A jednak czytamy...

Skomentuj (4)

zobacz więcej (8)

Od dziesięciu lat przy kazimierskiej bibliotece działa Dyskusyjny Klub Książki. Raz w miesiącu miłośnicy literatury spotykają się, by wymienić się spostrzeżeniami na temat przeczytanych tytułów. Czyli jednak nieprawdą jest, że Polacy nie czytają książek. Przynajmniej niektórzy.

Projekt Dyskusyjnych Klubów Książki  powstał dzięki współpracy Instytutu Książki z literackim British Council. DKK działają na terenie całej Polski w ramach ogólnopolskiego programu promocji czytelnictwa objętego patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego głównym celem jest aktywizacja czytelników, zapraszanie ich do wspólnej dyskusji na temat wybranych książek oraz organizowanie spotkań z autorami czy krytykami literackimi. Tak też wygląda to w Kazimierzu.

Kazimierski Dyskusyjny Klub Książki powstał w 2008 roku. Działa on przy Bibliotece Publicznej, oddziale Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki. Obecnie w co   miesięcznych spotkaniach uczestniczy od ośmiu do dwunastu członków. Warto dodać, że w dużej mierze jest to grupka tych samych, od dziesięciu lat, osób. Pojawiają się też nowe osoby, które przychodzą sporadycznie albo decydują się, by zostać na dłużej.

- Spotykamy się raz w miesiącu – mówi Anna Piłat, kierownik kazimierskiej biblioteki i moderator DKK. – Mamy miesiąc na przeczytanie książek na kolejne spotkanie, na którym najpierw omawiamy biografię autora i jego twórczość a potem dyskutujemy o przeczytanej książce, książkach czy wierszach. Uczestnicy spotkania czytają też wybrane przez siebie wiersze czy też fragmenty prozy. Dyskutujemy o książkach przy kawie lub herbacie i ciasteczkach. Dla czytelników bardzo ważna jest możliwość spotkania, wyjścia z domu i rozmowy.

Oprócz tego klubowicze wymieniają się swoimi doświadczeniami czytelniczymi, dzielą się wrażeniami z danej lektury, opiniami i przemyśleniami. Stali bywalcy spotkań polecają sobie książki, które warto przeczytać, wspólnie dokonują wyboru kolejnych omawianych tytułów. A tematyka jest naprawdę różnorodna, pod każdym względem.
- Czasami mówimy o twórczości konkretnego autora, np. Ernesta Brylla, Jerzego Harasymowicza, Bułata Okudżawy, Marii Nurowskiej czy Wiesława Myśliwskiego i wtedy czytelnicy mówią, co im się najbardziej podobało, co nie, co jest im bliskie, a co niezrozumiałe – mówi Anna Piłat. – Dyskutujemy też o konkretnych książkach, takich jak np. „Pypcie na języku” Michała Rusinka, „Myszoodporna kuchnia” Saira Shah, „Tajemnica mojej matki” Jenny L. Witterick, „Śpiewaj ogrody” Pawła Huelle czy „Tuwim. Wylękniony bluźnierca” Mariusza Urbanka.

Biblioteka dzięki udziałowi w projekcie otrzymuje nowości wydawnicze. Dodatkowo co roku odbywają się bezpłatne spotkania ze znanym autorami. W kazimierskiej bibliotece do tej pory gościli m.in.: Piotr Milewski, Katarzyna Tubylewicz, Sławomir Koper, Barbara Kosmowska, Agnieszka Martinka, Krystyna Śmigielska, Barbara Meder, Katarzyna Enerlich czy  Agnieszka Monika Polak.
Jak dołączyć do klubu?

- Trzeba przyjść na spotkanie – mówi Anna Piłat. - Zapraszamy!

Uczestnikiem spotkań może być każdy, niezależnie od wieku, szybkości czytania czy ilości przeczytanych książek. Biblioteka popiera główne założenie programu, iż każdy człowiek, niekoniecznie znawca czy krytyk, może czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Może więc warto spróbować swoich sił i przyjść na takie spotkanie?

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

 • ABC
  Zwraca uwagę brak ludzi młodych. Rozkapryszone pokolenie bezstresowego wychowania, egocentrycy z konsumpcyjnym stylem życia widząc nas z książką ironicznie rzucają uwagę - "...a co wy tam wiecie o życiu w epoce komputerów ? ". Ja milczę i robię swoje bo po co wdawać się w jakieś dysputy z omnipotencją i wszechwiedzą. Przecież prąd musi być zawsze i baterie też.
  • pijany znad Grodarza
   dlatego też " Kindle", ale to nie książka.
 • pijany znad Grodarza
  Zapraszacie, ale na zdjęciu nr 2 wyraźnie widać, że więcej krzeseł nie da się dostawić. Aha. Miejsca stojące.
  Ze zdjęć również wynika, że atmosfera bardzo sympatyczna czemu nie dziwie się, bo czytelnik to przyjazna dusza.
 • Gutenberg
  Piękny klub. Brawo! Ładne fotografie.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę