Bezdomne psy trafią do puławskiego schroniska

Skomentuj (30)

Kazimierscy radni uchwalili gminny program opieki nad zwierzętami bezdomnymi. Bezpańskie psy porzucone na terenie gminy Kazimierz Dolny trafiać będą nie do Bronowic, a do schroniska w Puławach.

Gminny program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Kazimierz Dolny na rok 2019 został uchwalony. Środki finansowe na realizację programu w kwocie 35 000,00 zł zostały zabezpieczone w budżecie gminy. Na co dokładnie zostaną one przeznaczone? Na odławianie i zapewnienie opieki bezdomnych psów z terenu gminy, zapewnienie całodobowej opieki  weterynaryjnej zwierzętom (psom i kotom), które ucierpiały w wyniku wypadków drogowych czy też usypianie ślepych miotów. Na ten moment całkowity koszt tych działań nie jest jednak znany, gdyż wszystko zależy od liczby zwierząt, które będą potrzebowały pomocy.

Całodobową opiekę weterynaryjną zapewni lekarz weterynarii – Paweł Piekoś, natomiast za odławianie i opiekę nad bezdomnymi psami odpowiadać będzie Schronisko dla zwierząt w Puławach prowadzone przez puławski Zakład Usług Komunalnych.

Radni, którzy mocno zaangażowali się w pracę nad programem, nie kryją radości. W końcu, po wielu interwencjach udało się podpisać umowę z inną niż dotychczas firmą.

- W minionej kadencji poświęciłam wiele czasu na analizę realizowanego dotychczas gminnego programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi – mówi radna Magdalena Grabczak. - Podmiot, z którym od lat gmina podpisywała umowę nie wywiązywał się w pełni z powierzonych mu zadań. Niejednokrotnie próbowałam zwrócić uwagę na to innym radnym oraz burmistrzowi Andrzejowi Pisuli. Fakt, z roku na rok przybywało głosów przeciwnych, niemniej jednak były one niewystarczające, aby spróbować zmienić podmiot w umowie. Cieszę się niezmiernie, że obecny burmistrz Artur Pomianowski wykazał zainteresowanie i zaangażowanie w tym temacie. Wielokrotnie podejmował rozmowy z różnymi podmiotami i sam w towarzystwie zainteresowanych radnych sprawdzał warunki bytowe odłowionych zwierząt. Podczas ostatniej sesji Rada Miasta podjęta uchwałę, w której gmina Kazimierz Dolny podejmuje współpracę z puławskim schroniskiem. Jestem usatysfakcjonowana takim obrotem zdarzeń. Sama przygarnęłam zwierzaka z puławskiego schroniska i wiem, że zwierzak umieszczony właśnie tam, ma szansę na lepsze jutro. Takie małe rzeczy świadczą o tym, że gmina idzie w dobrym kierunku. Idzie w jakość a nie w bylejakość.

Puławskie schronisko cieszy się dobrą opinią. Psy, które tam trafiają są pod stałą opieką, wychodzą na spacery, przebywają w otoczeniu nie tylko innych zwierząt, ale także człowieka, gdyż oprócz pracowników, w schronisku bardzo często pojawiają się też wolontariusze. Prężnie działa również strona internetowa oraz profil na Facebooku, gdzie codziennie pojawiają się informacje o psach przeznaczonych do adopcji. Dodatkowo na stronie internetowej kazimierskiego Urzędu Miasta  powstała zakładka „adopcja psów”, w której znaleźć będzie można zdjęcia i informacje o psach, które trafiły do schroniska z terenu gminy Kazimierz.

Podczas wspólnego posiedzenia komisji w trakcie opiniowania projektu uchwały padła propozycja, by niewielką część z funduszy zabezpieczonych w budżecie na realizację programu przeznaczyć na chipowanie psów.

- Może chociaż część tej kwoty przeznaczmy na chipowanie psów – mówi radny Krzysztof Nieradka. - Chipowanie nie jest zbyt drogie. A takim małym akcentem można zacząć cały proces. W końcu to też ma przełożenie, choć może niewielkie, na bezdomność i ewentualne odnajdywanie właścicieli, które też jest zapisane w tym programie. Zacznijmy to takim zapisem, że przeznaczamy kwotę 300,00 zł na chipowanie.

Radni poparli ten pomysł a tym samym w programie pojawił się zapis, by z kwoty 35 000,00 zł wyodrębnić środki w wysokości 300,00 zł z przeznaczeniem na pokrycie kosztów związanych z elektronicznie trwałym znakowaniem psów.

Takim sposobem wraz z początkiem kwietnia mieszkańcy gminy Kazimierz Dolny będą mogli ubiegać się o bezpłatne chipowanie dla swoich psów.

Skomentuj


Dodane komentarze (13)

