Gmina Kazimierz Dolny wybrała PiS

Skomentuj (23)
Tegoroczne wybory parlamentarne w całym kraju budziły wiele emocji. Zarówno w wielkich miastach, jak i w najmniejszych wioskach stały się one tematem przewodnim. Media poprzez różne debaty jeszcze podkręcały atmosferę. Wygrała Platforma Obywatelska.
W Gminie Kazimierz Dolny, jak i w całym województwie lubelskim zwyciężył jednak PiS. Tym samym Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło do sejmu trzynastu posłów, zaraz za nim znalazło się PO – ośmiu posłów, PSL – czterech oraz LiD – dwóch.

Gmina Kazimierz Dolny głosowała w pięciu obwodach, a każdy z nich miał swoją Siedzibę Obwodowej Komisji Wyborczej. Samo Miasteczko, wraz z Męćmierzem i Okalem głosowało Zespole Szkół w Kazimierzu Dolnym, przy ulicy Nadwiślańskiej ( był to obwód nr 1), Cholewianka, Jeziorszczyzna, Dąbrówka, Góry, Skowieszynek oraz Wylągi w Gminnym Zespole Szkół w Kazimierzu Dolnym (obwód nr 2), Bochotnica i Wierzchoniów w Szkole Podstawowej w Bochotnicy (obwód nr 3), Rzeczyca, Kolonia Rzeczyca oraz Witoszyn w Szkole Podstawowej w Rzeczycy (bwód nr 4), a Parchatka i Zbędowice w Szkole Podstawowej w Parchatce (obwód nr 5).

W całej gminie uprawnionych do głosowania było 5.918 osób, wydano 2.759 kart wyborczych, a frekwencja wyniosła 46,6 %.
Gmina Kazimierz Dolny wybrała PiS, który zdobył 40, 92 % głosów, zaraz za nim znalazło się PO – 31, 39 % i PSL – 13, 30 %.

Nie ma jednak zgodności między miastem, a gminą Kazimierz Dolny, gdyż miasto głosowało głównie na Platformę Obywatelską, która w obwodzie nr 1 zdobyła 59, 83 % głosów. W obwodach 2 – 3 zwyciężył PiS, a w obwodzie nr 4 - PSL.

Mandaty senatorskie przypadną członkom PiS - u: Grzegorzowi Czelejowi, Ryszardowi Benderowi oraz Stanisławowi Gogaczowi. Największą ilość głosów w gminie Kazimierz Dolny uzyskali kandydaci na posłów: Małgorzata Sadurska PiS (382 głosy), Elżbieta Kruk PiS i Włodzimierz Karpiński PO (po 295 głosów) oraz Marian Żaba PSL (150 głosów), który jednak nie uzyskał mandatu poselskiego.

Platforma Obywatelska cieszy się z wygranej, która nie przyszła im łatwo, powoli tworzy się rząd, a nowych afer wciąż przybywa. Oto i cała polityka.
Fot. Mateusz Stachyra

Skomentuj


Dodane komentarze (23)

 • karol (gość)
  NIESTETY - schizofremia w naszym narodzie jest ogromna, a w szczególności u niektórych polityków. I ani śladu mozliwości wyleczenia!
  Nawet "dowcipne" czopki nie pomogą!
  Odchodząca ekipa jest coraz bardziej nerwowa, wyzywa od "chamstwa", "zdrajców", "szczytów niekompetencji", obraża się, żąda przeprosin, i "utyka" swoich tych szczególnie zasłużonych na "wieczne" stanowiska.
  Myślę, że nie mogą znieść przegranej w wyborach i tego że zwycięscy się nie kłocą przy fleszach kamer, że spokojnie uzgadniają kandydatów do stanowisk państwowych....
  Trzeba dać sznsę nowemu rządowi, a wyborcy obserwują, oceniają i wyciągają wnioski.
 • Tadek (gość)
  Mili państwo. Śledząc bieżące wydarzenia i polemiki z nimi związane, utwierdzam sięjedynie w przekonaniu, iż polityka jest jak czopek.
 • karol (gość)
  Albo: "Panie Prezesie, melduję wykonanie zadania!"
 • adamek (gość)
  Cieszę się że chociaż Kazimierz jest za PO no bo gmina jak to gmina, mała to i rozum mały .
 • karol (gość)
  Ludzie - przecież Tusk jeszcze nie jest w rządzie, nie jest premierem i narazie nie ma wpływu na to co wyprawiają rządzący (przetasowania, roszady, nowe nominacje, utykanie swoich ludzi gdzie się tylko da....., "gra" teczkami szukanie do końca "haków" np na Sikorskiego itd itd.
  Zatem więcej obiektywizmu. Już zaczynacie Tuskowi przypisywać to czego nie mógł nawet zrobić, nadal rządzi prezes...
  A może Tusk właściwie powinien powiedzieć 'Przepraszam, że wygraliśmy' :)
  Gratuluję wam przegranej:)
 • wodnik szuwarek (gość)
  Tusk nie mogl wstrzymac zadnych srodkow, bo nadal rzadzi J.Kaczynski.Jesli ktos cos wstrzymal, to tylko On . :-)
 • jan (gość)
  Tak wszyscy kochacie PO - a oni mają nas daleko w d... Już wiadomo o wstrzymaniu olbrzymich środków na inwestycje ( drogi) w naszym regionie.
  Tusk nie dzieli a łączy, czyżby zmienił zdanie???
 • Aspirant (gość)
  Bender to pół biedy, ale w moim okręgu wybrali Macierewicza. To dopiero wstyd.
 • walkiria (gość)
  Brawo. Zostańcie w skansenie. A zdawalo się, że to taka światła okolica. Ludzie, zrozumcie, bracia i ich świta nie da wam napiwków. Nie da wam niczego.
 • kwiryna (gość)
  VINCI! Zgadzam się z Tobą - wykład Profesora codziennie! Może trafi coś do głów zauroczonych kaczyzmem i innymi przerażającymi -izmami. Daj Boże.
 • wodnik szuwarek (gość)
  Miejmy nadzieje, że na zawsze :-)))))))
 • elmer (gość)
  i kaczki odleciały na zimie!!!!! hehe
 • elmer (gość)
  i kaczki odleciały na zimie!!!!! hehe
 • mieszkaniec (gość)
  Nikt nie ma chyba wątpliwości, że to dzięki PIS nie mamy Giertycha i Leppera w rządzie.

  Jeśli chodzi o wykład Bartoszewskiego - nie skorzystam - nie jest on dla mnie autorytetem.

  Szkoda, że Tuskowi brakuje inicjatywy, samodzielności w polityce zagranicznej i płaszczy się przed p. Bartoszewskim.


 • easy
  SPOKOJNIE SPOKOJNIE...WIES ZAWSZE POTRZEBUJE WIĘCEJ CZASU NA DOSCIE DO SENSOWNYCH ROZWIĄZAŃ...
  NATOMIAST CIESZĘ SIĘ, ŻE PO I TAK UZYSKAŁO B. DUŻO GŁOSÓW W PORÓWNANIU Z POPRZEDNIMI, MIEJMY NADZIEJĘ, ŻE PO ROZSĄDNYCH RZĄDACHZ SUKCESAMI PORZADZA KOLEJNĄ KADENCJE, CO POZWOLI NA ZBUDOWANIE CZEGOKOLWIEK I WYKORZYSTANIE WZROSTU I EFEKTU EURO 2012...
  O BENDERZE NIE MÓWMY NIC TO MOŻE SAM SIĘ UNICESTWI SWOIMI POMYSŁAMI I DZIAŁANIEM...
 • VINCI (gość)
  Taki piękny Kazimierz a mieszkańcy głosuja na Bendera , na E. Kruk -na ludzi , którym najdalej do piękna, pod każdą postacią. Posłuchajcie ludziska wykładu profesora Władysława Bartoszewskiego ( może jeszcze zostanie powtórzony w TV , a powinien być powtarzany codziennie)
 • Zenon (gość)
  Na Samoobronę i SLD, teraz przeszli na PIS ale BRAWO dla mieszkańców Kazimierza!!!
  Co się tyczy nowych afer to nie przesadzajmy.
 • *** (gość)
  Kiedyś okolica głosowała na Samoobronę,teraz na PiS,mam nadzieję że pis tak samo skończy.
 • a w (gość)
  Super, że wygrało PIS w KD, mimo, że jak zostało napisane przez autora artykułu, tylko głosami ze wsi. Pozdrawiam - mieszkanka.
 • Anonim (gość)
  Panie autorze tekstu,czy to prawda że w Kazimierzu na panią Kmitę głosowało aż 5 osób ?

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę