Czy ktoś prosił ruskie?

Skomentuj (5)

zobacz więcej (6)

„Nikt nie prosił, same przyszli”! Ten znany wszystkim dowcip, rodem z baru mlecznego (podobno) nie powinien być tytułem towarzysko – kulinarnego wydarzenia, jakie miało miejsce ponad tydzień temu w gościnnym Folwarku Walencja. Nie powinien, ale był. 25 listopada br. odbyła się tam bowiem „Literacka kolacja rosyjska” – kolejna impreza z cyklu walenckich kolacji autorskich.

Już po pierwszym udanym wieczorze autorstwa Grażyny Ruszewskiej w Folwarku Walencja wiadomo było, że to dopiero początek. Państwo Cwalinowie zapowiedzieli więc wieczór rosyjski, na który apetyt ostrzyli sobie nie tylko uczestnicy pierwszego spotkania. Pani Elżbieta i pan Leszek prosili wszystkich o przybycie na „Literacką kolację rosyjską”- nie trzeba było prosić – wszyscy przyszli!

Najbardziej aktywni uczestnicy pierwszego przyjęcia stawili się w komplecie. Mecenas jak zwykle z tajemniczym uśmiechem, pani Kasia z frywolnym dowcipem, a pan Michał z limerykiem na każdą okazję. Było po rosyjsku, lecz nie tylko... Dania reprezentowały raczej kuchnie radzieckiego imperium.  Na początek bliny z kawiorem, ale potem wśród „zakusek” i  głównych przysmaków pojawiały się potrawy przeróżnych narodów. Dużo akcentów kresowych, ale także szaszłyki ormiańskie. Było bardzo ciekawie nie tylko pod względem kulinarnym.

Wieczór ten, tym razem zdominowała muzyka. Rozpoczął Paweł Odorowicz, który w magiczny wręcz sposób oczarował wszystkich brzmieniem swojej altówki. Umilkły rozmowy, nie było słychać nawet najmniejszego szeptu podczas tego minikoncertu.
Lecz kiedy Grażyna Ruszewska rozpoczęła czytanie prozy Czechowa, nie było już tak cicho... Słychać było przełykanie ślinki, a nawet delikatne mlaskanie... Nic dziwnego, to były najbardziej „smakowite” wyjątki z twórczości Antona Pawłowicza i to w znakomitym wykonaniu!

Było tajemniczo i czarodziejsko... Podawano kolejne dania i przybywali kolejni goście. Borys Somerschaf i Kuba Niedoborek – to właśnie ci, którzy zasiedli do stołu z pewnym opóźnieniem, lecz byli tego dnia niezbędni. Przekąsili i zabrzmieli! Rosyjskie romanse w wykonaniu Borii, ze znakomitym akompaniamentem Kuby to było prawdziwe zwieńczenie pysznego wieczoru!

To, że kobiety rzucają się na Borysa bez opamiętania – jesteśmy w stanie zrozumieć, lecz tego wieczoru ujrzeliśmy również inne aspekty magii jego głosu: oczarował też mężczyzn! Pewien Znany Kazimierski Malarz wbił się w  jego usta, nie zważając na obecność własnej żony i przyjaciół! Sztuka (nie tylko kulinarna) potrafi porwać nawet tych, którzy obcują z nią na co dzień!

- Ciąg dalszy nastąpi – stwierdził po tym wieczorze gospodarz Folwarku Walencja, Janusz Kowalski. Kto będzie autorem następnej kolacji i kiedy się ona odbędzie – tego jednak nie wiemy. Pan Janusz był jak zwykle tajemniczy, lecz sądząc po tym jak uśmiechał się spod wąsa – wydaje się nam, że ma już pomysł na kolejne spotkanie...

Skomentuj


Mapa

Pensjonaty

Karlik


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2021.
Planujesz wyjazd Sylwestrowy 2021/2022? Szukasz korzystnego miejsca noclegowego? Daj się porwać szaleństwu sylwestrowej nocy. Sprawdź ofertę obiektów noclegowych, w których z radością przywitasz...
Pokaż stopkę