Idą święta. Powoli

Skomentuj (1)

zobacz więcej (8)

Zima w odwrocie, pojawiają się pierwsze wiosenne kwiatki, powoli zbliżają się święta. Świąteczne przygotowania czas więc już zacząć. Najlepiej od palm na Palmową Niedzielę. I to wykonanych własnoręcznie.

Chociaż do Palmowej Niedzieli jeszcze blisko miesiąc, tradycyjne palmy wielkanocne z suszonych kwiatów, traw i ziół już teraz uczyły się przygotowywać pierwszaki ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kazimierzu Dolnym z siedzibą w Dąbrówce. Uczestniczyły w specjalnych warsztatach w Siedlisku Małgorzaty w Cholewiance należącym do sieci Ekomuzeów Lubelszczyzny - Żywa Tradycja. Samodzielnie dobierały trawy i zioła, pamiętając o niezbędnych tradycyjnych elementach.

- W naszej tradycyjnej palmie znanej w okolicach Kazimierza Dolnego musi być trzcina, bazia, dużo zielonego – kiedyś dodawało się bagno, ale teraz już nie, jest pod ochroną – no i oczywiście coś czerwonego – od uroku. Nie mogło być nic metalowego – żadnych drucików – należało całość mocno związać nitką – mówi prowadząca warsztaty Małgorzata Urban.

Zadanie stanowiło dla maluchów nie lada wyzwanie, ale własnoręcznie wykonane palmy były źródłem tym większej satysfakcji. Czy będą wykorzystane zgodnie z miejscową tradycją?

– Palma służyła nie tylko do dekoracji: święciło się nią domy i obejścia, krowy pierwszy raz w roku wyprowadzane na pastwisko, ziemniaki przed sadzeniem, ziarno przed wysianiem. Bazia połknięta z poświęconej palmy chroniła przed przeziębieniem – mówi Małgorzata Urban. – Palma zawsze musiała być za obrazem – to było jej stałe miejsce.

W Siedlisku Małgorzaty dzieci miały okazję poznać również inne miejscowe tradycje i spróbować swoich sił także w tkaniu chodników z resztek tkanin.

- To na pewno nie ostatnia nasza wizyta w tym bajkowym miejscu – mówi Dorota Kajak nauczycielka wychowania wczesnoszkolnego Szkoły Podstawowej nr 2 w Kazimierzu Dolnym z siedzibą w Dąbrówce. – Już teraz planujemy kolejne warsztaty wykonywania papierowych ozdób.


Fot. Jarosław Bartoszek

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę