Budżet 2021: czy nam się oddala Wisła?

Budżet gminy Kazimierz Dolny na rok 2021 został przyjęty. Kwotę dochodów określono na 35000665, 29zł, kwotę planowanych wydatków na 38288805,87zł.
W dyskusji nad projektem uchwały budżetowej na 2021 r. radni skupili się nie tyle na konkretnych inwestycjach – tu burzliwa dyskusja przetoczyła się w grudniu – ile na ogólnej ocenie budżetu. Nie brak było głosów pozytywnych.
- W poprzedniej kadencji mieliśmy budżet na poziomie 28 mln zł. W przeciągu 2 lat zwiększyły się przychody o 6 mln zł. Spłaciliśmy z tego, co pamiętam, 2 mln zł długu. Myślę, że działania, które  prowadzi pan burmistrz, pani skarbnik i urząd idą w dobrym kierunku i to należy podkreślić. Co nie mniej istotne – realizujemy ważne inwestycje dla mieszkańców – mówił radny Jakub Pruchniak.
W głosach krytycznych przeważały opinie, że budżet bardziej powinien być nastawiony na politykę zarobkową gminy.
- Nasza gmina jest w stanie zarabiać, ale my nie wykonujemy w tym wypadku specjalnych ruchów. W długim terminie nie da rady, abyśmy rzeczywiście zatrzymali odpływ mieszkańców, a co tu mówić o przypływie nowych w momencie, gdy niewiele możemy im zaoferować? – zastanawiał się radny Krzysztof Nieradka. – Ludzie jeszcze chcą tutaj przyjeżdżać, ale to się zmienia. Wystarczy rozejrzeć się po Kazimierzu, jak wiele nieruchomości stoi na sprzedaż. Nasza atrakcyjność gaśnie. Nasi dziadowie po czasach prosperity przeżywali czas, gdy od spichlerzy oddaliła się Wisła. Nam też się ta Wisła oddala. Budżet obecny jest po prostu zachowawczy. Chociaż dyscyplina finansowa jest trzymana dużo lepiej, to brakuje inwestycji w nieruchomości gminne, które mogą przynosić zyski.
Z tymi poglądami polemizował wiceburmistrz Bartłomiej Godlewski, wyliczając działania zwiększające wpływy do budżetu: kampanię na rzecz rozliczania się z podatku dochodowego w Kazimierzu, wnioski o zmianę sposobu handlu na Małym Rynku, poszukiwaniu nowych miejsc handlowych na peryferiach miasta, wnioski o pierwszą od 13 lat podwyżkę opłat za zajęcie pasa drogowego, rozpoczęcie prac nad regulaminem bryczek i meleksów, kwestię budowy nowoczesnych parkingów.
- Pomysłów, które realizujemy, jest bardzo dużo – mówił wiceburmistrz Godlewski. – Zachęcam radnych do zgłaszania kolejnych konkretnych pomysłów, co jeszcze możemy zrobić, żeby zwiększyć dochody do budżetu.
Budżet został przyjęty 11 głosami za. 2 radnych było przeciw, kolejnych 2 wstrzymało się od głosu.

Skomentuj


Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę