Dzielą "kapslowe"

Skomentuj (11)

Jednym z tematów dyskutowanym wczoraj podczas wspólnego posiedzenia wszystkich komisji Rady Miejskiej był Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2016 i podział środków z tzw. „kapslowego”.  Dziś przyjęto go na XIV sesji Rady Miejskiej.

Na terenie gminy Kazimierz Dolny w tym roku działa 107 punktów sprzedaży i podawania alkoholu. 30 z nich dotyczy sprzedaży detalicznej, reszta – gastronomii. Z tytułu wydania koncesji na sprzedaż alkoholu do kasy gminnej wpłynąć ma – jak zakładają urzędnicy – 320 tys. zł. Pieniądze te zostaną przeznaczone na realizację Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. 10 tys. zł przeznaczone zostanie na przeciwdziałanie narkomanii, a pozostałe 310 tys. zł na rozwiązywanie problemów alkoholowych.

W ramach działań antyalkoholowych przewiduje się finansowanie szeroko pojętej profilaktyki antyalkoholowej w szkołach, Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki oraz w bibliotece miejskiej, wyjazdów dzieci z rodzin dysfunkcyjnych na kolonie letnie oraz funkcjonowania punktu konsultacyjno – informacyjnego działającego na terenie kazimierskiej przychodni zdrowia, gdzie dwa razy w miesiącu – w pierwszą i trzecią środę każdego miesiąca w godzinach 9.00 – 10.30 – przyjmuje specjalista z puławskiej poradni uzależnień.

W ramach profilaktyki alkoholowej 135 tys. zł zostanie rozdzielone w trybie konkursów, do których mogą stanąć organizacje i stowarzyszenia, które w swoim statucie mają działalność profilaktyczną.

- W nadchodzącym roku będą ograniczone możliwości finansowania z funduszu antyalkoholowego działalności świetlic wiejskich. Każda z 11 działających na terenie gminy świetlic będzie się mogła ubiegać jedynie o niewielkie środki na swoją działalność w oparciu o konkretny program – mówi Anna Stefanek, pełnomocnik ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. – O większe środki na działalność profilaktyczną będą mogły ubiegać się jedynie te świetlice, które będą prowadzone przez stowarzyszenia czy straż pożarną. Fundusze na ich działalność profilaktyczną przydzielane będą w trybie konkursowym także w oparciu o konkretny program działań.
Konkurs będzie rozpisany na organizację zajęć sportowych, alternatywnych oraz na prowadzenie w Kazimierzu jednej świetlicy opiekuńczo – wychowawczej wsparcia dziennego.

Projekt Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2016 zyskał wstępne poparcie członków wszystkich komisji. Nikt nie wstrzymał się od głosu, nikt też nie głosował przeciw.  Ostateczna decyzja – również pozytywna – zapadła na sesji.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (11)

 • czytający
  A czy któryś pomysłodawca i któryś wiecznie narzekający wie, że przepisy prawa (wyżej niż gminnego) ograniczają cele i sposoby wykorzystywania" kapslowego" ? Może poczytajcie zamiast bredzić.
 • wrast
  A może by tak przeznaczyć te pieniądze na drogę i poprawić jakąś, jechałem ostatnio od strony Skowieszynka w kierunku "Winnica Rzeczyca" Dziury w drodze że koła można pourywać, kałuże, błoto, tragedia nie droga!
  • Mikołaj
   To nie jest droga gminna/ powiatowa tylko dojazdowa, nie ma co mieć pretensji.
 • reni
  Proponuję od razu dać na kościół w kazaniach księża powiedzą nie pijcie alkoholu i po sprawie. Ten patent mogą księża w całej Polsce upowszechnić.
  • Just
   Reni , aleś ty zgorzkniała. Coś cię życie nieźle kopnęło.
 • aksel
  to już lepiej dajcie te pieniadze do Słupska tam się nie zmarnują ,powtórzę za ''M'' ludzie !!! tyle pieniedzy w błoto !!!!! 320 tysięcy !! nie lepiej coś konkretnego dla ludzi zrobić ? ręce nogi opadają
 • Święty
  No tak to ciekawe które to organizacje i stowarzyszenia się posilą na kapslowym.
  • sprawdacz
   Nie pytaj które organizacje się posilą kapslowym tylko sam sprawdź.
 • M..
  Tyle pieniędzy do wyrzucenia. Ciężko dać na parę świetlić na wsi. 300 tysięcy. Ludzie. Co tu się wyprawia? Pójdą na stowarzyszenie co to projekty robią. W ramach projektów urządzą pogadankę. Komuś zapłacą. Pięć osób przyjdzie. Parę tysięcy albo paręnaście na projekt pójdzie. W błoto pieniądze. W błoto Bezsens w Kazimierzu trwa.
  • mama
   w ramach tych pieniędzy prowadzona jest świetlica z której trzy razy w tygodniu może korzystać moje dziecko.
  • N..
   Droga/i M
   Dobrze to widzisz ale od biadolenia nic się nie zmieni. Może spróbuj sam/sama głębiej wejść w temat. Zobacz jakąś świetlicę w działaniu, włącz się np jako wolontariusz a potem powalcz o kasę na rozsądny cel.

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Znamy sposób na udane Wakacje 2020! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2020. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Weekend listopadowy 11-12 listopada 2020 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę