A w Mięćmierzu zabawa na ludowo!

Skomentuj (3)

zobacz więcej (7)

W Mięćmierzu wieczorową porą w takt muzyki grupy Daorientacja i Przemysława Łozowskiego poszli w tany ci, którym nieobca jest ludowa nuta.

Najchętniej grają polki, oberki, walczyki z Polski wschodniej: Lubelszczyzny, Podkarpacia, Podlasia, ale nieobca im jest także muzyka Polski centralnej czy zachodniej. W swojej twórczości mieszają się wpływy polskie i innych ludów zamieszkujących od dawna te ziemie: Polaków, Ukraińców, Rusinów, Żydów i Olędrów. Muzyki poszukują w rejonach, z których pochodzą ich dziadkowie po swojemu kontynuując tradycję ludowego muzykowania i śpiewania. Chcieliby, żeby ta tradycyjna muzyka nie była – tak jak to jest teraz – czymś pomijanym, może nawet niekiedy wstydliwym, bo przecież ona tkwi głęboko w każdym nas.

O tym, że tak właśnie jest, mogli się przekonać uczestnicy koncertu w Mięćmierzu.  Grupa Daorientacja oraz Przemysław Łozowski nie tylko zaprezentowali tradycyjny program muzyczny gromko oklaskiwany przez publiczność Galerii Klimaty, ale również zaprosili zebranych do wspólnego tańca. I okazało się, że w naszej rodzimej tradycji są proste i atrakcyjne tańce grupowe, które mogą nadal być odpowiedzią na potrzebę zabawy współczesnego człowieka. 

- Pokazaliśmy jedynie namiastkę zabaw, które kiedyś funkcjonowały w społeczności wiejskiej – mówi Przemysław Łozowski. – To, co zaprezentowaliśmy, to efekt niemalże 20 lat spotkań ze starszymi ludźmi, ze środowiskiem, które wciąż stara się tę tradycję podtrzymywać.

Marzeniem Przemysława Łozowskiego, który na co dzień mieszka w Irlandii, jest by w Polsce podobnie jak na Zielonej Wyspie szanowano rodzimą tradycję.

- Irlandczycy może zatracili pod wpływem okupacji brytyjskiej, angielskiej język, ale nie zatracili poszanowania własnej tradycji. Tę tradycję Irlandczycy kultywują na przykład przy okazji spotkań w pubach, gdzie dominuje muzyka tradycyjna także wykonywana na żywo – mówi Łozowski.

Czy to możliwe jest także i u nas?

Niewykluczone, patrząc na gromko oklaskiwany występ Przemysława Łozowskiego – skrzypce, trąbka; Witolda Roya Zalewskiego – akordeon, śpiew i Katarzyny Wińskiej – bębenek obręczowy, baraban, która zachwyciła wszystkich pięknym, głębokim głosem. Część tych braw oczywiście należała się i samej publiczności, szczególnie tym, którzy poddali się muzyce i ruszyli w wesołe a skoczne tany, w których partnerem mógł być każdy, nawet miotła!

 

DWA BRZEGI 2017 w Mięćmierzu
(na wszystkie wydarzenia wstęp wolny)
                  
 3 sierpnia – czwartek

      15.00 - Galeria KLIMATY (dziedziniec):
                  Tęczowy Talerz - warsztat kulinarny, Monika Dąbrowska
      17.00 - Galeria KLIMATY (dziedziniec):
                  Maniucha i Ksawery - koncert
      18.30 - Galeria KLIMATY (kino w stodole):
                 Awans – projekcja filmu, reż Janusz Zaorski, 1974
                 po filmie finisaż wystawy Uty Przyboś
 
4 sierpnia – piątek

      16.00 - Galeria KLIMATY (stodoła):
                  MALARSTWO - Nad Wisłą w Kazimierzu -Ewa Siemińska - wernisaż
      17.00 - Galeria KLIMATY (dziedziniec):
                  T/Aboret - ethno jazz - koncert

 5 sierpnia – sobota

       15.00 - Galeria KLIMATY (dziedziniec):
                  DEBATA- Seweryn Ashkenazy, Tomasz Dostatni    
       17.00 - Galeria KLIMATY (dziedziniec):
                  Kapela Maliszów i Adam Klocek (wiolonczela) - koncert
_________________________________________________________________________________________
przez cały tydzień festiwalowy na AFRYKASY (specjały kuchni afrykańskiej)

 

XI Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

Program projekcji filmowych

Program wydarzeń towarzyszących

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę