabytki

Zamek w Janowcu


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę