30. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Kazimierskiej

Skomentuj (4)

30 lat temu w Wąwolnicy miała miejsce koronacja obrazu Matki Bożej Kazimierskiej. W najbliższą niedziele w Kazimierzu odbędą się uroczystości rocznicowe.

31 sierpnia 1986 r. podczas mszy świętej w samo południe na błoniach przed sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy miała miejsce koronacja obrazu Matki Bożej Kazimierskiej.


- Korona wniesiona przez franciszkanów jaśnieje blaskiem w słońcu, które raz po raz wychyla się zza chmur – wspomina tę chwilę o. Albin Sroka w książce „Sanktuarium Maryjne Franciszkanów Reformatów w Kazimierzu nad Wisłą”. – Plac jest świątynią, czuje się tę jedyną niepowtarzalną obecność Boga i Jego Matki. Rozlega się uroczysta formuła poświęcenia korony, którą odczytuje kardynał Franciszek Macharski. Przy dźwiękach fanfar arcybiskup z Krakowa nakłada koronę na skronie Maryi Panny. I znów rozbłyskuje słońce, na tę chwilę właśnie.


Korony w dwóch kompletach - szczerozłote i srebrne pozłacane – wykonał z materiału ofiarowanego przez proboszcza ze Złotej ks. Franciszka Kortę oraz klasztory franciszkańskie i wiernych artysta plastyk Rafał Lisowicz z Krakowa wg wspólnie opracowanego projektu przez dr Magdalenę Piwocką, Rafała LIsowicza i o. Adama Błachuta.
Starania o koronację obrazu w Kazimierzu trwały wiele lat, przybrały na sile w latach 1984 – 86. Ich ukoronowaniem była zgoda na koronację „w imieniu i z upoważnienia Ojca świętego Jana Pawła II”. Papieskie „Breve” zezwalające na koronację wystawiono z datą 30 października 1985 r.


Uroczystości koronacyjne 31 sierpnia 1986 r. trwały cały dzień. Uczestniczyło w nich dosłownie całe morze ludzi. Zdjęcia z tych wydarzeń pokazują m.in. zatłoczoną ulicę Klasztorną i Rynek. Najpierw z Kazimierza drogą udekorowaną krzyżami i proporczykami wyruszyła piesza pielgrzymka z obrazem Matki Bożej Kazimierskiej do Wąwolnicy, gdzie miała miejsce koronacja. Do Miasteczka obraz wrócił dopiero wieczorem około godziny dwudziestej w asyście wielu samochodów, w tym kazimierskich taksówek. Intronizacja obrazu w Kazimierzu miała miejsce tydzień później – w niedzielę 7 września na kazimierskim Rynku.


- Ta korona nie doda niczego do niebieskiej chwały Najświętszej Maryi Panny, ale ona jest nam potrzebna, byśmy wiedzieli, gdzie trzeba oczy zwracać, byśmy wiedzieli, jak żyć, gdzie iść, dokąd zmierzać – mówił podczas homilii intronizacyjnej bp Jan Śrutwa – żeby stale sobie przypominać o równowadze świętej, jaka nas obowiązuje. O jaką równowagę tu chodzi? Między tym, co ziemskie i między tym, co niebieskie. Między światem widzialnym i niewidzialnym, między człowiekiem i Bogiem.


Od tamtych wydarzeń minęło już 30 lat. W ich rocznicę w Kazimierzu w najbliższą niedzielę organizowane są uroczystości, których kulminacją będzie msza święta na Rynku, której przewodniczyć będzie ks. abp. Stanisław Budzik, metropolita lubelski.


Program uroczystości:


18 - 20 sierpnia godz. 19.00 - triduum przed uroczystością
prowadzenie: o. Roger Mularczyk, misjonarz z Ukrainy

21 sierpnia godz. 12.00 - uroczystość jubileuszowa
przewodniczenie: ks. abp. Stanisław Budzik, metropolita lubelski

21 sierpnia godz. 20.00 - musical o życiu Jezusa i Maryi w wykonaniu zespołu "Guadelupe" z Lublina

 

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

 • Bartek
  Powinna ta msza św. na Rynku odbyć się w intencji parafian i tych co odwiedzają klasztor a nie za jednego parafianina. Ciekawe ile go to ksztowało?
 • Ciekaw
  A kto nam zafundował ten ŁOMOT do czwartej nad ranem ?!?!?!
 • luci
  Czy naprawdę nie ma lepszego miejsca na obchody rocznicy?? Już nie wspomnę o kosztach sceny. Swoją drogą, ciekawe kto za to zapłacił, bo podejrzewam, że nasza biedna gmina...
 • Gosia
  Musical piękny!!! Polecam, widziałam kilka razy i za każdy razem wzruszenie przeogromne.

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę