Będzie bezpieczniej

Skomentuj (7)

O tym, jak skutecznie uchronić Kazimierz przed powodzią dyskutuje się od lat. W ostatnich latach największym zagrożeniem wydawała się być rzeka Grodarz. Plany budowy dodatkowego mobilnego zabezpieczenia tego cieku są coraz bardziej realne.

Wisła jest jedną z najpiękniejszych polskich rzek. Jej wyjątkowość polega na tym, że nie jest uregulowana. Niestety ten brak regulacji ma również poważne wady, gdyż tereny położone wzdłuż Wisły co jakiś czas stoją w obliczu zagrożenia powodziowego. Kazimierz Dolny jest dość solidnie zabezpieczony przed wysoką wodą, bowiem Miasteczko od rzeki dzielą potężne wały przeciwpowodziowe. W ostatnich latach sen z powiek mieszkańców spędzał jednak ciek wodny – Grodarz, którym to woda z Wisły wpływała w momentach kulminacyjnych do centrum. Pomysłów na dodatkowe zabezpieczenie Grodarza było wiele. Wszystko jednak wskazuje na to, że problem zostanie w końcu rozwiązany.

Pod koniec marca Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej budowy wału przeciwpowodziowego Wisły w Kazimierzu Dolnym pomiędzy wzmocnionymi ostatnio odcinkami między Kazimierzem a Bochotnicą oraz budowy mobilnego zabezpieczenia na cieku Grodarz.

W planach jest przystosowanie korony wału rzeki Wisły na długości niecałego kilometra do funkcji drogi eksploatacyjnej i przeciwpowodziowej z przystosowaniem do obciążeń do 5 ton, o szerokości 2,5 m z kostki betonowej w obrzeżach betonowych dla eksploatacji i monitoringu podczas wezbrań powodziowych. Oprócz tego wykonane zostaną przepusty wałowe oraz rowy odpływowe i opaskowe.

Zabezpieczenie rzeki Grodarz ma polegać na podwyższeniu murów przeciwpowodziowych parapetem rozbieralnym z elementów aluminiowych, które zaprojektowano na długości 55 m.

Termin składania wniosków mija 7 kwietnia, zaś termin realizacji zamówienia – 30 listopada tego roku. Później, gdy dokumentacja będzie kompletna, a Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie uzyska wszystkie potrzebne zezwolenia, będzie można ogłosić kolejny przetarg, tym razem na wykonanie prac budowlanych. Być może uda się to zrealizować w przyszłym roku.

Skomentuj


Dodane komentarze (7)

 • Ab-Z
  Śluza to był sztandarowy punkt wyborczy obecnego burmistrz,teraz chłopcy z PSL-u go przekonali.
 • pijany znad Grodarza
  Chyba tak. To podwyższnie i zdejmowanie zastawek z murów będzie bardzo kosztowne, a z czasem one ulegną degradacji. Śluza wydaje się o wiele bardziej sensowna.
 • tenze sam
  mialo byc ...rzeka wyplyci ... ale zorro zet ukradl
 • sasiad od baranow
  sluza to dobry pomysl, murow podwyzszanie jest niepotrzebne i za pozno po poglebieniu koryta Wisly, a kiedy reka sie znow wyplyci za jakie 15 lat trzeba znow poglebiarki uzyc i tak przez nastepne stulecia, podwyzszajac waly i mury mozna dojsc do paradoksalnego stanu, iz dno wisly bedzie powyzej gory 3 krzyzy, a pod nia beda w tunelach drogi do Janowca....
 • Uważny czytelnik
  Parapetem rozbieralnym!!!
 • Bogdan Kuzioła
  Jakiś chory "człowiek wymyślił to zabezpieczenie .Zamiast wykonać śluzę- " obmuruje się w wzwyż koryto Grodarza!!-poco?
  Czy nie lepiej wykonać śluzę a dalej obmurowanie pozostawić w stanie istniejącym?
  Uważam że Radni powinni stanąć na wysokości zadania i "zmienić" te plany i zamierzenia.
  Chyba lepiej i prościej wykonać śluzę jak podwyższać na długości na pewno około 200-300 metrach mury . Zastanówcie się jak to będzie wyglądało?Idąc ul. Senatorską będziemy podziwiać mury i mury- chyba że o to chodzi.
  Dlaczego nie wykonać śluzy a resztę pozostawić w stanie obecnie istniejącym?
 • Z miasta
  Idą Wybory!Niestety,to fatalny znak dla mieszkańców miasteczka.Po raz kolejny puste deklaracje, niczym nie podparte.W WZMiUW w Lublinie zalega na pólkach dziesiątki podobnych dokumentów,które nie są realizowane.Rok temu dyrekcja tej szacownej instytucji zapewniała ,że będzie odbudowa zbiornika retencyjnego w Bochotnicy.I co ? puste słowa!

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę