Jak tu przeżyć długi weekend?

Skomentuj (43)

Długi weekend zapowiada się raczej pogodnie, więc zapraszamy do Kazimierza. Dla tych, którzy nie ograniczą swego pobytu w Miasteczku do piwa czy kawy pod parasolami w Rynku imprez z pewnością nie zabraknie!

Przede wszystkim szykuje się II Majowy Festiwal Muzyczny. Muzyka poważna w wykonaniu artystów promowanych przez krakowską fundację Ewy Warty - Śmietany „Czardasz” zyskała w Kazimierzu po ubiegłorocznym festiwalu wielu zwolenników. W tym roku koncerty odbywać się będą w różnych częściach Miasteczka – od synagogi – przez Kazimierski Ośrodek Kultury i Dom Restauracyjny Barbary Sarzyńskiej – po klasztor oo. franciszkanów.

Na każdy dzień majowego weekendu przygotowano inny temat muzyczny. Festiwal rozpocznie się muzyką chopinowską w wykonaniu chińskiej pianistki Krystyny Man-Li Szczepańskiej „Chopin. Muzyka jednością narodów”. Stąd też kolejne koncerty – koncert muzyki żydowskiej i koncert pieśni polskiej. Koncert pieśni i poezji sakralnej „Mój przyjaciel to anioł” z udziałem m.in. franciszkanina o. Leona Zdzisława Pokorskiego, który będzie recytował swoje wiersze. Festiwal zamknie spektakl kostiumowy „Dawnych wspomnień czar”, który przypomni przedwojenne piosenki wylansowane m.in. przez Hankę Ordonówną i Zulę Pogorzelską. W tym koncercie zobaczymy i usłyszymy organizatorkę festiwalu Ewę Wartę Śmietanę, której glos i urodę wspominali Państwo na naszym portalu po I edycji Majowego Festiwalu Muzycznego. Wstęp na wszystkie koncerty wolny za wyjątkiem Koncertu Muzyki Żydowskiej – cena biletu 28 zł.

Miłośników muzyki Wojciecha Waglewskiego zapraszamy kolejną już na Majówkę w Janowcu. Tym razem 1 maja w Stodole Dworskiej legendzie polskiej sceny muzycznej towarzyszyć będą jego synowie – Fisz i Emade promujący wspólną płytę „Męska muzyka”. Cena biletu w dniu koncertu – 50 zł.

Długi weekend w Miasteczku to również okazja do spotkania z malarstwem. W końcu Kazimierz to miasto malarzy. Kamienica Celejowska przypomni wiślane pejzaże Piotra Potworowskiego, w Kazimierskim Ośrodku Kultury odbędzie się wernisaż wystawy akwareli i rysunku, Galeria „i” przy ul. Tyszkiewicza zajaśnieje barwnymi płótnami Beaty Kolby. A w Kolegium Sztuk Pięknych odbędzie się debata na temat tożsamości kazimierskiej uczelni. Towarzystwo Przyjaciół Kazimierza zaprasza na spotkanie z architektem Tadeuszem Michalakiem na temat fenomenu Miasteczka.

Po sporej dawce muzyki i malarstwa – teatr. W Kuncewiczówce odbędzie się premiera „Białego wróbla” Jerzego Kuncewicza, która uświetni tegoroczne obchody Święta Jerzego.

Poza tym czasu na pewno wystarczy na spacery – i to poza rynek, gdzie tłok mniejszy i powietrza świeżego więcej. Jak tu przyżyć długi weekend w Kazimierzu? Przede wszystkim nie dać się stratować na Rynku. Od Cyganek wydusić całą prawdę o naszej przyszłości, a z telefonów komórkowych do przyjaciół korzystać ze wzgórz kazimierskich za wyjątkiem Góry Trzech Krzyży, bo tam primo także tłok, a secundo zasięg mniejszy, bo góra pod naporem tysięcy turystów zaczęła popadać w depresję. Konkluzja: spróbujmy w czasie tego weekendu znaleźć miejsce mnej uczęszczane i odkryć Kazimierz swój własny. Naprawdę piękny. Bez snobizmu.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę