Chata do wzięcia

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie szuka chętnych na przejęcie drewnianej chaty przy ul. Doły w Kazimierzu Dolnym – podaje Dziennik Wschodni. – Jej właściciel ze względu na zły stan budynku chce go rozebrać.
Drewniana chata na Dołach – jak pisze Dziennik Wschodni – szuka nowego właściciela. Samo jej przejęcie nie wiąże się z żadnymi kosztami. Chodzi o jej rozebranie i zestawienie w innym miejscu w niezmienionej formie.
Budynek jest przykładem zabudowy zagrodowej charakterystycznej dla Kazimierza Dolnego, o prostej, funkcjonalnej formie, a co najważniejsze – zachowanej w większości w oryginale. To obiekt parterowy - jak wyjaśnia wojewódzki konserwator zabytków w Dzienniku Wschodnim – o konstrukcji drewnianej, zrębowej, z zewnętrznym szalunkiem, kryty dachem dwuspadowym z naczółkami.
Chata ma dwie izby, ganek oraz drewutnię. Ma oryginalną, drewnianą stolarkę okienną o tradycyjnych podziałach.
– Próbujemy uratować ten budynek, mimo że nie jest on wpisany indywidualnie do rejestru zabytków ani nie figuruje w gminnej ewidencji zabytków. Jest jednak ciekawy architektonicznie – mówi Dziennikowi Wschodniemu Dariusz Kopciowki, wojewódzki konserwator zabytków.
Właściciel chce postawić na miejscu chaty nowy budynek i ze względu na jego zły stan właściciel planuje rozbiórkę. Czeka na pozwolenie Wojewódzkiego Lubelskiego Konserwatora Zabytków.
Zainteresowani przejęciem budynku mogą kontaktować się z wojewódzkim konserwatorem zabytków, tel. 81 532 90 35.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2020 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Pokaż stopkę