Długie weekendy 2013

Skomentuj (3)

Rok 2012 był dla nas naprawdę łaskawy pod względem ilości długich weekendów. Jego następca, rok 2013, gorszy nie będzie. Jesteście ciekawi, kiedy najlepiej wziąć urlop? Oto kilka podpowiedzi…

Na pierwszy długi weekend w roku 2013 musimy trochę zaczekać. Choć z drugiej strony przecież Nowy Rok wypadł we wtorek, a więc od weekendu dzieli go jedynie trzy dni… Poza tym cały styczeń upłynie nam pracowicie. Luty w zasadzie także, choć 14 jest Dzień Zakochanych… Przypada on w tym roku w czwartek. Niektórzy z nas zapewne wydłużą sobie weekend i wyjadą w jakieś romantyczne miejsce – na przykład do Kazimierza – chyba nikt nie wątpi, że kazimierskie zakątki są wprost wymarzonym miejscem do miłosnych wyznań. Reszta pracujących ludzi, choćby nawet zakochanych, musi jednak spełniać swoje obowiązki.


Żadnym długim weekendem nie zaskoczy nas także marzec. Ale od 8 marca w piątek w Kazimierzu zaczyna się cykl imprez pod hasłem „Kazimierz bywa kobietą”. Może warto z tego tytułu zrobić prezent swojej przyjaciółce i zaprosić ją do Kazimierza na taki prywatny długi weekend? W tym roku święta Wielkiej Nocy przypadają na przełom marca i kwietnia. Ale któż broni wyrwać się choć na jeden dzień do Kazimierza? Na przykład w lany poniedziałek, żeby podziwiać jedyny w swoim rodzaju strażacki pokaz?

Po świętach musimy czekać na wolne dni aż do maja. Ale za to już sam początek tego wyjątkowego miesiąca powinien nas wprawić w dobry nastrój. Święto Pracy (1 maja) przypada bowiem w środę, a święto Konstytucji 3 Maja - w piątek. Wystarczy więc dobrać sobie jeden dzień urlopu i mamy pięć dni wolnego. W Kazimierzu Dolnym w długi weekend majowy rozpoczyna się sezon turystyczny. Dla gości, którzy tu przyjadą, czekać będą jak co roku różnorakie atrakcje. Jak co roku odbędzie się Majowy Festiwal Muzyczny. O szczegółach jak zwykle poinformujemy w stosownym czasie na naszym portalu. Wszystkich miłośników pięknych brzmień, sztuki i rekreacji zapraszamy więc już dziś do nadwiślańskiego Miasteczka.


Na kolejny czterodniowy weekend nie będziemy musieli długo czekać. Otóż Boże Ciało w tym roku świętować będziemy już 30 maja. Wtedy to w Miasteczku zaczynają się trwające do 2 czerwca zawody i pokazy balonowe. Wystarczy więc wziąć wolne na piątek, a przed nami całe cztery dni odpoczynku. Trzeba zbierać siły – przed nami bowiem długi czerwiec, lipiec i połowa sierpnia.

Jednak letnie miesiące nie wszystkim kojarzą się z pracowitością, bo dla niektórych oznaczają wakacje. A w tym czasie w Kazimierzu Dolnym jest pełnia sezonu turystycznego i kulturalnego. Festiwal goni festiwal, poczynając od Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w czerwcu, poprzez Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej w lipcu (miejmy nadzieję, że w tym roku też się on odbędzie) po Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi i Festiwal Kazimierskie Inspiracje w sierpniu. Nie licząc oczywiście imprez pomniejszych. Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (15 sierpnia) wypada w czwartek, a więc jeśli się dobrze postaramy, możemy spędzić całkiem przyjemny długi weekend, zahaczając na przykład o Kuncewiczówkę i jej Święto Marii i Jerzego Kuncewiczów – „Lato w ogrodzie Kuncewiczów”. A poświęcić na ten cel trzeba tylko jeden dzień urlopu… Korzystajmy, póki czas, bo bez dłuższych przerw upłynie nam wrzesień i październik…

Wszystkich Świętych (1 listopada) w tym roku wypada w piątek, a więc mamy długi weekend i to bez większych starań. Natomiast Święto Niepodległości (11 listopada) w poniedziałek – takim sposobem po raz kolejny mamy wydłużony weekend. Co w tym czasie robić w Miasteczku? Stali bywalcy na pewno nie będą mieli z zagospodarowaniem czasu… wystarczy tylko poddać się magii tego miejsca.

Podobnie jak w roku ubiegłym, poleniuchować będziemy mogli w grudniu. Wystarczy sobie wszystko dobrze zaplanować. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, na początku grudnia w Kazimierzu Dolnym odbywa się Kazimierski Jarmark Świąteczny, podczas którego możemy zrobić wspaniałe zakupy oraz oczywiście popróbować przepysznych potraw z Kazimierza i innych regionów Polski. Boże Narodzenie w 2013 roku wypada w środę, a więc drugi dzień świąt w czwartek... Podobnie będzie z Nowym Rokiem, który - poprzedzony spontanicznym sylwestrem na kazimierskim rynku - również wypada w środę. A więc… przy dobrych układach mamy tydzień, a nawet półtora tygodnia wolnego!

Jak Wam się podoba plan urlopowy na 2013 rok? Czy macie już jakieś pomysły? Polecamy Kazimierz, tu nie można się nudzić, wystarczy tylko wsłuchać się w siebie, wystarczy trochę wyobraźni.

Kalendarium świąt i dni wolnych w 2013 roku:

1 stycznia (wtorek) - Nowy Rok
6 stycznia (niedziela) - Trzech Króli – Marsz Trzech Króli o godz. 12.00
31 marca (niedziela) - Wielkanoc (pierwszy dzień)
1 kwietnia (poniedziałek) - Wielkanoc (drugi dzień) – Lany poniedziałek na rynku – pokaz strażacki ok. godz. 12.00
1 maja (środa) - Święto Pracy – VII Majowy Festiwal Muzyczny w Kazimierzu Dolnym
3 maja (piątek) - Święto Konstytucji Trzeciego Maja –VII Majowy Festiwal Muzyczny w Kazimierzu Dolnym
30 maja (czwartek) - Boże Ciało – procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy ulicami Miasteczka; Zawody i pokazy balonowe
15 sierpnia (czwartek) - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny - Święto Marii i Jerzego Kuncewiczów – „Lato w ogrodzie Kuncewiczów”
1 listopada (piątek) - Wszystkich Świętych
11 listopada (poniedziałek) - Narodowe Święto Niepodległości
25 grudnia (środa) - Boże Narodzenie (pierwszy dzień)
26 grudnia (czwartek) - Boże Narodzenie (drugi dzień)

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę