Dąb na koniec VII Sztafety Pokoleń

zobacz więcej (7)

VII Sztafeta Pokoleń przeszła w sobotę przez Plebankę, Miejskie Pola, ul. Słoneczną, wąwóz Granicznik, promenadę nadwiślańską do ul. Senatorskiej. Tam na pasie zieleni posadzono drzewo, które – jako symboliczny podarunek naszego pokolenia dla pokoleń przyszłych – upamiętnia 70. rocznicę powstania Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego.
Po raz szósty w Kazimierzu zorganizowano rajd turystyczny określany – jako że łączy on miłośników turystyki w różnym wieku – mianem Sztafety Pokoleń.
- Sztafeta Pokoleń, do której w Kazimierzu przystąpiliśmy o rok później – dlatego w tym roku siódma ogólnopolska sztafeta jest tutaj szósta – organizowana jest zwykle w okolicy Światowego Dnia Turystyki 27 września – mówi prezes Oddziału PTTK w Kazimierzu Marcin Pisula. – Przyzwyczailiśmy się do wycieczek szkolnych, do wycieczek emerytów, nauczycieli, różnych grup zawodowych. A przecież na wycieczkach mogą spotkać się ludzie w różnym wieku. I tak jest na tej sztafecie: idą starsi, idą młodzi, rozmawiają ze sobą. To największa impreza turystyczna, jaką przy epidemii udało nam się zorganizować w tym roku.
- To bardzo fajna inicjatywa przekazywania treści krajoznawczych, edukacji proekologicznej, prozdrowotnej przez starsze pokolenia – pokoleniom młodszym – mówi Kamil Wydra nauczyciel z Gminnego Zespołu Szkół.
Pogoda dopisała, uczestników spaceru nie zniechęcił nawet drobny deszczyk.
- Trasa świetna, chociaż prywatnie wielokrotnie przeze mnie przemierzana – mówi Wiesława Rozłowska, była dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Kazimierzu Dolnym, która do PTTK zapisała się dopiero po przejściu na emeryturę. – Bardzo lubię chodzić, odkrywać na nowo wąwozy, szlaki, więc z przyjemnością przeszłam tę trasę dzisiaj z przedstawicielami wielu pokoleń.
- Trasa pozwala poznać piękno najbliższej okolicy, której zazwyczaj się nie poznaje, bo jest za blisko, by docenić jej wartość, chociaż mamy przecież tutaj piękne tereny – mówi Janusz Raczkiewicz dyrektor Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym.
- Kazimierz powitał nas piękną pogodą. Jest pięknie, jesiennie, zaczynają już przebijać kolory jesieni – mówią Maja Popielska i Marcin Romańczuk z Wojskowego Koła Wagant z Trzebiatowa, którzy przyjechali do Kazimierza specjalnie na Sztafetę Pokoleń. – Przesympatyczna atmosfera, fantastyczni uczestnicy, świetna organizacja.  
Głównym punktem tegorocznej sztafety było wspólne sadzenie Dębu Pokoleń, Drzewa Dziedzictwa.
- Posadziliśmy drzewo, które ma upamiętnić 70. rocznicę powstania Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego. Ma być symbolicznym podarunkiem naszego pokolenia dla przyszłych pokoleń – mówi Marcin Pisula. – Dziękujemy władzom Kazimierza za wyrażenie zgody na posadzenie tego drzewa na terenie miasta. Zobowiązujemy się o nie dbać.
Głównym organizatorem akcji Drzewa Dziedzictwa są Zarząd Główny PTTK i Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych. Posadzony w Kazimierzu dąbek pochodzi ze szkółki leśnej Nadleśnictwa Puławy.
- Drzewa są w mieście oazą, namiastką lasu, uprzyjemniają nam życie, bo każdy z nas potrzebuje zieleni – mówi Beata Urbańska, która wzięła udział w uroczystym posadzeniu drzewka na skwerku nad Grodarzem.
- Dąb będzie też śladem dobrej współpracy pomiędzy PTTK, a Lasami Państwowymi – mówi Kamil Wydra nauczyciel z Gminnego Zespołu Szkół.
Sztafeta zakończyła się ogniskiem na terenie Kazimierskiego Towarzystwa Wiślanego.
Relacja na Facebooku
Fot. Marcin Pisula

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę