Czy będzie śluza na Grodarzu?

Skomentuj (24)

Temat poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego wciąż powraca. Omawiany był także podczas ostatniego posiedzenia Komisji Budżetu, Gospodarki Nieruchomościami Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym. Jednym z punktów spotkania było omówienie koncepcji zabezpieczenia rzeki Grodarz przed tzw. cofką.

Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Budżetu, Gospodarki Nieruchomościami Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym po raz kolejny poruszany był temat bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. W spotkaniu z władzami miasta, radnymi oraz mieszkańcami uczestniczył dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie. Jedną z omawianych spraw była koncepcja zabezpieczenia rzeki Grodarz przed tzw. cofką.

- Moim zdaniem wpuszczanie do miasta wody jest po prostu niezrozumiałe – mówi radny Janusz Kowalski. – Cały czas próbuję przemówić do sumień i do rozsądku wszystkich tych, którzy mają w tej sprawie decydujący głos. Śluza byłaby idealnym rozwiązaniem, dzięki niej do miasta nie wpływałaby woda. Co więcej można tu dodać?

- A dlaczego do tej pory takiej śluzy na Grodarzu nie ma? Proszę Państwa, nikt takich rzeczy nie robi – tłumaczy dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie. – Bowiem najlepsze są rozwiązania grawitacyjne. Można oczywiście zrobić śluzę, wybudować przepompownię, jednak każde dodatkowe urządzenie jest kłopotliwe, bo w najmniej oczekiwanym momencie może się zepsuć. I co wtedy?

- Ale po co nam przepompownia? – pyta Janusz Kowalski. – Przecież Grodarz, to nie jest Chodelka. To maleńki strumyk.

- Zgadza się – tłumaczy dyrektor WZMiUW w Lublinie. – Jednak niech Pan sobie wyobrazi, że podczas gdy śluza na Grodarzu jest zamknięta, nad miastem spadnie gigantyczny deszcz. Co wtedy? Woda nie będzie miała gdzie wypłynąć. Zaleje więc miasto.

- Uważam, że zamontowanie rozbieralnych parapetów na Grodarzu jest dużo lepszym rozwiązaniem, niż śluza – mówi dyrektor WZMiUW w Lublinie. – Bo choć oczywistym jest, że nie ma stuprocentowego zabezpieczenia i nikt z kataklizmem nie wygra, najlepsze są rozwiązania proste.

- Woda sobie poradzi z każdym wałem, choćbyśmy do nieba go wznosili, to ten żywioł sobie z nim poradzi – podsumowała spotkanie radna Ewa Wolna.

Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie jest zdecydowany na to, by kazimierski Grodarz zabezpieczyć poprzez montowanie w razie potrzeby parapetów rozbieralnych, takich, jakie mamy na fragmencie wału wiślanego. Czy rzeczywiście jest to najlepsze z możliwych rozwiązanie? Zdania są oczywiście podzielone, a decyzja zapadnie zapewne na najbliższej sesji Rady Miasta.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (24)

 • bywalec
  idzie Grześ przez Kazimierz worek piasku niesie ....jak skończy w Kazimierzu rządy smród pójdzie za Grzesiem?
 • Mieszkaniec
  Grzesia to masz w sklepie miedzy batonami
  wierzysz w program wyborcze mamy narodowego klamce na czele rzadu wiec jest przyklad do brania
 • piotr
  Budowa śluzy i remont kamienicy Gdańskiej było w programie wyborczym Grzesia.
 • Obama
  zrobic sluze i P Burmistrza postawic na straży on sobie rade da jak ze wszystkim w tym miescie
 • pijany znad Grodarza
  @OLA. Zanim NASTAŁO :" po raz pierwszy", właśnie było :" najsampierw" i było fajnie. To tak, jak z nastaniem Świata wg. Biblii. Wpierwej Adam i Ewa zgrzeszyli, a pozniej I*nni. Też Święci.
  No i powstało przysłowie:' " jabłko spada przy jabłoni"
 • LOLA
  link-najsampierw?-z jakiego to jezyka ?gdzie ty chodzisz,jakimi ulicami?przesadziles z tymi LAJNAMI
 • ormo wiec
  i dla Bolka kawalek styropianu zeby sie chlopina zdrzemnal
 • Olek
  Bolek skakałeś przez płot ,milicjant też cię nie upilnował a może płynąłęś motorówką jak mówią niektórzy.
 • Bolek
  Zrobić śluze i postawić z boku milicjanta żeby pilnował
 • król
  Nie ma brzydkich kobiet,czasem tylko wina brak...
 • Ulka
  @pijany znad Grodarza, a jak Esterka była brzydka? Może król jegomość w brzydkich gustował? ;-)Co wtedy zrobisz?
 • pijany znad Grodarza
  a pensyja jaka ?.
  żartowałem. Nie wział dukatów Kazimierz Wielki, to ja takowym się pozbędę../ no, ale imć Esterką nie pogardzę, choć w miarę sprawne u mnie chucia , to WZROK/
 • operator
  i bedzie @pijany znad sluzy?!
 • walowy
  waly....hahaha.Juz sporo panstw waly rozbiera a u nas "do nieba"
 • Link
  oj zapomniałem napisać początek 1997 roku
 • Link
  Parafialna czy nie racje ma przed wodą zabezpieczenia 100% nie ma. Taka anegdodka/wspomnienie: zima, początek roku ks. proboszcz (obecny) podczas kazania mówi: (coś w sensie) " jest taka pieśń -płynie Wisła płynie, a dopóki płynie Polska nie zaginie- a w Wiśle coraz niższy stan wody coraz mniej" mineło kilka miesięcy i mieliśmy powódź tysiąclecia, także do najwyższej instancji trzeba się ostrożnie odwoływać :).
  A jeżeli chodzi o śluzę, nie lepiej najsampierw właśnie się zająć sprawą przepływu na ulicach, żeby przy każdym większym deszczu nie brodzić po kostki w wodzie, ba żeby tylko w wodzie, ale i w końskim łajnie którego nikt nie sprząta, a przynajmniej nie Ci co powinni!
 • pijany znad Grodarza
  " Woda sobie poradzi z każdym wałem, choćbyśmy do nieba go wznosili, to ten żywioł sobie z nim poradzi – podsumowała spotkanie radna Ewa Wolna."
  Ot " rozwiazenie?. ZOSTAWIĆ, JAK JEST. Niebiosa wiedzą, kto z Nimi, a kto nie. Pani radna Wolna zajeła pozycję AMBIWALETNĄ. : " Niech się dzieje wola Nieba, a z nią się zawsze zgodzić trzeba"
  ps. Rada parafialna czy co?.
 • hehehe
  smieszniejszej argumentacji od owego dyrektora nie slyszalem dawno, to na dyrektory przyjmuja znowu absolwentow wydzialu logiki inaczej?
 • Aristo
  w Holandii jak wieje od morza to też spiętrza wodę o parę metrów nawet. napór myślę porównywalny. wystarczy przeliczyć objętośc koryta Grodarza przez potencjalną zlewnię i opad nawalny średni w czasie burzy a nawet maksymalny taki do 20litrów na m2. i zobaczyć ile minut potrzeba do napełnienia koryta. Pomysl też upaprany jak często zdarzy się koincydencja wysokiego stanu na Wiśle z takim oberwaniem chmury, tylko wtedy jak rozumiem bedzie problem. myślę że ktoś to już kiedys rozwiązał i my laicy nie powinniśmy wchodzić w szczegóły. Ważne jest jedno. Sluza moze uratować miasteczko i trzeba ją zbudowac i tyle.
 • upaprany w błocie
  @Aristo, a jakie deniwelacje(geografia poziom licealny) występują na terenie Holandii?
  Co dzieje się z wodami opadowymi w czasie nawalnego deszczu na terenach płaskich a co mocno pofałdowanych(odsyłam do zdarzeń z lipca tego roku, np.zniszczona przez ulewę droga do Zbędowic,namuły na Rynku,Nadrzecznej).
  "Czeka się na wyrównanie stanu wody po obydwu stronach i wtedy otwiera..."
  To Ty nie wiesz, jak szybko i w jakiej ilości w czasie nawałnicy płynie woda Zamkową, Czerniawami,ile wpływa do Grodarza z wąwozów na Dołach,Kwaskowej.
  Nie zdążyłbyć wstać od stolika na Rynku, a już byś od niego odpływał.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2020.
Pokaż stopkę