Górna Puławska do remontu. Są pieniądze

Od wielu lat i mieszkańcy, i turyści upominają się o remont ul. Górnej Puławskiej. W jakim jest ona stanie, wie każdy, kto przechodził tędy z parkingów na rynek. Remont zaplanowano na rok przyszły. Są na to pieniądze.
Tak zwana Górna Puławska to jedna z piękniejszych uliczek Kazimierza. Usytuowana u podnóża zamku i baszty łączy rynek z parkingami przy wjeździe do miasta, stając się naturalnym miejscem spacerowym dla turystów. Miejscem, które zachwyca – i ze względu na rozpościerające się stąd widoki, i ze względu na sam klimat tej uliczki. Wchodząc tu, przenosimy się niejako w czasy międzywojnia. Nie bez powodu Andrzej Barański tę właśnie uliczkę pokazywał wielokrotnie w słynnym filmie „Dwa księżyce” jako ilustrację Kazimierza z czasów opowiadań Marii Kuncewiczowej…
Od czasu realizacji filmu minęło blisko 30 lat i niewiele się tu zmieniło. A powinno. Wykładana kocimi łbami nawierzchnia przypomina falujący łan zboża, niebezpiecznie odsłaniając wystające lub zapadnięte studzienki kanalizacyjne. Towarzyszący ulicy chodnik to się od niej oddala, to przybliża, jakby zastanawiał się, czy nie zrezygnować z tego towarzystwa w ogóle.
- Od wielu lat mieszkańcy i turyści upominają się o remont ul. Puławskiej (Górnej). W jakim jest ona stanie, wie każdy, kto przechodził tą kameralną uliczką. Temat jej remontu długo nie był realizowany i niektórzy stracili nadzieję, że do niego dojdzie. Przyznam, że postawiłem sobie za cel zadbanie o to miejsce. I pierwszy krok już zrobiony! Mamy na ten remont pieniądze! I to bardzo konkretne pieniądze – 1 mln 350 tys. zł. Przygotowaliśmy ze współpracownikami solidny wniosek do Funduszu Inwestycji Lokalnych i został on pozytywnie oceniony. Co bardzo ważne, dostaliśmy aż 90 % dofinansowania – napisał burmistrz Kazimierza Dolnego Artur Pomianowski na swoim profilu na Facebooku.
W ramach przebudowy drogi gminnej nr 107843L na ul. Puławskiej, na co właśnie magistrat uzyskał środki, planuje się wykonanie ciągu pieszo – jezdnego. Realizację zadania przewidziano na rok 2022.
To kolejna zaplanowana przez miasto inwestycja, na którą udało się pozyskać fundusze zewnętrzne. W bieżącym roku Urząd Miasta z Funduszu Inwestycji Lokalnych otrzymał ponad 800 tys. zł. Z tych środków m.in. położono kilometr nowej nawierzchni drogi w Rzeczycy na działce drogowej nr 552. Kolejna droga w tej miejscowości zostanie wyremontowana w przyszłym roku. Na początku grudnia pojawiła się okazja do sięgnięcia po kolejne środki zewnętrzne. Jak już pisaliśmy, na drogę nr 530 w Kolonii Rzeczyca gmina pozyskała 266 tys. zł.
- Złożyliśmy też wnioski na łącznik ulicy Krakowskiej i Słonecznej – drogę od Słonecznej do promu – mówi Burmistrz Artur Pomianowski. – Ponadto wystąpiliśmy o kwotę ponad milion złoty na zrekompensowanie naszego wkładu własnego w przebudowie drogi Parchatka – Zbędowice. Myślę, że uda nam się też je pozyskać.
Miasto stara się także o przebudowę ulicy Podzamcze ujętą w budżecie na rok przyszły. W planach jest także przebudowa wjazdu do Kazimierza – Alei Kazimierza Wielkiego i ulic Tyszkiewicza i Witkiewicza. Projekt techniczny zostanie wykonany w roku 21, a realizację zadania przewidziano rok później.
- Po rozmowach z Panią Starostą zabezpieczamy w budżecie środki na przyszły rok na dokumentację wjazdu do Kazimierza Dolnego. Starostwo występuje do Funduszu Dróg Samorządowych o dofinansowanie – mówi burmistrz. – Słowna umowa jest taka, ze starostwo sfinansuje prace w 100%, natomiast my jako nasz wkład własny przekażemy dokumentację na realizację tego zadania. Jest szansa, że w 22 r. zaczną się prace związane z przebudową tej głównej arterii wjazdowej do Kazimierza.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2023? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2023.
Pokaż stopkę