 • Monika
  Zobaczcie, narżnął na środku ulicy i nic sobie z tego nie robi. Świntuch jeden !
 • Gość
  Coscie się tak na te psy uwzięli? Psy należą do lokalnego kolorytu i obce łapy od nich precz!
 • psiarczyk
  Mam pytanie do pomysłodawców tej idiotycznej akcji .Kto będzie decydował o tym który pies jest bezdomny ? Będą jeździć po ulicach i łapać na chybił trafił psy ? W jednej z miejscowości ludziom zaczęły ginąć psy .Okazało się że firma zajmująca się łapaniem psów po prostu kradła psy, bo za każdą odłowioną sztukę mieli płacone pieniądze . Jak to sobie wyobrażają pomysłodawcy ?kto będzie wskazywał psy do odłowienia?
  • pijany znad Grodarza
   Ty po chińsku, ja po polsku i też w PLECY.
  • starszy hycel
   @ Psiarczyk... Jak bez smyczy, kagańca - to nasz. Jak pies sobie sam robi wycieczki po Kazimierzu to nazywa się samowolne oddalenie z miejsca zameldowania
  • Auuuuuuuu!
   Psiarczyk Kto będzie wskazywał, żeby tego brać a nie tamtego? Szmalcownik psi. Stoimy tradycją.
 • Li Wong
  Kabanosy są z nik smaczna
  • Gośka
   Z kotów co robicie?
  • 李明................
   好汤....................
  • Li Ming
   Redakcja nie zna języków (co można wybaczyć) ani nawet translatorem nie umie się posługiwać i nie ma poczucia humoru
   @Gośka Napisałem że:
   dobrą zupę 好汤 hao tang
   Cenzurują gorzej jak w chińskim internecie...
  • Redakcja
   Komentarz został ponownie włączony :-)
  • Li Ming
   No cóż nie warto tu jednak zaglądać z koro jesteście tacy wrażliwi...
  • Gośka
   Redakcji całujemy rączki za taką dobroduszność
  • samseszanse
   Li Ming z koro masz takie życzenie . Czy z koro to tez po chińsku?
  • 李明.........
   @samseszanse
   po chińsku to będzie 当
 • pijany znad Grodarza
  Podatek od psa, a może jednak nagroda od psa/ kota/. ?


  Sa mieszkańcy, którzy przygarniają bezdomne psy, koty, i co?. Maja płacić podatek od postawy godnej pochwały ?. Nie godzę się na to i pogonię kijem poborcę podatkowego, kiedy przekroczy furtkę mojego domostwa albo POPROSZĘ O TO PSY, które wcześniej przygarnąłem/ adoptowałem/


  ps. Ile gminę kosztuje umieszczenie psa w schronisku i łożenie na nią. ?.
  • zxywu
   Ja nie uważam żeby takie podatki były słuszne. Ale jeszcze ze dwadzieścia lat temu był taki twór albo nowotwór a może starotwór...
  • rafał
   nie wiem ile w tym prawdy ale około 1500 zł
 • Redakcja
  Jeden z komentarzy został wyłączony. Prosimy o wpisy zgodne z regulaminem dyskusji.
 • Azor
  Turysci juz będą doskonale wiedzieli gdzie mogą zostawić niechcianego pieska . Tak bez specjalnego wyrzutu sumienia (o ile takie mają ci co mogą wyrzucic psiaka tylko dlatego ze jest stary lub dzieci juz znudzily sie bo pies wyrósł i juz nie jest maskotką do miziania ).
 • Chomik
  Teraz radni się kotkami zajmą... potem może świnkami morskimi. Co zrobimy jak jakaś świnka komuś ucieknie i nie będzie papieru co z nią zrobić!
  • zxywu
   Psów jest najwięcej. Mogą stwarzać bezpośrednie zagrożenie dla LUDZI. Roznoszą też pasożyty i inne choroby.
   Wszyscy chcemy minimum standardów cywilizacyjnych. Wałęsające się psy to ja w kraju trzeciego świata widziałem. Całe tabuny.
   Dlatego są pewne "papiery" czyli prawo które gminę do pewnych działań względem psów zobowiązują dla dobra LUDZI.
 • ggggggg
  Da się zachipować 10 do 20 psów za te 300 zł.
  Zawsze to coś ale to powinien być obowiązek właściciela bo zachipowanie to ze 30 zł albo mniej. Tyle co szczepienie na wściekliznę które trzeba powtarzać co roku. Ale takie akcje jak to chipowanie za darmo uchwalone przez radnych zawsze trochę uświadamiają pewne powinności właścicieli wobec zwierząt.
  • pijany znad Grodarza
   Wskaż firmę co za 15 zl. Tylko nie pisz, że będzie to pan Piekoś, bo i tak, nikt nie uwierzy.
  • gggggg
   Ok niech będzie że 50 zł. To i tak nic jeśli to jednorazowy wydatek w całym życiu psa. Ja całkiem niedawno płaciłem podatek od psa w większym mieście. Emeryci mieli zniżkę...
 • Pan da i Pani da
  Koniec z tematem psów. Potrzebne by tu wszyscy je podrzucali. Pozornie bezpanski choć wlasciciela miał Klaczek stał się znany więc został uprowadzony. Za następne trzeba będzie płacić bo nikt nie uprowdzi. Dlatego możesz już skończmy skoro wszyscy się przy tym popisali i pokazali którzy parcie mieli.
  • Jarek
   To ze mą poszedł z Rynku ten pies a ja w ogóle nie miałem świadomości że on jest taki "znany". Mam wrażenie że stał się znany jak go wziąłem do siebie. Wiedziałem czyj on niby jest i porozumiałem się z jego właścicielem...
 • pijany znad Grodarza
  Na blogu Janusza Kowalskiego umieszczona jest informacja, że JEDEN chip to cena 50 - 100 złotych. hmm. 300 : 100 = ?. Rozumiem. Psy : Burmistrza, Przewodniczącego i ........ ?. Ale będzie walka o wpływy.
 • SoltysK.
  Po co pomnik wolnego psa kazimierskiego na rynku gdy sie na niego hycla posyla? Szkoda gadac cie choroba... upadaja obyczaje....
 • dog-catcher
  Brawo, pieski są szczęśliwe, a zatem może zaczniecie teraz zajmować się potrzebami mieszkańców. Kamienica Gdańska czeka. I nie trzeba nikogo odławiać, usypiać, dokarmiać. Powinno być zancznie prościej.

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę