Jaki być (nie) możesz, Kazimierzu?

Skomentuj (10)

Jak może wyglądać Kazimierz, jeżeli zostaną naruszone zapisy planu zagospodarowania przestrzennego? Przekonali się o tym uczestnicy spotkania 21 grudnia w Kolegium Sztuk Pięknych przygotowanego przez zespół Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa w Warszawie, w czasie którego zaprezentowano symulację komputerową ewentualnych wariantów zagospodarowania kazimierskich przestrzeni.

W technice trójwymiarowej 3D zaprezentowane zostały dwa miejsca w Kazimierzu z trzech najbardziej narażonych na zmiany: rejon ul. Kwaskowa Góra oraz kamieniołomy Wybrano je podczas pierwszego spotkania wiosną tego roku, kiedy to w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Kazimierza dr Waldemar Siemiński z zespołem z Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa w Warszawie prezentował zalety techniki 3D do prezentacji miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego jako narzędzia ułatwiającego dyskusję publiczną.

 

Każde z tych miejsc zostało zaprezentowane w trzech wariantach: stan obecny, nowa zabudowa zgodnie z planem zagospodarowania oraz zabudowa intensywna, która może zeszpecić krajobraz z powodu niedostosowania skali do już istniejącej zabudowy, chociaż drugiej strony – zgodna z planem. W wariancie trzecim pokazano, jak zmieniłby się krajobraz Kazimierza po  wybudowaniu m.in. obiektów sportowych na Kwaskowej Górze i zabudowie skarpy kamieniołomów, gdyby na tarasach powstały obiekty turystyczne z pięknym skądinąd widokiem na Wisłę…

Dyskusja po prezentacji symulacji komputerowej była niezwykle burzliwa. Pokazała po pierwsze, że ochrona krajobrazu w Kazimierzu to temat niezwykle ważny dla jego mieszkańców i miłośników, a z drugiej strony – że technika 3D sprawdza się w swojej roli narzędzia ułatwiającego dyskusję publiczną w prezentacji planu zagospodarowania przestrzennego, bo pozwala naocznie przekonać się, jakie zagrożenia niesie np. niekontrolowana zabudowa obszarów cennych kulturowo.

Kolejne spotkanie zaplanowano w sezonie letnim przyszłego roku. Zostaną wtedy pokazane warianty zabudowy ulicy Puławskiej. Być może wtedy zobaczymy także, jak wyglądać mogłyby kamieniołomy po wybudowaniu w nich kompleksu basenów, których projekt prezentowano swego czasu w Kolegium Sztuk Pięknych? Pozwoliłoby to odpowiedzieć sobie jasno na pytanie: jakiego Kazimierza chcemy.

 

Patronat nad spotkaniem objęły: Towarzystwo Przyjaciół m. Kazimierza Dolnego oraz Kazimierski oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości.

Skomentuj


Dodane komentarze (10)

 • Kris
  Jak się popatrzy na przetargi Urzędu, to większość dotyczy dzierżawy parkingów. Widać, że to główna działalność gminy, taka jej wizytówka i pomysł na funkcjonowanie. No to wydzierżawić kamieniołomy na parking piętrowy. Jedna półka skalna - jedno piętro. I teren zostanie jak był, bez zmiany wlaściciela, a kasa wpłynie do gminy zgodnie z miejscowym zwyczajem.
 • Krzyś
  Zagospodarowanie kamieniołomów w kontekście ruiny bazy i stert gruzu oraz rumowiska jest moim zdaniem niezbędne.
  Budowa infrastruktury sportowo-kulturalnej również wydaje się, dla nas żyjących przecież z turystyki, niezbędna.
  Problemem jest jedynie piękne wkomponowanie to w krajobraz - proste, a takie skomplikowane.
  Jednak po pierwsze powinniśmy sobie ustalić chcemy rozbudowy (zakładam zrównoważonej) czy nie. Dalej to już sprawa zdolności i wyczucia piękna, no i niestety pieniędzy.
 • Wacenty de Wylong
  Jakie znaczenie ma bliskość Wisły? Przecież gdyby przyjąć to kryterium nie powstałby Kazimierz ze spichlerzami. Dlaczego strefa 50 m ma obowiązywać przy ul. Krakowskiej, a nie przy Sadowej, gdzie nowe budowle powstają niemal w stopie wału? A przy ul. Puławskiej, gdyby stosować rygorystycznie ten przepis to nowe domy siłą rzeczy musiałyby powstawać w krawędzi doliny - no a wtedy byłoby jeszcze większe "aj waj!" tzw. obrońców Kazimierza. Poza tym nie całe przedpole kamieniołomów jest w zasięgu zalewu Wisły.
 • Ewita
  Młody. I tu się mylisz. Grubo.
 • młody
  Idę w zakład ,że burmistrz nie ma żadnych materiałów.Jak znam życie nawet nikt z Urzędu nie był na prezentacji.
 • pijany znad Grodarza
  "przygotowanego przez zespół Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa w Warszawie,". Panie Burmistrzu. Czy dysponuje Pan materialami z tej prezentacji?. Czy odbędzie się spotkanie z mieszkańcami celem przedstawienia tychże?
 • myszowaty
  To pewnie i o Królu będzie?Ciekaw jestem opinii specjalistów,jakie maja zadnie na temat tej "perełki" architektonicznej.
 • mix
  Uważam,że tereny byłych kamieniołomów powinny być zagospodarowane dla potrzeb miasta i jego mieszkańców.Uważam,że burmistrz Żurawiecki miał racje mówiąc do "obrońców" -przeciwników sprzedaży kamieniołomów (na jednym ze spotkań),że jest to wyrobisko, które powinno być zagospodarowane.Faktem jest bliskość Wisły.Z jednej strony dobrze z drugiej źle.
 • Yogi
  "Kolejne spotkanie zaplanowano w sezonie letnim przyszłego roku. Zostaną wtedy pokazane warianty zabudowy ulicy Puławskiej" - czyli co by było gdyby nie było hotelu Król Kazimierz? nie bardzo rozumiem... A kamieniołomy jako działka nad Wisłą przez ostatnią powódź i jej ewentualne realne zagrożenie w przyszłości (pomimo wału ale z powodu zbytniej bliskości Wisły) niestety znacznie straciły na wartości a szkoda...
 • malkontent
  Oczywiste- teraz znamy powód powstania Komitetu ochrony Krajobrazu Kamieniołomów.Atakowano burmistrza Dunie ,że chce sprzedać kamieniołomy, bo chciał pozyskać pieniądze dla miasta, a jednocześnie pozyskać inwestorów dla inwestycji służącvh innym,ale to nie leżało w interesie tych co zapewne chcą tam teraz budować osiedla dla warszawiaków! Ta koncepcja możne się podobać prawda?Nie budzi już kontrowersji?

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2023! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę