Czy na pewno chodzi o chodnik?

Przez ponad godzinę dyskutowano na ostatniej sesji na temat chodnika w Parchatce, którego realizacja miała być jakoby torpedowana przez burmistrza Kazimierza. W czwartek 3 grudnia w Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Lublinie wybrano wykonawcę tej inwestycji, która zostanie zrealizowana do końca tego roku.
O chodniki w Parchatce i Wierzchoniowie zabiegi trwają od dawna. Mimo przygotowania dokumentacji projektowych, zabezpieczania środków przez gminę i regularnego składania wniosków do Zarządu Dróg Wojewódzkich, nic się w tej sprawie jednak dalej nie działo. Latem do akcji wkroczyli mieszkańcy, blokując na znak protestu przejazd przez obie miejscowości. I środki ze strony władz wojewódzkich w końcu się znalazły. Ogłoszono najpierw jeden przetarg, potem drugi. Można oczekiwać, że prace rozpoczną się lada dzień.
I nagle pojawiła się informacja, że burmistrz Kazimierza torpedował budowę chodnika w Parchatce!  Z interpelacją w tej sprawie wystąpił radny Ryszard Rybczyński „w związku z uzyskaną niepokojącą informacją, że w miesiącu sierpniu burmistrz Artur Pomianowski lub też wyznaczona przez niego osoba interweniowała w Zarządzie Dróg Wojewódzkich w sprawie usunięcia z listy zadań planowanej do realizacji budowy chodnika w Parchatce oraz dalszych działaniach utrudniających realizację tej inwestycji”.
Na sesji szczegółowo omawiano anonimową informację, w oparciu o którą interpelacja powstała:
- W miesiącu sierpniu br. burmistrz Artur Pomianowski zobowiązał mnie (z racji posiadanych przeze mnie kontaktów) do przeprowadzenia rozmów z przedstawicielami ZDW w Lublinie w kwestii zdjęcia planowanej budowy chodnika w miejscowości Parchatka w roku bieżącym. W wyniku tego przeprowadziłem co najmniej dwie rozmowy z przedstawicielem ZDW, prezentując stanowisko burmistrza. Nie przedstawiał szczegółowego uzasadnienia takiego podejścia. W mojej ocenie, z merytorycznego punktu widzenia, takie nie występowało. Szczególnie wobec zarezerwowania na ten cel w budżecie Gminy środków w odpowiedniej wysokości i autentycznych potrzeb w zakresie poprawy bezpieczeństwa w ciągu drogi wojewódzkiej nr 824. Nie było mowy o jednoczesnej rezygnacji z budowy chodnika w Wierzchoniowie. Z tego, co mi wiadomo, ZDW nie zdjął tego zadania z listy planowanych do realizacji przedsięwzięć inwestycyjnych – radny Rybczyński przytoczył wypowiedź swojego informatora na sesji.
Wypowiedź ta miała formę odpowiedzi na pytania, które wskazywały na źródło tej informacji w Urzędzie Miasta.
Były wiceburmistrz Dariusz Wróbel odmówił w tej sprawie komentarza, podkreślając, że kazimierski etap uważa za zakończony.
Burmistrz Artur Pomianowski określił tę informację jako insynuację.
- W życiu bym sobie nie pozwolił na torpedowanie żadnych inwestycji w gminie – mówi burmistrz rozmowie telefonicznej. – Jeśli chodzi o chodnik w Parchatce czy Wierzchoniowie, tylko w tym roku byłem kilkakrotnie w Urzędzie Marszałkowskim, więc uważam za bardzo niesprawiedliwe podejście ze strony pana radnego. W sierpniu, gdy wciąż nie było wiadomo, czy dostaniemy pieniądze na chodniki w Wierzchoniowie i Parchatce, złożyliśmy po raz kolejny wnioski na te inwestycje, by nie stracić możliwości ubiegania się o dofinasowanie. Stanowczo zaprzeczam stwierdzeniom pana radnego, który je bezpardonowo formułuje, chociaż wie, że pracownicy urzędu ciężko pracują przy planowaniu i realizacji tej i innych inwestycji. Właśnie przyszła informacja o tym, że z Funduszu Dróg Samorządowych dostaliśmy 260 tys. zł dofinansowania na budowę drogi w Kolonii Rzeczyca.
- Uczestniczyłem dzisiaj w odbiorze inwestycji zrealizowanych wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Puławach oraz Powiatowym Zarządem Dróg. Zakończony został remont nawierzchni ul. Kwaskowa Góra (w tym budowa chodnika) w Kazimierzu, drogi powiatowej w Jeziorszczyźnie oraz drogi powiatowej na odcinku Kolonia Rzeczyca – Zaborze - napisał w czwartek wieczorem burmistrz Pomianowski na swoim profilu na Facebooku.
Chodniki w Parchatce (od strony Puław) i Wierzchoniowie powstaną jeszcze w tym roku. Prace w Wierzchoniowie (wykonawcę wybrano 23 listopada) mają zakończyć się do 18 grudnia, a w Parchatce (wykonawcę wybrano wczoraj 3 grudnia), 29 grudnia. W obu przypadkach jest to firma z Markuszowa. W związku z faktem, że chodniki w obu miejscowościach biegną przy drogach wojewódzkich inwestycje prowadzi Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie, któremu gmina Kazimierz Dolny udzieliła dotacji na ten cel. 
Jednak na budowę kolejnego odcinka chodnika w Parchatce – od strony Kazimierza – trzeba będzie jeszcze poczekać.
- Przychody w naszej gminie zmalały w związku z covid o 30%, więc nie stać nas na zrealizowanie w przyszłym roku budżetowym wszystkich inwestycji – mówi burmistrz.
Gmina musi zabezpieczyć 1 mln zł na wkład własny w związku z  dokończeniem realizowanej obecnie drogi Parchatka – Zbędowice. W planowanym budżecie są ulice i drogi od lat nieremontowane, m.in. górna Puławska czy łącznik pomiędzy Krakowską – Słoneczną i promem.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę